Top News – Armë me inteligjencë artificiale/ SHBA, për të zbrapsur kërcënimet nga kina dhe Rusia
01/03/2021 22:27

SHBA dhe aleatët e saj duhet të refuzojnë thirrjet për një ndalim global të armëve që përdorin inteligjencë artificiale, thuhet në një raport zyrtar të hartuar me porosinë e presidentit amerikan dhe kongresit. Në raport, thuhet se inteligjenca artificiale do të shkurtojë kohën e vendimeve dhe ndërhyrjeve. Raporti po ashtu paralajmëron se rusia dhe kina, ka pak gjasa ti përmbaheshin një marrëveshjeje të tillë. Por kritikët pretendojnë se propozimi rrezikon të ndezë një garë të papërgjegjshme armatimi. Raporti nënvizon se nëse sistemet autonome të armëve, janë testuar sic duhet dhe janë autorizuar për përdorim nga një ushtarak, atëherë ato duhet të jenë në përputhje me ligjin ndërkombëtar humanitar. Rekomandimet janë bërë nga komisioni kombëtar i sigurisë mbi inteligjencën artificiale, një organ i kryesuar nga ish shefi i Google Eric Schmidt dhe ish zëvendëssekretari i mbrojtjes Robert Ëork, që ka shërbyer nën presidentët Obama dhe Trump. Të tjerë anëtarë të komisionit janë edhe shefa të Amazon, Google, Microsoft dhe Oracle. Pjesa më e madhe e raportit me 750 faqe fokusohet tek zbrapsja e ambicjeve të Kinës për të qenë lider botëror në inteligjencën artificiale deri në 2030. Raporti nënvizon se liderë të lartë ushtarakë kanë paralajmëruar se SHBA mund të humbasë superioritetin e saj ushtarak e teknik në vitet e ardhshme nëse kina bën përpara në adaprimin e sistemeve të inteligjencës artificiale më shpejt. Pamjet: AFP

Top News – Vullkani i Shën Vincentit/ Ishulli zgjohet nën hi dhe aromë sulfuri
10/04 22:54
Statuja e re e Krishtit merr formë në Rio Grande do Sul në jug të Brazilit – Pa koment
10/04 22:43
Tigrat e bardhë largohen nga kopshti i Argjentinës drejt rezervatit në SHBA – Pa koment
10/04 22:42
Marina britanike qëllon në homazhet ushtarake për Princin Philip – Pa koment
10/04 22:39
Tjetër balenë e vdekur del në brigjet e Bangladesh ne Oqeanin Indian – Pa koment
10/04 22:38
Restaurimi rikthen lavdinë në kupolat e Kalasë së Versajës – Pa koment
10/04 22:37
Pamje te rezidencave mbretërore britanike një ditë pas vdekjes së Prince Philip – Pa koment
10/04 22:31
Të shtënat me topa në Edinburgh të Skocisë, si homazh për vdekjen e Princ Philip – Pa koment
10/04 22:30
Top News – Ndërroi jetë në moshën 99-vjeçare/ Zbulohet dëshira e fundit e princit Philip
10/04 20:29
Top News – Më 17 prill, lamtumira e fundit/ Të shtëna topash e nderime për princin Philip
10/04 20:19
Top News – Në pritje të ‘Defender 21’/ Ushtarët e parë amerikanë mbërrijnë në Shqipëri
10/04 20:18
Top News – Tërmet në Indonezi/ Toka lëkundet me 6 ballë, shtatë viktima
10/04 20:12
Top News – Dy gëzime në një ditë/ Transplant zemre ndërsa bashkëshortja lind…
10/04 20:03
Top News – Dy balena të ngordhura në breg/ ‘Të vrara’ nga mbetjet plastike në det
10/04 20:02
Top News – Irani nuk ndalet/ Fillon testimin enjë centrifuge të re
10/04 20:00
Të Pasurit| Klasifikimi i Forbes 2021| Një miliarder i ri është shfaqur në botë çdo 17 orë |Top News
10/04 17:45
Top News – Akuza për tradhëti të lartë/ Arabia Saudite ekzekuton tre ushtarë
10/04 16:42
Top News – Mjeku ligjor e konfirmon/ Floyd vdiq nga mungesa e oksigjenit!
10/04 16:41
Top News – Gjermania do të marrë Sputnik/ Berlini zyrtar, vaksinat nuk kanë ideologji
10/04 15:04
Londër/ 41 të shtëna topash për princin Philip nga Kulla e Londrës
10/04 14:30