Top Channel/ Turqia “kërcënon” SHBA: Po na detyroni vetë, do të blejmë raketa të tjera ruse!
18/05/2021 13:03

Paralajmërimet e Washingtonit nuk i kanë frenuar kërcënimet e Turqisë se do të vazhdojë me blerjet ushtarake ruse pavarësisht paralajmërimeve nga Uashingtoni. Blerja e një sistemi raketash ruse u kthye në mollë sherri mes Ankarasë dhe aleatëve të saj në Nato. Por edhe pse Uashingtoni është përpjekur ta shtojë trysninë mbi Turqinë për të hequr dorë nga marrja e sistemeve ruse të mbrojtjes nga raketa S 400, ministri turk i mbrojtjes Hulusi Akar i hodhi poshtë shqetësimet amerikane.Ky nuk është një sistem për sulme, tha ai, , dhe aty ku është dislokuar ai nuk mund të kërcënojë absolutisht askënd. Washingtoni këmbëngul sistemi i avansuar i raketave S 400 përbën një kërcënim për sistemet e mbrojtjes së NATO-s. Por Ankarja nuk bindet. Një burim i afërt me qeverinë thotë se Turqia tashmë ka arritur një marrëveshje me Moskën. Muajin e kaluar, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken paralajmëroi Turqinë se mund të përballet me sanksione nëse blen armë të tjera ruse, përfshirë sisteme shtesë të raketave S 400. Për shkak të shqetësimeve mbi raketat S 400, Uashingtoni kishte bllokuar Turqinë nga modernizimi i avionëve të saj të vjetër luftarakë me ato F-35 të Amerikës. Por këshilltari i presidentit turk Mesut Casin paralajmëroi se Uashingtoni po e detyron Turqinë që të thellojë edhe më tej lidhjet e saj ushtarake me Rusinë.

Top News/ Frika e Putin, pas revoltës së Prigozhin shefi i Kremlinit kontroll ushtrisë
21/06 23:30
Top News/ Izraeli breshëri raketash drejt Gazës dhe Libanit, tensionohet situata në rajon
21/06 23:00
Top News/ Rriten tensionet në Lindjen e Mesme, Izraeli aktivizon artilerinë kundër Hezbollah
21/06 22:30
Top News/ Izraeli tërheq ushtrinë nga Gaza, Katari ende shpresë për armëpushim
21/06 21:57
Top Channel/ Greqia në alarm për zjarret, 64 vatra brenda një dite
21/06 21:24
Top Channel/ Ethet e debatit Trump-Biden! Pak ditë nga përballja mes dy kandidatëve për president
21/06 19:57
Top Channel/ Sondazhet tronditin Sunak! Parashikohet humbje e rëndë për konservatorët
21/06 19:56
Top Channel/ Aksident në Greqi! Makina del nga rruga dhe përplas motorin që drejtohej nga shqiptari
21/06 19:45
Top News/ ‘Grushti i shtetit’ në Mal të Zi/ Përfundon gjykimi për ish-kryeparlamentarin Mandiç
21/06 18:52
Top Channel/ Befason Trump: Green Card për të gjithë të huajt që diplomohen në SHBA!
21/06 14:01
Top Channel/ Borrell takohet me krerët e Ballkanit Perëndimor: “Duam një Europë më të bashkuar”!
21/06 13:49
Top News/ SHBA dhe Kina, bisedime bërthamore / Të parat në pesë vite, në ‘sfond’ Tajvani
21/06 13:35
Top Channel/ 52 gradë në Mekë, mbi 1000 vdekje gjatë Haxhit: “Të paregjistruarit i braktisën”!
21/06 13:32
Top News/ Patriot e NASAMS me urgjencë në Kiev /SHBA furnizon Ukrainën me raketa të mbrojtjes ajrore
21/06 13:22
Top News/ I nxehti vret qindra njerëz…Miliona të tjerë po përvëlohen në të gjithë botën
21/06 13:21
Top News/ SHBA e zhgënjyer nga Izraeli / ’Netanyahu, irritues’, reagon Shtëpia e Bardhë
21/06 13:18
Top News/ Erë lufte në kufirin mes Koreve / Sërish të shtëna, ushtarët e Veriut hyjnë në Jug
21/06 13:13
Top News/ Furi dronësh ukrainas mbi Rusi / 100 kamikazë gjatë natës, të paktën një viktimë
21/06 13:13
Top News/ Zjarret marrin pesë jetë njerëzish / Turqi, digjen fshatrat në juglindje, 44 të plagosur
21/06 12:22
Top News/ Putin kërcënon Korenë e Jugut: Mos guxoni të armatosni Ukrainën, një gabim i madh!
21/06 12:09