Top News – 23 vjetori i epopesë së UÇK/ Homazhe dhe nderime në të gjithë Kosovën
05/03/2021 17:23

Kosova po shënon 23 vjetorin e epopesë së ushtrisë clirimtare të vendit, me homazhet e përvitshme në kompleksin e jasharajve në Prekaz ku nuk kanë munguar liderët e institucioneve dhe ata të partive politike, por edhe qytetarë nga i gjithë vendi. Një manifestim në nder të epopesë së UCK, është zhvilluar edhe nga Forca e Sigurisë së Kosovës, ku ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani, vlerësoi rezistencën e komandantit Adem Jashari, familjes së tij dhe gjithë banorëve të Prekazit, që sipas saj, përcoi mesazhin e qartë se liria nuk ka kompromis. “Sot 23 vjet më parë në Prekaz familja Jashari luftoi për të mbrojtur familjen, Prekazin dhe gjithë Kosovën, duke dhënë shembullin e rrallë në historinë e një familje që bëri sakrificën më sublime që ne sot të gëzojmë lirinë dhe pavarësinë. Prekazi i Ademit është bërë referencë e lirisë, rast unikat në historinë e re te njerëzimit, kur një familje sakrifikohet për të mirën e përgjithshme, për lirinë e vendit” Por në anën tjetër, ajo që është përsëritur cdo përvjetor të fundit, është apeli për të ndërhyrë tek Kullat e Jasharajve, të cilat janë në gjendje të rëndë. Dora e shtetit po mungon në ruajtjen dhe konservimin e këtyre kullave simbol, që ato të mos shemben. “Institucionet është dashur të merren me këtë. Fatkeqësisht nuk kanë punuar mjaftueshëm deri tani.” “Këtu shteti ka neglizhuar çdo gjë. Ky vend është dashur të bëhet në lule, por gjithsesi është mjerim me pa në këtë gjendje këto kulla. “Gjithçka është e lidhur rreth këtij vendi dhe kësaj familje. Kur e them këtë është se në Prekaz u derdh gjaku, por edhe ai vend nga i cili erdhi liria e Kosovës... Punimet për rikonstruktimin e kullave të jasharajve duhej të nisin në 2019 bazuar në një vendim të qeverisë së atëhershme. Por ende asgjë nuk ëhstë bërë në këtë drejtim.

Top Channel/ Gjykatë speciale për konfiskimet/ Kritika për projektin e fundit të qeverisë së Kurtit
15/04 20:00
Top Channel/ Ligj për sekuestrim të pasurive, çfarë parashikon vendimi i qeverisë së Kurtit
15/04 12:42
Top Channel/ 6 vjet tre drejtorë, Kosovë caktohet kreu i ri i Agjensisë së Inteligjencës
15/04 12:17
Top Channel/ Vaksinim nëpër azilet e Kosovës/ Vijon vaksinimi edhe për mjekët dhe infermierët
14/04 19:54
Top Channel/ Kosovë, Kurti tregon si do të bëhet konfiskimi i pasurive
14/04 18:19
Top Channel/ Takimi për Kosovën në OKB, “shpërthen” keq përfaqesuesi rus
14/04 11:59
Xhamitë e hapura për Ramazan/ Bashkësia Islame: Të respektohen masat
13/04 19:52
Top News – Kurti fushatë në Shqipëri/ Rrebesh kritikash dhe paralajmërime në ‘shtëpi’
13/04 12:05
Top Channel/ Kurti, kritika të ashpra për ndërhyrje në zgjedhjet e Shqipërisë
13/04 12:04
30 mijë pushues në Shqipëri/ Debate në Kosovë për masat kufizuese ndaj covid
12/04 19:41
Top News – Në prag të muajit të shenjtë/ Myftiu i Kosovës-të respektohen masat anti covid
12/04 17:19
Ekspertët të bindur/ Kurti s`do ketë mundësi lëvizjeje, do t`i bëhet presion për dialogun
12/04 17:07
Kosovë, myftiu Tërnava apel besimtarëve/ Vaksinat nuk e prishin agjërimin!
12/04 15:20
Kostot e kufizimeve në Kosovë/ Parashikohen rënie të të ardhurave nga tatimet dhe doganat
10/04 19:55
Top News – Rriten kufizimet ndaj Covid/ 13.000 qytetarë të kosovës, drejt shqipërisë
10/04 16:46
Top News – Vizitoi Kosovën në 2013/ DMX duke kërcyer valla shqiptare, nuk duhet humbur
10/04 01:14
Në Shqipëri për pushime/ Masat shtrënguese në Kosovë, ndikojmë mbi prenotimet
09/04 19:54
Top News – 22 vite nga beteja e Koshares/ Osmani, Konjufca dhe Kurti bëjnë homazhe
09/04 16:21
S’ka pengesa në kufi: Mes Shqipërisë e Kosovës mund të udhëtohet pa kufizime
09/04 15:43
Top News – Hartuesi i kushtetutës/ Arsim Bajrami-politikanët, shkelësit më të mëdhenj
09/04 14:04