Top News – Ambulanca elektrike/ Më e shpejtë se një helikopter
02/12/2020 22:56

Në të ardhmen, mendohet se avioni do të transportojë pacientët në spital në mënyrë autonome. Kësaj ideje I qëndron dhe Vertiia nga AMSL Aero dhe Universiteti i Sidneit, një avion-ambulancë I krijuar që të sigurojë ndihmë më të shpejtë në raste urgjente. Avioni arrin një shpejtësi prej 300 km ne orë, dhe kjo e bën më të shpejtë më i shpejtë se një helikopter normal. Më së shumti, ai është konceptuar për rajonet rurale të Austrialisë, duke qenë se largësia e bën të vështirë në mjaft raste transportimin në kohë të pacientëve. Por krijuesit e Vertiias shpresojnë se falë saj, dërgimi në spital do të jetë më I shpejtë, dhe kjo ka mjaft vlerës sidomos në rastet kur koha mund të bëhë diferencën mes jetës e vdekjes. pajisja ka hapësirë për gjithsej 4 persona. Aktualisht, ajo po testohet në Aeroportin Narromine në New South Wales.

Top News – Kina, alarm për vitin e ri hënor/ Pekini teston 2 milionë banorë
22/01 15:50
Top News – Ditën e parë si jo-president, Trump e kalon duke luajtur golf
22/01 15:37
Top News – “Nuk ka kohë për të vdekur”/ Por as për kinema, shtyhet sërish James Bond
22/01 15:08
Top News – Biden “i shtrin dorën” Rusisë: Të zgjasim marrëveshjen START
22/01 15:08
Top News – Një ish-gjeneral, një indiane, dy latinë/ Kush do të jetë pjesë e kabinetit Biden
22/01 15:07
Top News – Pfizer më në fund pranon/ Do të furnizojë me vaksina programin Covax
22/01 14:03
Top News – Në avionë, trena, autobusë/ Urdhri i Biden: Askush s’lëviz pa maskë!
22/01 12:38
Top News – Frika nga mutacionet e Covid/ Europa harton zonat e kuqe, nuk mbyll kufijtë
22/01 12:14
Top News – Për të realizuar sfidën e Tik Tok/ 10-vjeçarja në Itali mbyt veten me rrip
22/01 12:14
Top News – Situatë dramatike në Gjermani, kalohet pragu i 50 mijë vdekjeve nga Covid
22/01 11:15
Top News – Marinsi ra në “kurthin e mjaltit”/ Spiunia kineze gjendet e fshehur në bazën ajrore
22/01 11:14
Top News – Kritika për Trump, lavdërime për Biden/ Fauci rikthehet në Shtëpinë e Bardhë
22/01 10:52
Top News – Republikanët kërkojnë shtyrjen e gjykimit të Trumpit deri në shkurt
22/01 10:48
Top News – Variantetet e reja të virusit në BE/ Liderët diskutojnë mbylljen e kufijve të brendshëm
21/01 23:33
Top News – Plani anti-covid i Joe Biden/ Përshpejtim të vaksinimit dhe rritje të testimeve
21/01 23:10
Top News – Në Angli si emigrant, ra në kurth! Fabrikë kanabisi e ‘kopshtarit’ shqiptar
21/01 22:02
Top News – Biçikleta e Joe Biden/ Shqetëson ekspertët e sigurisë kibernetike
21/01 21:27
Top News – Schwarzenegger bën vaksinën/ Apeli i aktorit: Bëni si unë nëse doni të jetoni
21/01 21:23
Top News – E para në Bashkimin Evropian/ Hungaria, miraton për përdorim vaksinën ruse
21/01 20:37
Top News – Stuhia ‘Christoph’ në Britani/ Anglia dhe Uellsi nën alarm për përmbytje
21/01 20:32