Top News – 138 infektime të reja/ Rikthehet sëmundja në Kinë, por…
26/10/2020 12:51

Kina po teston sërish një qytet të tërë për koronavirus mes një shpërthimi rajonal në provincën Xinjiang. Autoritetet kanë nisur testimin e rreth 4.7 milionë njerëzve në Kashgar pas zbulimit të 138 rasteve asimptomatike. Kina ka qenë kryesisht e suksesshme në uljen e normave të infeksionit, megjithatë edhe në vendin nga ku nisi, sëmundja ngre krye herë pas here. Xinjiang është shtëpi e pakicës kryesisht myslimane ujgure të Kinës, për të cilën grupet e të drejtave pretendojnë se përndiqet nga Pekini zyrtar. Shkollat ​​në Kashgar janë mbyllur dhe banorët nuk lejohen të largohen nga qyteti nëse nuk kanë një dokument testimi negativ. Rasti i parë në këtë qytet ishte një grua asimptomatike që punonte në një fabrikë veshjesh në lagjen periferike Shufu. Rasti i saj u zbulua pas një atij që media shtetërore kineze e përshkroi si “test rutinë”. Ky përbën infektimin e parë në territorin e Kinës për 10 ditë. Vendi përgjithësisht nuk i llogarit rastet asimptomatike në bilancin zyrtar të të prekurve, që shënon 85.810. Numri i vdekjeve është 4,634. Deri pasditen e së dielës, në Kashgar u kryen mbi 2.8 milionë teste.

Top Channel/ Blinken: SHBA do të mbrojë Filipinet, nëse sulmohet në Detin e Kinës Jugore
07/08 15:34
Top News – I ofron Rusisë 100 mijë ushtarë/ Koreja e Veriut dëshiron të hyjë në luftën në Ukrainë
07/08 15:12
Top News – Putin dhe Erdogan, akord për gazin/ Turqia do miratimin e Moskës për luftën me kurdët
07/08 15:11
Top Channel/ Pasojat e ngrohjes globale, akullnaja në Austri po shkrihet shumë shpejt
07/08 14:57
Top Channel /“Po vijnë kriminelë?”/Shqiptarët me gomone drejt Anglisë trazojnë politikën e shtetit
07/08 14:50
Top News-Aktori shqiptar vetëvritet me gruan në SHBA/U hodhën nga kati i gjashtë, të paqarta motivet
07/08 13:53
Top News – Dështon arratia e çiftit shqiptar në Itali/ Ishin në arrest shtëpie për trafik narkotik
07/08 12:49
Top Channel/ Shpërthimi i vullkanit në Islandë, llava e kuqe dhuron spektakël
07/08 12:35
Top Channel/ SHBA, hidhet nga pallati së bashku me bashkëshorten aktori shqiptar Florind Belliu
07/08 12:16
Top News-‘Mbani pajisjet elektronike të karikuara!’/Ja rregullat në aeroportet amerikane e britanike
07/08 11:56
Top Channel/ Konflikti në Gaza: Më shumë viktima, Izraeli vret militantin e dytë kryesor
07/08 11:37
Top News – Panik në Kubë nga…rrufeja/ Goditet depozita e naftës, 77 të plagosur e 17 të zhdukur
07/08 11:32
Top News – Anglia ‘ëndrra’ e madhe e shqiptarëve/ Publikohet raporti i ushtrisë, trondisin shifrat
07/08 11:18
Top News – Elon Musk vijon “luftën” me Twitter/‘Gati të përballem në debat mbi llogaritë e rreme’
07/08 11:05
Top News – Joe Biden ‘e hedh lumin’/ Presidenti i SHBA ishte me covid që nga 21 korriku
07/08 11:05
Top News – Izraeli vret një tjetër komandant në Gaza/ Alarm në qytetet kufitare, hidhen 400 raketa
07/08 11:04
Top Channel/ 4 nga 10 emigrantë të paligjshëm që hyjnë në Angli janë shqiptarë!
07/08 09:25
Top News – Kokainë dhe hashash poshtë krevatit/ Si tentoi të mashtronte policinë 27-vjeçari shqiptar
06/08 18:14
Top News – Ukraina do të njohë Kosovën! / Tani e dimë kush janë miqtë tanë! Kërkesë parlamentit
06/08 16:55
Top News – Bien çmimet e ushqimeve në botë/Ndikoi zhbllokimi i eksportit të drithërave në Ukrainë
06/08 16:41