Top Channel/ Vdes presidenti Iranian, gjenden të karbonizuara mbetjet e helikopterit!
20/05/2024 13:39

Presidenti i vijës së ashpër të Iranit, Ebrahim Raisi — i parë si pasardhësi i mundshëm i liderit 85 vjecar suprem të vendit, ajatollahut Ali Khamenei —ka ndërruar jetënë rrëzimin e helikopterit me të cilin udhëtonte bashkë me zyrtarë të tjerë të lartë. Dega iraniane e rrjetit humanitar të gjysmë hënës së kuqe njoftoi se ekipet e shpëtimit kishin gjetur në vendngjarje mbetjet e karbonizuara të helikopterit në pyllin e Dizmarit në kufi me Azerbajxhanin, por asnjë shenjë jetë aty. Në bord ishte dhe ministri i jashtëm Hossein Amir-Abdollahian i cili gjithashtu prezumohet i vdekur, së bashku me kreun e gardës presidenciale Mehdi Mousavi, guvernatorin e Azerbaijanit lindor, Governor Malek Rahmati, përfaqësuesin e liderit suprem Iranian Mohammad Ali Ale-Hashem si dhe dy pilotët e truproja. Mediat vendase raportuan se Raisi pësoi aksident "në kohën që i shërbente popullit iranian dhe përmbushte detyrimin e tij dhe ndërroi jetë si martir".

Top News/ SHBA ‘në alarm’/ Koreja e Veriut paralajmëron luftë të re botërore
24/06 17:42
Top Channel/ Dy kandidatët më të moshuar president në SHBA, çfarë pritet nga debati Biden-Trump?
24/06 15:34
Top Channel/ BE “godet” sërish Rusinë: Paketë e re sanksionesh, në shënjestër gazi!
24/06 15:10
Top News/ BE ndëshkon sërish Rusinë/ Në shënjestër energjia, financa dhe tregtia e Moskës
24/06 14:54
Top Channel/ Zjarr në fabrikën e baterive, 22 të vdekur në Kore të Jugut- Shpërthyen gjatë paketimit
24/06 14:49
Top News/ Telashe shtesë për Boeing. Prokurorët amerikanë këshillojnë ndjekje penale
24/06 14:28
Top Channel/ 83% e viktimave ishin të paautorizuar për të kryer Haxhin! 1,301 të vdekur në Arabi
24/06 14:10
Top Channel/ Rriten rastet e kancerit në organet gjenitale në Brazil! Sa i prekur është Shqipëria
24/06 14:08
Top News/ ‘Lufta nuk ka mbaruar’/ Netanyahu: Nuk ka marrëveshje të plotë armëpushimi
24/06 13:53
Top News/ Mbi 20 të vdekur, disa të plagosur. Shpërthen fabrika e baterive në Korenë e Jugut
24/06 12:44
Top News/ Franca në prag trazirash/ Zgjedhjet e parakohshme, rrezik për përplasje sociale
24/06 12:44
Top News/ Lufta për makinat elektrike. BE-Kinë nisin bisedimet, Pekini kërkon heqjen e tarifave
24/06 12:27
Top Channel/ Sulm i trefishtë në Rusi, vritet prifti e disa policë: Goditet kisha dhe sinagoga!
24/06 12:24
Top News/ Mbi 1300 viktima në Haxh. Temperaturat e larta gjatë pelegrinazhit të shenjtë
24/06 12:09
Top News/ Vriten 15 policë e disa qytetarë. Masakër në Rusi, sulmohen kisha e sinagoga
24/06 11:50
Top Channel/ Netanyahu nuk pranon armëpushim të plotë: Jo ujdi që i jep fund luftës në Gaza!
24/06 11:32
Top Channel/ Franca në rrezik për dhunë, jepet alarmi: Trazira civile për shkak të zgjedhjeve
24/06 11:31
Top News/ ‘SHBA përgjegjëse për sulmet e Ukrainës’, Moska reagon për armët
24/06 11:28
Top News/ Gjysma e fëmijëve shqiptarë të kequshqyer/ Raporti i Unicef, lëmë pas vetëm Taxhikistanin
24/06 11:22
Top Channel/ Gjermani, edhe CSU “kundër”: Ukrainasit e papunë, të kthehen mbrapsht!
24/06 11:15