Top News – Adolf Hitleri fiton zgjedhjet lokale në Namibi
04/12/2020 15:30

Quhet Adolf Hitler dhe ka fituar me diferencë të ndjeshme zgjedhjet lokale në Namibi. Nuk ka asgjë të përbashkët me diktatorin nazist e madje nuk ka as ndër mend të dominojë botën. Adolf Hitler Uunona, shkruan BBC është zgjedhur këshilltar në kolegjin elektoral të Ompundjas me 85 për ind të votave, javën e kaluar. Në një intervistë për të përditshmen gjermane Bild, politikani ka përsëritur se nuk ka asgjë të përbashkët me ideologjinë naziste. Adolf, ashtu si edhe emra të tjerë gjermanë, nuk është i rrallë në vendin që dikur ka qenë koloni gjermane. Uunona është zgjedhur për llogari të partisë në pushtet që edhe udhëhoqi fushatën kundër diminimit kolonial të minorancës së bardhë. Ai ka pranuar se babai i tij i dha emrin e liderit nazist, por edhe ka shpjeguar se me shumë gjasa i ati, as nuk e kishte kuptuar se çfarë përfaqësonte Adolf Hitleri. “Kur isha fëmijë unë e shikoja atë si një emër krejt normal”, rrëfen vetë ai. Vetëm kur u rrit ai e kuptoi se ky njeri kishte dashur të nënshtronte gjithë botën. Uunona ka thënë se bashkëshortja e tij e quan Adolf dhe ai njihet kështu edhe në publik dhe nuk ka ndër mend të ndryshojë emër. Mes vitit 1884 dhe 1915, Namibia ishte pjesë e territorit gjerman të quajtur Afrika jugperëndimore gjermane.

Top News – News – Pompei tregon thesaret/ Dekada zbulime arkeologjike hapen për publikun
26/01 18:22
Top News – Fenomeni `biblik`/ Gjinkallat `pushtojnë` lindjen e SHBA-së
26/01 17:51
Top News – Paralajmërimi për pandeminë/ Gjermania është ulur mbi një Fuci Baruti
26/01 17:47
Top News – Fiaskoja e vaksinimit në Europë/ Qendrat janë gati, por s`ka vaksina
26/01 17:46
Top News – E marta, dita ters e Kushtetueses/ Merr një vendim, rrëzon Gjykatën e Tiranës
26/01 17:46
Top News – Anija që frymëzoi Agatha Christie-n/ Vazhdon të lundrojë mbi Nil, pavarësisht pandemisë
26/01 17:39
Top News – Stuhi e rrallë dimri/ Sjell borë dhe breshër në Kaliforninë e Jugut
26/01 17:38
Top News – Regjisori francez Luc Besson/ Sërish në gjykatë nën akuzën për përdhunim
26/01 17:37
Top News – ‘Influencerat’ italianë/ Ëndrra për ekranin e madh por internetin në vena
26/01 17:12
Top News – Koncert në erën e covid-it/ Këngëtarët dhe spektatorët në flluska plastike – Pa koment
26/01 16:47
Top News- Rruga nën pushtetin e deleve/ Zelandë e Re, tufa ndalon qarkullimin e makinave – Pa koment
26/01 16:47
Top News – Vaksina kineze edhe në Maqedoninë e Veriut/ Autoritetet bisedime me kompanitë Aziatike
26/01 16:47
TopNews-Dorëshkrimi i Napoleonit/Rrëfimi për betejën e austerlitzit, del në shitje në Paris-PaKoment
26/01 16:44
Top News – Java e modës në Paris/ Koleksioni pranverë-verë i Dior vjen me një video
26/01 16:11
Top News – Harry Potter tani në televizion/ Projekti i HBO-së në fazën fillestare
26/01 16:10
Top News – Zemërim e dhunë në Holandë/ Nata e tretë e protestave kundër masave kufizuese
26/01 13:27
Top News – Përplasja me Astrazeneca-n/ BE do të ashpërsojë rregullat e eksportit për vaksinën
26/01 12:17
Top News – Varianti i ri brazilian/ Konfirmohet rasti i parë në SHBA
26/01 12:17
Top News – Serbët po vaksinohen…/Por vaksina nuk vjen nga Evropa Perëndimore
26/01 12:16
Top News – Dorëhiqet Giuseppe Conte/ Kryeministri italian në një lëvizje taktike
26/01 12:15