Top Channel/Valë të çuditshme radiofonike nga qendra e galatikës: kapet sinjali që ndizet e fiket
13/10/2021 13:40

Ekspertët e hapësirës thonë se kanë regjistruar disa valë të pazakonta radiofonike që vijnë nga qendra e galatikës sonë, dhe nuk dijnë t`i japin një shpjegim të qartë. CNN thotë se sinjali i energjisë është ndryshe nga çdo fenomen i studiuar më pare, cka lë të mendohet se mund të bëhet fjalë për një objekt yjor të panjohur më parë. Shkëlqimi i tij ndryshon në mënyrë dramatike dhe sinjali, duket sikur ndizet dhe fiket në mënyrë të rastësishme, u shpreh Ziteng Ëang, student doktorature në Shkollën e Fizikës në Universitetin e Sidneit dhe autor kryesor i studimit të publikuar në “The Astrophysical Journal” . Sipas tij, cilësia më e cuditëshme e sinjalit të ri është fakti se ka një polarizim shumë të lartë. Kjo bën që drita e tij të lëkundet vetëm në një drejtim, ndërsa ai drejtim duket se rrotullohet me kalimin e kohës”. Objekti i përshkruar si “ i paqëndrueshëm”, u zbulua fillimisht gjatë një studimi të qiellit duke përdorur radio teleskopin e njohur si ASKAP.

Top Channel/ Vonesa e Bidenit nervozon Melonin, mimikat e saj në Samitin e NATO-s bëhen virale
12/07 22:53
Top Channel/ 36 mijë paund në kutinë e këpucëve! Dënohen dy shqiptarët në Britani
12/07 22:52
Top Channel/ Lufta kushton, Putin rrit taksat! Nënshkruan dekrete për të financuar luftën në Ukrainë
12/07 22:07
Top Channel/ Shembet skela 60 metra e lartë në Zvicër! Humbin jetën punëtorë portugezë dhe shqiptarë
12/07 22:03
Top Channel/ Rrëzohet aeroplani rus në afërsi të Moskës, ndërron jetë i gjithë ekuipazhi
12/07 22:02
Top Channel/ Finlanda miraton ligjin për bllokimin e emigrantëve nga Rusia
12/07 21:37
Top Channel/ Vrasja e gruas e vajzave të gazetarit të njohur britanik, reagojnë kolegët e John Hunt
12/07 21:36
Top Channel/ Biden nuk tërhiqet! Reagon pas zërave se duhet ti lërë vendin dikujt tjetër në zgjedhje
12/07 19:59
Top Channel/ Përvëlohet Athina! Kamera termike regjistron 100°C në rrugët e kryeqytetit grek
12/07 19:40
Top Channel/ Trump drejt emërimit si kandidat presidencial, kë do të zgjedhë nënpresident?
12/07 19:38
Top Channel/ Gafa e radhës, Biden ngatërron Zelenskyn me Putinin! I vendosur për të vazhduar garën
12/07 18:15
Top Channel/ “Rusët do vrisnin kreun e kompanisë gjermane të metaleve”, CNN zbardh komplotin!
12/07 17:25
Top Channel/ “Bishat” e qiellit nuk shpëtojnë Ukrainën: Mbërrijnë F16-tat, ndryshon pllaka?
12/07 16:57
Top Channel/ Rudy Giulianin mund të përballet me disa padi! Gjyqtari amerikan pritet të…
12/07 15:44
Top Channel/ BE “fshikullon” platformën X: Po mashtron përdoruesit, ja mënyra!
12/07 15:24
Top News/ Luftanije e avionë rusë drejt NATO-s / Gjermania ngre ‘Typhoon’-ët për t’i monitoruar
12/07 14:59
Top News/ Në shënjestrën e vrasësve rusë…Bosi i gjigandit të armëve perëndimore, Rheinmetall
12/07 14:44
Top News/ Kremlini ‘qesh’ me Bidenin: Nuk tregoi respekt për Putinin, e gjithë bota i pa gafat
12/07 14:25
Top News/ Të jesh Volodimir Zelenski…Si e ka ndryshuar lufta presidentin e Ukrainës?
12/07 13:18
Top News/ Biden e quajti Zelenskin, ‘presidenti Putin’ / Bëhet viral reagimi i liderëve të NATO-s
12/07 13:03