Top News – Afrikë e Jugut dhe Kinë/ Goditet rrjeti, konfiskohen vaksina të fallsifikuara
03/03/2021 22:41

Policia në Afrikën e Jugut dhe Kinë ka konfiskuar mijëra doza të falsifikuara të vaksinës kundër koronavirusit dhe ka bërë dhjetëra arrestime, njoftoi agjencia ndërkombëtare e policisë - Interpol. Tre shtetas kinezë dhe një i Zambisë janë arrestuar në një depo në Gauteng të Afrikës së Jugut, ku po ashtu janë gjetur ampula me 2,400 doza vaksinash, tha Interpoli. Sipas njoftimit, policia në Kinë ka arrestuar 80 vetë në një fabrikë që dyshohet se bën vaksina false. Së paku 3,000 doza të tilla janë gjetur atje. Interpoli po ashtu tha se është duke pranuar raporte për unaza të tjera të vaksinave të rreme. Interpoli, me seli në Lion të Francës, lehtëson bashkëpunimin ndërkombëtar midis forcave të policisë dhe kontrollin e krimit. Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins në SHBA, koronavirusi ka infektuar afro 115 milionë njerëz në të gjithë botën dhe ka vrarë mbi 2.5 milionë. Vaksinat shihen një mjet jetik për tejkalimin e pandemisë.

Top News – Biden, paqe për Afganistanin/ ‘Është koha të përfundojë lufta e gjatë amerikane
15/04 02:00
Top News – Plas sherri në avion/ Pasagjeri tërheq zvarrë dhe kap gruan për flokësh
15/04 01:58
Top News – Milionat e hedhura në fushatë/ Faturë e kripur nga partitë dhe kandidatët
14/04 21:57
Top News – Përsëri larg syve të publikut/ Putin merr dozën e dytë të vaksinës
14/04 21:56
Top News – OBSH paralajmëron/ Fundi i pandemisë së koronavirusit është i largët
14/04 21:55
Top Channel/ Robotët përfshihen në grupet e ushtrisë Franceze gjatë manovrave në akademinë Saint-Cyr
14/04 21:44
Top Channel/ Pamje ajrore të burgut në Karolinëi ku vdiq super-mashtruesi amerikan Bernie Madoff
14/04 21:43
Top Channel/ Shkatërrim masiv në qytetin Damasak në Nigeri, pas sulmit të dhjetra militantëve
14/04 21:42
Top Channel/ Iranianët luten në ditën e parë të muajit të shenjtë të Ramazanit – Pa koment
14/04 21:41
Top Channel/ Manovra të frikshme detare të Rusisë në Detin e Zi, pas rritjes së tensioneve
14/04 21:14
Top Channel/ Tokio ndez dritat e qytetit për të shënuar 100 ditë drejt hapjes së Lojërave Olimpike
14/04 21:13
Top Channel/ Koreja e Jugut prezanton avionin gjuajtës anti-radar KF-X të prodhuar në vend
14/04 21:12
Top News – Presidentja e Komisionit Europian/ Përshpejtohet ardhja e 50 milionë vaksinave Pfizer
14/04 20:34
Top News – Indianët nuk ‘pyesin’ për virus/ Festivali infekton me covid 19 mijëra pjesmarrës
14/04 20:29
Top News – Shokuese dhe makabre në Kinë/ Vritet djali, për tu shkëmbyer me një trup tjetër
14/04 20:21
Top News – ‘Inteligjenca Amerikane’/ Paralajmëron rreziqet nga kina, ‘po sfidon SHBA’
14/04 20:20
Top News – Të parët në botë/ Danimarka ‘hedh poshtë’ vaksinën AstraZeneca
14/04 20:14
Top Channel/ Danimarka e vulos përfundimisht, nuk do ta përdorë AstraZeneca-n!
14/04 20:05
Top Channel/ Simptomat e reja të covid/ Më pak temperaturë dhe kollë, por më shumë të përziera
14/04 20:02
Top Channel/ Gjermania sulmon Rusinë, “Nuk na hedh dot hi syve”!
14/04 16:20