Top News – Anija e mallrave në flakë / Mbulon me gazra toksikë brigjet e Kanadasë
25/10/2021 11:52

Roja bregdetare kanadeze ka evakuuar 16 persona nga një anije mallrash e përfshirë nga flakët që po nxjerr gazra toksikë pranë brigjeve të kanadasë në paqësor, por thotë se nuk ka rrezik sigurie për brigjet. Anija, zim Kongston, është ankoruar në qytetin e Viktorias në kolumbian britanike, në ngushticën e Juan de Fuca-s, që shënon edhe kufirin detar mes kanadasë dhe shteteve të bashkuara. Ajo ishte nisur për në Vankuver kur flakët shpërthyen, me zjarrin që u raportua tek roja bregdetare pasditen e të shtunës. Anija është në flakë dhe nxjerr gazra toksikë – tha roja bregdetare kanadeze në një paralajmërim. Më vonë, një deklaratë në tëitter bëri të ditur se 16 persona ishin evakuuar nga anija. Të dielën ndërkohë, roja bregdetare tha se një zonë emergjence rreth anijes ishte shtrirë në disa milje detare. Për shkak të natyrës së kimikateve në bordin e anijes, përdorimi direkt i ujit për të shuar flakët nuk është një opsion – thanë zyrtarët. Nuk është e qartë se cfarë e ka shkaktuar zjarrin. Roja bregdetare tha se anija mbante më shumë se 52 mijë kg kimikate të vendosura në dy konteinerë që tashmë janë përfshirë nga flakët.

Top News – Diplomaci ose luftë! / Blinken paralajmëron Rusinë: Do të keni pasoja
03/12 11:16
Top News – Shtëpia e Bardhë zyrtarisht në festë / Biden ndez dritat e pemës së krishtlindjes
03/12 11:00
Top News – Kulmi i pandemisë në janar / Franca përgatitet, më e keqja nuk ka ardhur ende
03/12 10:44
Top News – ‘Shpëton’ qeveria amerikane / Kongresi shmang mbylljen në momentet e fundit
03/12 10:40
Top News-Biden, strategji e re për pandeminë/Doza përforcuese për të gjithë amerikanët
02/12 23:20
Top Channel/ Bishti i gjetur i dinosaurit mahnit komunitetin shkencor në Kili
02/12 21:52
Top Channel/ Presidenti i Afrikës së Jugut dënon masat e pandemisë si ‘aparteid shëndetësor’
02/12 21:42
Top Channel/ Papa Françesku nxit dialog për të shëruar ‘ndarjen e tmerrshme’ teksa viziton Qipron
02/12 21:42
Top Channel/ Ushtria e Ugandës hyn në RD Kongo për të luftuar rebelët ADF
02/12 21:38
Top Channel/ Omikron në Britani, para Afrikës/ U zbulua në Skoci më 20 nëntor
02/12 19:33
Top News-Prag lufte në Evropë…!/SHBA do vendosë raketa me rreze të mesme në kontinent
02/12 19:28
Top News-Paralajmërimi amerikan për Moskën/Blinken dhe Lavrov, asnjë dakordësi për Ukrainën
02/12 19:28
Top Channel/ Shkencëtarët zbulojnë arsyen: Përse krijohen mpiksje gjaku nga vaksina!
02/12 15:52
Top Channel/ “Omicron” zbulohet edhe në Greqi. Shkencëtarët: Mund të mbyllë pandeminë
02/12 15:23
Top News- Të dyshuar për spiunazh/ Shërbimi sekret rus arreston 3 ukrainas
02/12 15:09
Top Channel/”Nuk e shkrepa këmbëzën”, aktori flet për herë të parë: Nuk e di si doli plumbi!
02/12 14:36
Top Channel/Bjellorusia, armë atomike nga Moska: NATO, gati bombat bërthamore nga baza në Gjermani!
02/12 14:16
Top News-Qyteza që po çudit të gjithë botën!/Itali, e vaksinuar 100 për qind me të dy dozat
02/12 13:34
Top Channel/KE “shuplakë” Kinës për Ballkanin, jep 300 miliardë euro për rajonin!
02/12 13:32
Top News – Shqiptarët e bandës së lulishteve/ Dy të arrestuar në Itali, ‘sekser’ një maroken
02/12 13:26