Top Channel/Vdes Colin Powell, sekretari “i ndershëm” amerikan i shtetit, mediat:” E vrau Covid”!
18/10/2021 18:49

Colin Powell, i pari afrikano-amerikan i emëruar sekretar shteti në SHBA, ka ndërruar jetë në moshën 84 vjecare nga komplikacionet e Covid. Ish oficeri ushtarak u vendos në krye të diplomacisë së vendit të tij në vitin 2000, kur president i Shteteve të Bashkuara ishte George W Bush. "Ne humbëm një bashkëshort, një baba, një gjysh dhe një amerikan të mrekullueshëm dhe të dashur", thuhet në deklaratën e familjes së tij. Powell ka qenë një këshilltar ushtarak i besueshëm i një numri të madh të politikanëve kryesorë amerikanë. Ai patu shërbyer në luftën e Vietnamit, një përvojë kjo që më vonë e ndihmoi në përcaktimin e strategjive të tij ushtarake dhe politike. Ish shefi shtabi dhe ish gjeneral, Powell, që i shërbeu katër presidentëve, krijoi reputacionin e një njeriu të ndershëm, që i largohej sherreve politike e shihej si një aset në korridoret e pushtetit. Ai nuk arriti megjithatë ta kapërcente jehonën e fjalimit të vet shkurtin e viti 2003 në Këshillin e Sigurimit të OKB-së lidhur me ekzistencën e armëve të shkatërrimit në masë në Irak, ku provat që ai ofroi rezultuan më pas të pavërteta. “Ajo ishte një njollë, që do të mbetet gjithmonë pjesë e të dhënave të mia; ishte e dhimbshme atëherë e mbetet e dhimbshme edhe tani”, u shpreh ai në një intervistë për ABC në 2005-sën, ku rrëfeu pengun e vet të madh.

Top Channel/ 2 të vdekur e pemë të rrëzuara nga stuhia ‘Arven’ në veri të Anglisë
27/11 21:27
Top Channel/ Peshkatarët francezë bllokojnë terminalin e mallrave në tunelin drejt Anglisë
27/11 20:38
Top Channel/ Ushtria e Australisë vjen në ishujt Solomon pas dhunës anti-qeveritare
27/11 20:37
Top Channel/ Papa i dytë që viziton Greqinë/ Vizita historike pritet më 4 dhjetor
27/11 19:39
Top Channel/ Varianti “monstër” vjen në Europë. Omicron zbulohet në Britani, Gjermani e Belgjikë
27/11 19:31
Top News – Referendum për masat anti covid / Zviceranët ‘flasin’ të dielën, infektimet rriten
27/11 18:30
Top News – Kryespiuni i Putinit fajëson SHBA / Rusia s’do pushtojë Ukrainën, propagandë keqdashëse
27/11 18:25
Top News – NATO paralajmëron Putinin / Mos guxo në Ukrainë, do keni pasoja!
27/11 18:21
Top News – Nju Jork-Los Angeles për 1 sekondë / Teknologjia e paimagjinueshme e udhëtimeve
27/11 18:17
Top News – Kompanitë ajrore anulojnë fluturimet / Vullkani nuk ndalet, llava vazhdon të rrjedhë
27/11 18:05
Top News – ‘Robo-taksitë’ në shërbim… / Kinë, makinat pa drejtues dalin në rrugë
27/11 17:56
Top Channel/Varianti i ri erdhi, ka hyrë në Gjermani – 61 raste të dyshuara në Holandë!
27/11 15:36
Top Channel/ Gjyshi përdhunoi dhe vrau mbesën, dyshimet për ngjarjen tronditëse!
27/11 14:57
Top News – Sulm i mundshëm rus në Ukrainë / SHBA: Të gjitha alternativat në tryezë
27/11 14:45
Top News – Ndal fluturimet nga Afrika e Jugut / SHBA, pas zbulimit të variantit të ri ‘Omicron’
27/11 14:25
Top News – ‘Omicron’ zbulohet në Gjermani / Tek një udhëtar i kthyer nga Afrika e Jugut
27/11 14:24
Top News – Frikë nga varianti i ri / Bota në garë për të zbrapsur ‘Omicron’
27/11 14:22
Top News – Një provë e madhe dashurie / Ndërton kopjen e Taj Mahalit për të shoqen
27/11 14:18
Top News – ‘Armagedon’…erë, shi dhe borë / Dy viktima në Britaninë e Madhe, vendi në alarm
27/11 14:17
Top Channel/ “4 orë për të vrarë shqiptarin”; maskë latex në fytyrë, qese të zezë e 10 plumba!
27/11 14:14