Top News – Armët po mbjellin vdekje / Vriten tre nxënës, tjetër tragjedi në SHBA
01/12/2021 10:25

Tre nxënës janë varë dhe tetë të tjerë janë plagosur, duke përfshirë mësuesin, si pasojë e të shtënave me armë zjarri në një shkollë në shtetin amerikan, Miçigen. Zyrtarët kanë thënë se një djalosh 16-vjeçar dhe dy vajza të moshave 14 dhe 17-vjeçare kanë vdekur. Të shtënat kanë ndodhur në shkollën e mesme Okford, rreth 55 kilometra në veri të Detroidit. Policia supozon se i dyshuari, nxënës në shkollë, e ka përdorur armën që ia ka blerë babai javën e kaluar. Nxënësit kanë thënë se janë fshehur nën banka gjatë sulmit. Sipas zyrtarëve, i dyshuari, 15-vjeçar mund të ketë nisur sulmin pesë minuta pasi është telefonuar policia. Nënsherifi i qarkut Oklland, Mike McCabe, ka thënë se nuk janë dëgjuar të shtëna gjatë arrestimit dhe adoleshenti nuk është plagosur. Presidenti amerikan, Joe Biden, ka ngushëlluar familjarët e viktimave duke thënë se ata po përballen me “dhimbje të paimagjinueshme”. Ky është incidenti i fundit me të shtëna në SHBA, dhe raste të ngjashme janë raportuar me dekada. Pavarësisht debateve për kontroll të armëve dhe ashpërsim të ligjeve për shitje të armëve, autoritetet kanë jetësuar pak ndryshime.

Top Channel/ Emigrantët vdesin të ngrirë në brigjet e Italisë, i kapi acari në mes të detit!
25/01 17:58
Top Channel/ F35 amerikan rrëzohet në Detin e Kinës Jugore, Pekini dërgoi bombarduesit!
25/01 17:53
Top News-Vladimir Putin ka në dorë Evropën/Çfarë ndodh nëse Rusia ndërpret furnizimin me gaz
25/01 17:39
Top News- Diplomatët shqiptarë në 4 shtete/ Pezullojnë punën, shkak moti dhe koronavirusi
25/01 15:53
Top News- Arrestohet shqiptari pozitiv me Covid/ Itali, del nga shtëpia për të shitur kokainë
25/01 15:42
Top Channel/Izraelitët krijojnë super dronin: Pushkë automatike e snajper, godet cdo gjë që lëviz!
25/01 15:06
Top News – Luftanijet nën kontrollin e NATO-s / Sa trupa amerikane qëndrojnë aktualisht në Evropë?
25/01 14:57
Top News – Ushtarët rusë kanë hyrë në Ukrainë! / ‘Agresioni i Putin, si pushtimi nazist i Polonisë’
25/01 14:56
Top News – Kriza e raketave Nr.2… / Rusia ‘bashkon forcat’ me Kubën, partnership strategjik
25/01 14:54
Top News – Gjermania ‘tradhëtoi’ Ukrainën / Ndaloi eksportet e armëve dhe mbështet Nord Stream 2
25/01 14:54
Top Channel/ Omicron “nuk pyet” për vaksinë, Izraeli nuk ndalet: Rekomandohet doza e katërt
25/01 14:41
Top News – ‘Histeria’ e Perëndimit po çon në luftë/Kremlini i shqetësuar-është faji i SHBA e NATO-s!
25/01 14:35
Top News – Tre shtete në terr dhe acar / ’Blackout’ në Kazakistan, Kirgistan e Uzbekistan
25/01 14:34
Top News – Dy rrugëdaljet e vetme të Moskës/Blinken, oferta amerikane për homologun rus
25/01 14:20
Top Channel/ BE dhe SHBA koordinojnë strategjitë: Reagojmë menjëherë po u sulmua Ukraina
25/01 14:03
Top News – Nëse diplomacia dështon me Rusinë!/ A është e përgatitur BE, ja plani me SHBA
25/01 13:57
Top Channel/ U ndalua për korrupsion, vdes në burg ish kryeparlamentari i Nju Jorkut
25/01 13:48
Top News-Navalni shpallet ‘terrorist’/Rusia shton në listën e zezë kritikun e Kremlinit
25/01 13:22
Top News – Mijëra dollarë në muaj nga kokaina/ Sa fitonte shqiptari i ekzekutuar në Ekuador
25/01 13:17
Top News-Boris Johnson nën hetim/Policia, në shënjestër festat në Downin Street
25/01 13:16