Top Neës/ “Ose unë, ose kaosi”….kundërshtarët i përgjigjen Presidentit Macron
25/06/2024 23:00

Kundërshtarët e presidentit Emmanuel Macron kritikuan komentet e bëra prej tij të hënën se një fitore e partisë të së ekstremit të djathtë Bashkimi Kombëtar, ose e aleancës së Frontit të Ri Popullor, do ta çonte Francën në luftë civile. Ndërsa zgjedhjet e 30 qershorit po afrojnë partitë politike në Francë janë përfshirë në akuza e kudnër akuza. Presidenti i partisë Bashkimi Kombëtar (RN), Jordan Bardella gjatë një emisioni për kanalin M6 tha se një president nuk duhet të thotë gjëra të tilla. “Unë dëshiroj të rikthej sigurinë për të gjithë popullin francez... Këta janë që i trembin francezët. Jemi një vit pas trazirave që goditën rëndë qytetet franceze. Çdo ditë në vendin tonë, miliona francezë, në veçanti gratë në vendin tonë, në publik, në mjetet e transportit publik, nuk ndihen të sigurta”, nënvizoi ai duke vënë në dukje nivelin e kriminalitetit në vend dhe duke premtuar një rikthim të autoritetit të qeverisjes në mbarë vendin. Me ton kritik u përgjigj edhe drejtuesja tjetër e kësaj partie Marine Le Pen. “Nuk ka ndryshuar shumë... Të gjitha fushatat presidenciale i ka bërë duke thënë “Ose unë, ose kaosi”. Mendoj se francezët e kanë kuptuar se ai është kaosi”, tha Le Pen.

Top Channel/ Sulm në zonën humanitare të Gazës, 71 viktima, qindra të plagosur!
13/07 18:30
Top Channel/ Dasma e vitit në Indi! Nga Kardashian te Tony Blair, VIP-at që marrin pjesë në ceremoni
13/07 15:48
Top News/ Biden, tjetër taktikë për zgjedhjet/ S’ka tërheqje, si po e largon vëmendjen nga dështimi
13/07 15:01
Top News/ 71 të vrarë në Gaza/ Viktimat ishin civilë, mes tyre dhe fëmijë
13/07 14:39
Top News/ Lojërat olimpike të Parisit pa Biden!/ Presidenti vë në krye të delegacionit Zonjën e Parë
13/07 13:50
Top News/ SHBA kërkon largimin e Izraelit nga Gaza/ Gjenden 60 trupa civilësh në ish qendrën e OKB
13/07 13:46
Top News/ Vrau producenten nga pakujdesia/ Pushohet çështja për aktorin Alec Baldwin
13/07 13:40
Top News/ ‘Marrëveshje për censurim’/ Elon Musk akuzon Komisionin Evropian
13/07 13:20
Top News/ Trump pa kufizime në Facebook e Instagram/ Kompania ‘Meta’ i heq barrierat për zgjedhje
13/07 13:09
Top News/ Ukraina sulmon Rusinë me drone/ Shpërthen në flakë depoja e naftës në Rostov
13/07 13:06
Top News/ Britania pret liderët evropianë, pjesë edhe kryeministri Edi Rama, në fokus Ukraina
13/07 13:06
Top News/ Irani me qëndrim të ri ndaj BE/ Presidenti kërkon bashkëpunim për sanksionet
13/07 12:58
Top Channel/Alec Baldwin i pafajshëm! Gjykata pushon çështjen ndaj aktorit, vrau gabimisht kineasten
13/07 12:13
Top Channel/Si mund të shkarkohet Biden? Neni 25 i Kushtetutës parashikon zëvendësimin e presidentit
13/07 12:12
Top Channel/ Shembja e shkollës në Nigeri, shkon në 22 numri i viktimave
13/07 12:01
Top News/ Rusia komplot kundër Europës/ Zbulohen atentate kundër mbështetësve të Ukrainës
13/07 11:08
Top Channel/ Vonesa e Bidenit nervozon Melonin, mimikat e saj në Samitin e NATO-s bëhen virale
12/07 22:53
Top Channel/ 36 mijë paund në kutinë e këpucëve! Dënohen dy shqiptarët në Britani
12/07 22:52
Top Channel/ Lufta kushton, Putin rrit taksat! Nënshkruan dekrete për të financuar luftën në Ukrainë
12/07 22:07
Top Channel/ Shembet skela 60 metra e lartë në Zvicër! Humbin jetën punëtorë portugezë dhe shqiptarë
12/07 22:03