Top News – Apokalips për Krishtlindje/ Frika që nis nga Amazon
24/11/2020 11:45

Aktivistët e punës në SHBA thonë se shitësit e mëdhenj si Amazon dhe Walmart duhet të bëjnë më shumë për të mbrojtur punëtorët pasi shtimi i rasteve të Covid-19 këtë periudhë po kërkon me blerjet për festa. Ata pretendojnë një të ashtuquajtur “pagë rreziku” , pushim mjekësor të paguar dhe komunikim më të mirë për infektimet në vendin e punës. Fushata vjen në një kohë kur punonjës në mbarë SHBA-në kanë ngritur zërin për gjendjen dhe shqetësimet mbi shëndetin e tyre. “Kolegët e mi janë të frikësuar ashtu si dhe unë”, tha punëtorja e Walmart, Melissa Love teksa të tjerë flasin për një “apokalips të Krishtlindjeve”. Fushata për të drejtat e punëtorëve u organizua nga “United for Respect”, një organizatë jofitimprurëse e cila përfaqëson më shumë se 16 milionë vetë në mbarë SHBA-në. Ndërkohë edhe sindikata e punës UFCW, anëtarët e së cilës përfshijnë punëtorë të fabrikave ushqimore dhe paketimit të mishit, gjithashtu u bëri thirrje punëdhënësve të bëjnë më shumë për të mbrojtur stafin. Punonjësit e vijës së frontit janë të tmerruar, thotë BBC, sepse mendojnë se nuk po bëhet sa duhet për mbrojtjen e tyre ndaj përhapjes së virusit, në një kohë kur festat pritet të sjellin një fluks të madh blerësish, sidomos me uljet e Te Premtes së Zezë që tërheqin turma të mëdha njerëzish.

Hetimi i Trump në senat/ Dhoma e përfaqësuesve do të depozitojë të hënën akuzën
22/01 20:08
Top News – Vonesat e vaksinës/ Ndalohet imunizimi në shumë vende evropiane
22/01 19:50
Top News – Të hënën nisma në senat/ Gjykimi i Trump fillon javën e ardhshme
22/01 19:49
Top News – Do të hakmerremi! Irani kërcënon me `dron` Donald Trumpin
22/01 17:52
Top News – Plasin polemikat në Itali: Mjekët marrin ujë fiziologjik në vend të vaksinës
22/01 16:57
Top News – Kina, alarm për vitin e ri hënor/ Pekini teston 2 milionë banorë
22/01 15:50
Top News – Ditën e parë si jo-president, Trump e kalon duke luajtur golf
22/01 15:37
Top News – “Nuk ka kohë për të vdekur”/ Por as për kinema, shtyhet sërish James Bond
22/01 15:08
Top News – Biden “i shtrin dorën” Rusisë: Të zgjasim marrëveshjen START
22/01 15:08
Top News – Një ish-gjeneral, një indiane, dy latinë/ Kush do të jetë pjesë e kabinetit Biden
22/01 15:07
Top News – Pfizer më në fund pranon/ Do të furnizojë me vaksina programin Covax
22/01 14:03
Top News – Në avionë, trena, autobusë/ Urdhri i Biden: Askush s’lëviz pa maskë!
22/01 12:38
Top News – Frika nga mutacionet e Covid/ Europa harton zonat e kuqe, nuk mbyll kufijtë
22/01 12:14
Top News – Për të realizuar sfidën e Tik Tok/ 10-vjeçarja në Itali mbyt veten me rrip
22/01 12:14
Top News – Situatë dramatike në Gjermani, kalohet pragu i 50 mijë vdekjeve nga Covid
22/01 11:15
Top News – Marinsi ra në “kurthin e mjaltit”/ Spiunia kineze gjendet e fshehur në bazën ajrore
22/01 11:14
Top News – Kritika për Trump, lavdërime për Biden/ Fauci rikthehet në Shtëpinë e Bardhë
22/01 10:52
Top News – Republikanët kërkojnë shtyrjen e gjykimit të Trumpit deri në shkurt
22/01 10:48
Top News – Variantetet e reja të virusit në BE/ Liderët diskutojnë mbylljen e kufijve të brendshëm
21/01 23:33
Top News – Plani anti-covid i Joe Biden/ Përshpejtim të vaksinimit dhe rritje të testimeve
21/01 23:10