Top News – Arrestimi i Aleksei Navalnit/ BE shqyrton përgjigjen ndaj Rusisë
25/01/2021 11:56

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian do të vendosin sot se si do të reagojnë ndaj ndalimit të kritikut të Kremlinit Aleksei Navalny, dy ditë pasi policia tentoi të shtypë protestat në mbështetje të tij. Shefi për Politikë të Jashtme i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka thënë se “hapat e ardhshëm” ndaj Rusisë do të diskutohen në takimin, i cili vjen ndërkohë që disa vende anëtare të BE-së bëjnë thirrje për më shumë sanksione kundër Moskës. Borrell ka organizuar takimin pas protestave të mbajtura në gjithë Rusinë më 23 janar, në të cilat janë ndaluar më shumë se 3,700 protestues, sipas grupit vëzhgues, OVD-Info. Aty përfshihen edhe 1,455 të ndaluar në kryeqytetin rus, ku është raportuar edhe për dhjetëra persona të plagosur pas përleshjeve me policinë. Shtetet perëndimore kanë dënuar ashpër “taktikat e rrepta” të përdorura kundër protestuesve. Ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian, ka thënë më 24 janar se arrestimi masiv i protestuesve ka qenë “i patolerueshëm” dhe “rrëshqitje drejt autoritarizmit”. Presidenti polak, Andrzej Duda, është në mesin e liderëve që kanë bërë thirrje për më shumë sanksione kundër Rusisë për shkak të trajtimit të Navalnyt, ka raportuar Financial Times. Lideri polak po ashtu ka thënë se Borrell duhet të shqyrtojë mundësinë e vizitës në Rusi muajin tjetër nëse Navalny nuk lirohet. Një ditë pas protestave Kremlini ka akuzuar Shtetet e Bashkuara për ndërhyrje në çështjet e brendshme të Rusisë. Por, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ka thënë se nëse administrata e re e presidentit amerikan Joe Biden do të jetë e hapur për dialog, ai nuk ka dyshim se presidenti rus, Vladimir Putin do të përgjigjej në mënyrë reciproke. Këto akuza Peskov i ka bërë përgjatë një interviste më 24 janar, ndonëse ato ishin bërë më parë edhe nga Ministria e Jashtme ruse.

Top News – 8 Marsi/ Merkel: Të mos kthehemi tek modeli i vjetër i roleve
08/03 12:25
Top News – Referendum kundër Burkas/ Zvicër, ndalohet mbulimi i plotë i fytyrës
08/03 12:25
Top News – Përfundon vizitën në Irak/ Papa lutet në rrënojat e Kishës: Ju mbaj në zemër
08/03 12:24
Top News – Pandemia sjell ‘bum’ narkotikësh/ Rritet qarkullimi i drogës, tonelata në Gjermani
08/03 12:19
Top News – Aksident me helikopter/ Humb jetën miliarderi Oliver Dassault
08/03 12:18
Top News – Tërmet në oborrin mbretëror/ Meghan Markle rrëfen ‘tmerret’-kam menduar vetëvrasjen
08/03 12:18
Top News – Kriza e koronavirusit/ UNICEF-10 milionë martesa fëmijësh dekadën e ardhshme
08/03 12:02
Top News – Infektimi me koronavirus/ Sa i madh është rreziku në natyrë
08/03 12:01
Top News – Vdes deputeti francez në aksident ajror/ Presidenti Macron-humbje e madhe për vendin
07/03 22:25
Top News – Zvicra ndalon mbulimin e fytyrës/ Myslimanet-po bëhet sulm kunder komunitetit
07/03 21:44
Top News – Austria pezullon vaksinat AstraZeneca/ Një grua humbi jetën, një tjetër është rëndë
07/03 21:14
“Tërmet” në familjen mbretërore/ Sonte transmetohet intervista e Harry dhe Meghan Markle
07/03 19:56
Top News – Ermal Meta i treti në Sanremo/` Një milionë gjëra për të të thënë`
07/03 19:42
Top News – Italia e hapur për vaksinën e ruse/ Ministri-brenda verës mbyllim procesin
07/03 19:36
Top News – Për shkak të besëtytnisë/ Tajlande, martohen binjaket 5-vjeçare
07/03 19:34
Top News – Politikani vdes në paraburgim/ Mianmar, shpërthejnë protesta në mbarë vendin
07/03 16:50
Top News – Tani po bëhet shqetësuese/ Kolonë tymi 10 km, Etna shpërthen sërish
07/03 16:49
Top News – Kina `nuk bie në shpinë`/ Nuk ka asnjë genocid kundër ujgurëve!
07/03 16:49
Top News – SHBA, tjetër `mesazh` Rusisë/ Nis katër bombardues b1 në Arktik
07/03 15:55
Top News – Irani “merr me të mirë” Amerikën: Po hoqën sanksionet, marrim masat që duan
07/03 15:55