Top Channel/ U mbajt peng 6 vite në xhungël / Politikania përballet me rrëmbyesit 13 vite më vonë
24/06/2021 22:42

Politikania franko-kolumbiane Ingrid Betancourt e kthyer në simbol të rrëmbimit është përballur me pengmarrësit 13 vite më vonë. Ajo u shpëtua nga duart e guerilasve të Forcave të Armatosura Revolucionare të Kolumbisë, të cilët e mbajtën peng për më shumë se 6 vite në xhungël. Betancourt dhe viktimat e tjera morën pjesë në takimin e Marrëveshjes së Paqes të Kolumbisë e cila i dha fund dekadave të luftës civile midis qeverisë dhe grupeve të armatosura. “Kam dëgjuar me emocione historitë e vëllezërve të mi, por duhet të rrëfej se jam e befasuar që ne në këtë anë të skenës po qajmë të gjithë dhe në anën tjetër nuk ka pasur asnjë lot të vetëm. Për sa kohë që makthi ynë është vetëm i yni ne jemi ende shumë larg nga të qenit në gjendje t’i shpjegojmë Kolumbisë se çfarë ka ndodhur në të vërtetë”, tha ajo. Betancourt u rrëmbye në vitin 2002 ndërsa po bënte fushatë për presidencën e Kolumbisë dhe u shpëtua në një operacion ushtarak në vitin 2008. Gjatë luftës së tyre guerilsat rrëmbyen njerëz për shpërblim ose koncesione. Komandanti i fundit i tyre, Rodrigo Londono, i njohur si Timochenko, u kërkoi falje viktimave. “Për ata që nuk u kthyen më nga rrëmbimi, për ata që humbën jetën në duart tona, për ata që ishin pranë tyre që janë ngarkuar për vite me radhë nga mungesa e tyre, ne lutemi që të na falin”, tha ai në tubim. Disa disidentë që i kthyen shpinën procesit të paqes janë ende duke luftuar në xhunglën e Kolumbisë. Pas marrëveshjes së paqes, Kolumbia krijoi gjykatën, Juridiksioni Special i Paqes për të gjykuar krimet më të këqija të kryera nga luftëtarët. Në prill, tetë udhëheqës të guerilasve tashmë të paditur, pranuan se kishin kryer mbi 21,000 rrëmbime.

Top News – Guvernatori i NY kreu ngacmim seksual/ Prokurorja e Nju Jorkut-Cuomo ka prekur disa gra
03/08 22:44
Top News – Sulm me armë zjarri në Suedi/ 3 të plagosur rëndë nga të shtënat në mes të ditës
03/08 22:39
Top News – Lituania, PO forcës ndaj emigrantëve/ BE-Lukashenko do që të dyndet Evropa me migrantë
03/08 19:13
Top News-Si kurrë më parë/Barack Obama festë madhështore për ditëlindje
03/08 19:13
Top News-E ekzekutoi me plumb në ballë/ Detaje të reja nga vrasja makabre në sy të fëmijëve
03/08 18:23
Top News-Kim Jong-Un me njollë të zezë në kokë/Dalin pamjet tronditëse që tmerruan popullin korean
03/08 18:21
Top News – Arrestohet 79-vjeçarja/ Bosja e trafikut të drogës në Portugali
03/08 18:01
Top News – Është dashuri e vërtetë / Na tallin por s’na intereson-përmasat s’kanë rëndësi
03/08 17:51
Top News – Vuçiç padit veten… / Do të pastrohet nga ‘lidhjet’ me mafiozin Belivuk
03/08 15:48
Top News – Torturoi edhe gra shtatzëna…/ Sot u betua si president i ri i Iranit
03/08 15:47
Top News – Sherri për një femër/ Shqiptari plagoset me thikë nga një italian
03/08 15:42
Top News – Luftanija gjermane drejt Kinës… / Hera e parë në dy dekada, mes tensioneve me Pekinin
03/08 15:39
Top News – Spektakël drite në hapësirë / Shkencëtarët shohin dritë pas një vrime të zezë
03/08 15:34
Top News – Ekzekutoi ushtarakun e lartë / Kishte kritikuar urdhërin e Kim Jong Un
03/08 15:16
Top News – Wuhani sërish në panik / Testohet e gjithë popullata pas rishfaqjes së virusit
03/08 15:15
Top News-Kim Jong-Un me njollë të zezë në kokë/Dalin pamjet tronditëse që tmerruan popullin korean
03/08 14:53
Top News – Avionët e Putinit në Detin e Zi / SHBA: Na provokojnë që të qëllojmë të parët
03/08 13:53
Top News-Nuk ka shkelur në të për 20 vite/Vëllai i Bin Laden nxjerr në shitje shtëpinë e tij
03/08 13:50
Top News – Forcat speciale britanike gati për aksion, do godasin militantët që sulmuan çisternën
03/08 13:43
Top News – Burra më shumë se gra / Raporti do ndryshojë në mënyrë dramatike në 2030
03/08 13:42