Top Channel/ Ushtria e Izraelit kompleton barrierën kufitare në Gaza
07/12/2021 22:50

Izraeli njoftoi sot përfundimin e barrierës kufitare me qytetin palestinez të Gaza, të pajisur me sensorë, radarë e kamera, edhe pse nuk pranon të shpallë kufijtë me Palestinën. Izraeli mban nën bllokadë qytetin e Gaza prej ardhjes në pushtet atje të grupit militant Hamas në vitit 2007, duke kufizuar qarkullimin e njerëzve e mallrave. Në Gaza jetojnë rreth 2 milionë palestinezë. Ministria izraelite e mbrojtjes tha se gardhi 65-kilometra i gjatë u përfundua pas tre vjet ndërtimi dhe përfshin dhe barriera nëntokësore me kamera e sisteme monitorimi. “Struktura vendos një barrierë të hekurt mes grupit terrorist Hamas dhe rezidentëve në jug të Izraelit”, tha minsitri izraelit i mbrojtjes Benny Gantz. Gjatë konfliktit të fundit mes Izraelit dhe Hamas në maj, militanët palestinezë lëshuan qindra raketa drejt Izraelit, i cili u kundërpërgjigj me qindra bombardime ajrore. Të paktën 240 njerëz u vranë nga sulmet mbi Gaza, ndërsa 12 raportohet se u vranë në Izrael gjatë 11 ditëve të konfliktit. Izraeli thotë se bllokada ndaj Gaza është e nevojshme për t’u mbrojtur nga kërcënimet prej Hamas, por kritikët thonë se ajo ka shkaktuar krizë humanitare në territor. Izraeli ka ndërtuar disa barriera kufitare në territoret që e lidhin atë me Bregun Perëndimor në Palestinë, territor që e ka pushtuar që prej Luftës 6-Ditore në 1967.

Top Channel/ Rusia publikon imazhet e lëshimit të raketës balistike Kalibr nga deti i Japonisë
20/01 23:02
Top Channel/ 29 viktima nga shtypja prej panikut gjatë lutjes kristiane në Liberi
20/01 23:02
Top Channel/ CIA: Shumica e rasteve të Sindromës së Havanës nuk janë shkaktuar nga fuqi të huaja
20/01 23:01
Top Channel/ Luftanijet ruse e kineze mbërrijnë në Iran për manovra të përbashkëta detare
20/01 23:00
Top News-Shqiptari merret peng në mes të Francës/Ja detajet e ngjarjes, 4 persona të implikuar
20/01 22:39
Top News-U vra dhe u muros në një pus në Itali/Dëshmia e të penduarit për vrasjen e Astrit Lamaj
20/01 21:25
Top News-I pari vend në BE për vaksinim të detyruar/Ja vendimi ekstrem për të parandaluar pandeminë
20/01 21:18
Top News- Ushtria ruse mes dëborës/Satelitët zbulojnë çpo ndodh në kufijtë e Ukrainës
20/01 20:58
Top News- BE kërcënon Rusinë me sanksione /Von Der Leyen premton mbrojtjen e Ukrainës nga pushtimi
20/01 19:15
Top News- Deputetë në shërbimin sekret rus/Kush janë zyrtarët, SHBA vendos sanksione
20/01 19:01
Top Channel/ Rezistenca nga ilaçet po rritet, miliona vdekje nëpër botë!
20/01 18:29
Top News- Biden, pas një viti në detyrë/Çfarë arriti dhe ku dështoi presidenti amerikan
20/01 18:08
Top News – Berlusconi, 67 mijë euro shqiptares/ Skandali del në media, si u zbulua transferta
20/01 17:57
Top Channel/Del videoja e sulmit amerikan me dronë: U vranë 10 civilë, publikohet filmimi dramatik
20/01 17:10
Top Channel/ “Serbia do dërgojë trupat në Kosovë”, gjenerali serb paralajmëron ndërhyrje në veri!
20/01 17:00
Top News- Rusia sjell trupat në Mesdhe…!/Putin provokon me stërvitje të mëdha ushtarake
20/01 16:32
Top Channel/ “Mbuloi katër raste abuzimesh me të mitur”, skandali përfshin ish Papën Benedikt
20/01 16:11
Top Channel/ Shkrijnë akujt mes Sofjes e Shkupit? Hidhet hapi i parë drejt kompromisit
20/01 16:11
Top Channel/ Anglia heq masat anti covid/ Maskat, certifikatat e vaksinimit s’janë më të detyrueshme
20/01 15:45
Top News-Mijëra kilometra me çantë kokaine/Dy shqiptarë dhe 3 britanikë, 40 vjet në burg
20/01 15:40