Top News – Aeroporti ‘fatkeq’/ Berlin, hapet në mes të pandemisë
28/10/2020 21:55

Nëntë vite me vonesë dhe me probleme buxheti, aeroporti i ri ndërkombëtar i berlinit do të hapet më në fund të shtunën, në mesin e një pandemie globale që ka gjunjëzuar udhëtimin nga ajri. “Ne jemi gati të nisim punën”, insistojnë drejtuesit drejtuesit e aeroportit të ri të Berlinit Brandenburg, që do të zëvendësojë aeroportin Tegel dhe Schoenefeld, tashmë të vjetëruar. Por, atmosfera nuk është fort e mirë. Që kur punimet nisën në 2006, projekti është shoqëruar nga një dështim pas tjetrit, duke u bërë një vrimë e zezë financiare dhe një objekt barsaletash në vend. Aeroporti, i vendosur në jug lindje të kryeqytetit fillimisht duhej të hapej në 2011. Tani ai po i hap dyert në mesin e krizës më të rëndë që industria e aviacionit ka parë në histori, ndërsa kufizimet për shkak të koronavirusit vazhdojnë të mbysin udhëtimin ajror. Dhe sikur kjo të mos mjaftonte, është edhe kriza e klimës. Grupi i aktivistëve Extinction Rebellion, po planifikon akte mosbindjeje civile në ditën e hapjes së aeroportit për të protestuar kundër pasojave të aviacionit në ngrohjen globale.

Top News – Italia në vetëm 24 orë/ Covid, 21 mijë raste e 662 viktima
05/12 19:44
Greqi, 98 humbje jete nga Covid/ Gjatë 24 orëve të fundit u regjistruan 1383 të infektuar
05/12 19:43
Top News – Trafikanti sajoi vdekjen! I tmerruar nga bandat shqiptare
05/12 17:47
Top News – Droga me ‘Dragon Ball’/ Itali, 3 shqiptarët u kapën ‘mat’
05/12 17:23
Top News – Një fqinje si kjo / Gruaja dhuron 7.5 milione dollare
05/12 16:14
Top News – Shkencëtaret ia dolën! Parashikojnë shpërthimin vullkanik
05/12 16:03
Top News – U dënuan me vdekje/ Irani rishikon rastin e të rinjve
05/12 15:15
Top News – Nuk reshtin përplasjet/ SHBA ndërpret programet me Kinën
05/12 15:14
Top News – Përkeqesohet situata/ Turqia nis izolimin gjatë fundjavës
05/12 15:10
Top News – Jep afatin kohor/ Fauci-ja kur e mposhtim koronavirusin!
05/12 15:08
Top News – E rrallë, Ylli i Betlehemit/ Çfarë ndodh këtë vit në javën e krishtlindjeve
05/12 15:02
Top News – Alarmi i ekspertit/ Kina po mbledh ADN-në e botës për një arsye të tmerrshme!
05/12 14:58
Top News – SHBA, spitalet e covid/ Kërcenohen nga sulmet kibernetike
05/12 12:56
Top News – Të paguajnë të pasurit!/ Argjentina u ve takse për covid-in
05/12 12:52
Top News – Biden thirrje kongresit/ Miratoni urgjent paketën e ndihmës!
05/12 12:50
Top News – Rusia nuk pret më/ Në Moskë, nis vaksinimi masiv
05/12 12:49
Top News – Itali, borë e ngrica/ Makinat bllokohen në rrugë
05/12 12:49
Top News – Ligji mbi të gjithë/ Austri, burgoset ish-ministri
05/12 11:32
Top News – Dritë në fund të tunelit/ Merkel, në OKB për pandeminë
05/12 11:03
Në Selanik s’ka përmirësim/ Vijon të jetë vatra më e nxehtë e Covid-19 në Greqi
05/12 02:02