Top Channel/Vuçiç “si fëmijë”, i ankohet BE-së: “Kurti nuk flet me mua”!
07/12/2021 15:40

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçic u ankua se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk dëshiron fare të bisedojë me Beogradin. Mediat në Kosovë thonë se duke iu përgjigjur pyetjes për takimin e ardhshëm në kuadër të dialogut, Vuçic përmendi deklaratën e zëdhënësit të BE-së, Peter Stano, ku thuhej se palët nuk kanë interes dhe besim të mjaftueshëm në dialog dhe se “Serbia i dëshiron bisedimet, por Prishtina jo”. “Ne jemi të gatshëm ta nënshkruajmë marrëveshjen për personat e zhdukur. Ne duam rezultate, por zyrtarisht mund të them se Prishtina nuk dëshiron të flasë fare me ne”, tha kreu i shtetit serb, që kërkon ta lërë topin në fushën e Prishtinës, me pretendimin se nuk është Beogradi ai që po bëhet pengesë për dialogun. Albin Kurti tha të dielën se “është diskutuar mundësia e një takimi në javën e dytë të dhjetorit në Bruksel me presidentin e Serbisë”. I pyetur nëse Serbia po e kushtëzon dialogun, Kurti deklaroi se nuk ka informacione për këtë. Stano u shpreh një ditë më parë se në këtë moment nuk ka gatishmëri as të Prishtinës e as Beogradit që të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialog.

Top News – Bërthama e tokës po ftohet shpejt / Studimi i fundit: Çfarë rrezikon planeti ynë?
20/01 12:32
Top News – Avioni i parë me ndihma / Arrin në ishullin e shkatërruar nga vullkani
20/01 12:32
Top News – Kina, Rusia e Irani bëhen bashkë / ‘Aksi i të keqes’, manovra ushtarake në det
20/01 12:29
Top News – Rusia do sulmojë Ukrainën! / Biden bën parashikimin: Pasoja të rënda për Putinin
20/01 12:28
Top News – Raketa dhe armë në Ukrainë / SHBA jep ‘dritën jeshile’ për vendet Baltike
20/01 12:24
Top News – Pekini dëbon luftanijet amerikane / Po lundronin në detin e Kinës së Jugut
20/01 12:24
Top News – Rifillon testet bërthamore / Koreja e Veriut kërcënon: SHBA është armiku!
20/01 12:21
Top Channel/ Rrjeti 5G “huton” avionët, anullohen qindra fluturime drejt SHBA
20/01 12:17
Top Channel/ Biden kërcënon hapur Putinin: Do ta paguani shtrenjtë një sulm mbi Ukrainën!
20/01 12:16
Top Channel/ “Luftë” në Malin e Zi, Gjukanovic mbështet Abazovic për rrëzimin e qeverisë
20/01 12:07
Top Channel/ Senatorët, të ashpër me Biden: Dërgo ushtrinë, Putini nuk pyet për sanksione!
20/01 12:03
Top Channel/Greqia “përgatitet për luftë”; mbërrijnë 6 bombardues super të avancuar francezë Rafale
20/01 12:02
Top Channel/ Greqia blen 6 avionë luftarak, janë porositur 24 avionë me vlerë 3,3 miliardë euro
20/01 02:22
Top Channel/ Zjarrfikësit luftojnë flakët pas shpërthimit të pashpjeguar në gazsjellësin në Turqi
19/01 23:13
Top Channel/ Zjarrfikës në shtëpinë e kujdesit në Spanjë ku flakët kanë gjashtë të vdekur
19/01 23:11
Top Channel/ Ish lideri i Ukrainës, Poroshenko flet për mbështetësit para vendimit të gjykatës
19/01 23:10
Top Channel/ Rezorti i skive ku aktori francez vdiq në aksidentin fatal
19/01 23:07
Top News-Përmbytet kampi i shqiptarëve në Francë/Nuk ka viktima, por gjendja është alarmante
19/01 22:45
Top Channel/ Blinken shkon në Ukrainë/ Sekretari amerikan i shtetit bisedime për krizën
19/01 19:58
Top Channel/ Macron kthen sytë nga Ballkani: T’i ofrojmë perspektivë të sinqertë anëtarësimi
19/01 19:55