Top News – 10 mijë forca në ruajtje të Papës/ Mbërrin në Irak, mesazhe kundër ekstremizmit
05/03/2021 21:18

Pavarësisht se e gjithë bota është mbërthyer nga frika e koronavirusit mesa duket kjo gjë nuk e ka ndaluar Papa Françeskun të zhvillojë vizitën e tij zyrtare në një vend aq delikat siç është Iraku. Si gjithmonë Papa kujdeset që të shpërndajë kudo mesazhet e tij dhe ka bërë thirrje për t'i dhënë fund dhunës dhe ekstremizmit. Sigurisht që askush nuk mund të mohojë sa e rrezikshme është kjo vizitë por çuditërisht ka qenë vetë 84-vjeçari që ka këmbëngulur. Ai shpreson të nxisë dialogun ndërfetar, teksa ka takuar klerikun mysliman më të nderuar të Irakut. Rreth 10,000 forca të Sigurisë Irakiane u vendosën për të mbrojtur Papën dhe për më tepër ishte vetë kryeministri i Irakut Mustafa al-Kadhimi e cili e priti atë në aeroport, me një tapet të kuq. Papa Françesku tha se ishte shumë i kënaqur që kishte shkuar në Irak, madje e përshkroi atë si "djepi i civilizimit". "Le të heshtë përplasja e armëve ... le të ketë fund të akteve të dhunës dhe ekstremizmit, fraksioneve dhe intolerancës!" tha ai. Udhëtimi i Papa Françeskut është i pasur me simbolikë, por i mbushur me rrezik, jo vetëm shqetësimet e sigurisë së një vendi të shkatërruar nga konfliktet ndërfetare dhe sektare, por edhe për shkak të niveleve të larta të të infektuarve më Covid-19 që nga fillimi i pandemisë.

Top News – Instagram vjen me një risi/ Lançon ‘remix’ të konkurruar me Tik-Tok
11/04 21:21
Top News – Çfarë zhgënjimi ! Makinat e së ardhmes Tesla, larg pritshmërive
11/04 19:38
Top News – Itali, masakër me 4 të vrarë/ Autori i tragjedisë një pensionist në Torino
11/04 17:18
Top News – Draghi e quajti diktator / Erdogan “ngrin”blerjen e 10 helikopterëve italianë
11/04 16:46
Top News – Të shtëna armësh në Hawai/ Futet në izolim resorti luksoz
11/04 16:46
Top News – Pandemia godet Moskën/ Mbyllet perandoria ushqimore pas 120 vitesh
11/04 16:45
Top News – Erdogan shkakton ‘stuhi mbi Bosfor’/ Sinjalizon heqjen e traktatit të paqes në rajon
11/04 14:37
Top News – Itali, masakër me 4 të vrarë/ Autori i tragjedisë një pensionist në Torino
11/04 14:35
Top News – Covid, Gjermania si qilim me arna!/ “Frena e ermergjencës’ duhet të ishte më shpejt
11/04 13:41
Top News – India, vendi më ‘i shpejtë’ në botë/ Arrin 100 milionë vaksinime në kohë rekord
11/04 12:23
Top News – Kinë, përmbytet miniera e qymyrit/ 21 punëtorë bllokohen 1200 m nën tokë
11/04 12:22
Top News – Vullkani i Shën Vincentit/ Ishulli zgjohet nën hi dhe aromë sulfuri
10/04 22:54
Statuja e re e Krishtit merr formë në Rio Grande do Sul në jug të Brazilit – Pa koment
10/04 22:43
Tigrat e bardhë largohen nga kopshti i Argjentinës drejt rezervatit në SHBA – Pa koment
10/04 22:42
Marina britanike qëllon në homazhet ushtarake për Princin Philip – Pa koment
10/04 22:39
Tjetër balenë e vdekur del në brigjet e Bangladesh ne Oqeanin Indian – Pa koment
10/04 22:38
Restaurimi rikthen lavdinë në kupolat e Kalasë së Versajës – Pa koment
10/04 22:37
Pamje te rezidencave mbretërore britanike një ditë pas vdekjes së Prince Philip – Pa koment
10/04 22:31
Të shtënat me topa në Edinburgh të Skocisë, si homazh për vdekjen e Princ Philip – Pa koment
10/04 22:30
Top News – Ndërroi jetë në moshën 99-vjeçare/ Zbulohet dëshira e fundit e princit Philip
10/04 20:29