Top News – 100 vite Parti Komuniste/ Kinë, një ‘hotline’ për të spiunuar kritikët
12/04/2021 15:31

Rregullatori kibernetik në Kinë ka hapur një linjë pa pagesë, ku mund të raportohen online kritikat që i bëhen partisë komuniste dhe historisë së saj, me premtimin se do të godasë nihilistët historikë në prag të përvjetorit të 100-të të partisë që do të shënohet në korrik. Linja i lejon njerëzve të raportojnë përdorues të internetit që shtrembërojnë historinë e partisë, sulmojnë lidershipin dhe politikat e saj, shpifin kundër heronjve kombëtarë dhe mohojnë shkëlqimin e kulturës së avancuar socialiste online, thuhet në një njoftim të administratës kibernetike në Kinë. “Disa persona, me motive të shtrembërta kanë përhapur online keqinformime histoike që me dashakeqësi shtrembërojnë, denigrojnë dhe mohojnë historinë e partisë”, thuhej në njoftim. “Ne shpresojmë që shumica e përdoruesve në internet do të luajë një rol aktiv në mbikqyrjen e shoqërisë dhe do të raportojnë me entuziazëm informacionet e dëmshme”, vijonte deklarata. Nihilizëm historik, është një frazë që përdoret në kinë për të përshkruar dyshimet publike dhe skepticizmin mbi partinë komuniste kineze dhe të shkuarën e saj. Interneti në kinë është shumë i censuruar dhe pjesa më e madhe e rrjeteve sociale të huaja, motorëve të kërkimit dhe siteve të lajmeve janë të ndaluara në vend.

Top News – Shqiptarët bien në kurthin anglez/ Transportonin para droge me tren, jo me bankë
14/05 22:54
Top News – Mashtrimi vdekjeprurës i Izraelit/ Si e shkatërruan sistemin nëntokësor të hamasit
14/05 22:00
Top Channel/ Përleshjet anti-qeveritare vijojnë edhe gjatë ndeshjes së futbollit në Kolumbi
14/05 20:31
Top Channel/ Këmbësoria e ushtrisë izraelite dislokohet në kufi me Libanin – Pa koment
14/05 20:31
Top Channel/ Bombat izraelite godasin bankën palestineze në qytetin e Gaza – Pa koment
14/05 20:30
Top Channel/ Ishulli i Kretës mirëpret turistët pas rihapjes së plotë të Greqisë – Pa koment
14/05 20:30
Top Channel/ Fëmijë palestinezë të vrarë nga sulmet izraelite në Beit Hanoun – Pa koment
14/05 20:28
Top Channel/ Luftanija bërthamore Pyotr Veliky dhe qyteti Severomorsk, në Arktikun rus
14/05 20:27
Top Channel/ Lufta Izrael-Palestinë/ Çfarë qëndrimi po mban SHBA në këtë konflikt?
14/05 20:08
Top News – Bitcoin, viktimë me emrin e Elon Musk/ Si e kuptoi britanikja që humbi 9 mijë paund
14/05 19:47
Top News – Harta e Covid, Shqipëria mbetet gri/ Evropa publikon hartën, ja shtetet pa probleme
14/05 19:45
Top News – ‘Ciao ciao bambini’/ Itali, në pikiatë numri i lindjeve
14/05 18:12
Top News – Shiste kokainë për paratë e spitalit/ Trafikanti shqiptar çudit policinë britanike
14/05 18:10
Top News – Dritë nga vizonët ‘Zombie’/ Danimarka, energji nga miliona kafshë me covid
14/05 18:04
Top News – Rikthehet fantazma e Titanikut/ Kinë, turistët një natë në anije si çifti i filmit
14/05 16:04
Top News – Të lash pantallonat, apo borxhet…/ Fituesja e lotarisë humb biletën, kërkon paratë
14/05 16:03
Top News – ‘Jo’ ndryshim kufijsh/ Presidenti slloven-rajoni të anëtarësohet në BE
14/05 12:54
Top News – Akuza të reja për Gruevskin/ Tani dyshohet edhe për përvetësim fondesh
14/05 12:03
Top News – ‘Colonial’ paguan hakerat/ SHBA, rifillon furnizimi me karburante
14/05 12:01
Top News – Certifikata vaksinimi false/ Shqetësim mes autoriteteve të sigurisë
14/05 12:00