Top Channel/ Trump braktiset nga avokatët, heqin dorë nga ndjekja e çështjeve gjyqësore
09/06/2023 23:19

Ekipi ligjor i ish-presidentit Donald Trump po pëson një tronditje të konsiderueshme pas aktakuzës së tij në hetimin e dokumenteve të klasifikuara. Në një lëvizje të papritur, Trump njoftoi se po largoheshin dy nga avokatët e tij kryesorë, Jim Trusty dhe John Roëley, nga çështja. Ndër të tjera ish-lideri amerikan shtoi se tashmë Todd Blanche, një avokat mbrojtës që ai punësoi në prill pasi u padit në Manhattan, do të vijonte me çështjen përkohësisht. Menjëherë pas kësaj, Trusty dhe Roëley lëshuan një deklaratë të përbashkët në të cilën ata thanë se po jepnin dorëheqjen tërësisht nga ekipi ligjor. Ata njoftuan se ishin të bindur se Trump do të shfajësohet në betejën e tij ligjore e cila vijon prej kohësh, teksa theksuan se nuk planifikojnë të dalin në media apo të zbulojnë bisedat që kanë pasur me Trump. Trump përballet me shtatë akuza penale në lidhje me trajtimin e materialeve të rëndësishme qeveritare që mori me vete kur u largua nga Shtëpia e Bardhë në janar 2021. Hetuesit sekuestruan rreth 13,000 dokumente nga pasuria e Trump në Mar-a-Lago në Palm Beach, Florida, gati një vit më parë. Aktakuza e një ish-presidenti amerikan është e paprecedentë në historinë amerikane dhe shfaqet në një kohë kur Trump është kandidati kryesor për president vitin e ardhshëm. Rasti nuk e pengon Trumpin të bëjë fushatë apo të marrë detyrën nëse do të fitonte zgjedhjet presidenciale të nëntorit 2024. Ekspertët ligjorë thonë se nuk do të kishte asnjë bazë për të bllokuar betimin e tij edhe nëse ai do të dënohej dhe do të dërgohej në burg.

Top News- 9 milionë turistë gjatë këtij viti/ Rama paralajmëron taksim edhe për Air BnB
03/10 21:38
Top Channel/ Përmbytjet e fundit në Greqi rrezikojnë prodhimin dhe çmimin e djathit “Feta”
03/10 20:12
Top Channel/ Ende në hetim, Hunter Biden mohon për akuzat për posedim arme
03/10 20:06
Top News – Shpërthim në një rafineri ilegale, 18 viktima, mes tyre edhe një grua shtatzënë
03/10 20:01
Top News – ‘Nuk më lejon të shoh fëmijët’, këngëtarja kanadeze padit Elon Muskun
03/10 20:01
Top News – ‘Ngushëllimet nuk na shërojnë plagët’, Erdogan: Presim ndihmë konkrete nga aleatët
03/10 19:44
Top News – Greqia vë në dispozicion portet e saj veriorë për transportin e grurit ukrainas
03/10 19:43
Top Channel/ Akuza për mashtrim, Trump paraqitet në dyert e gjykatës për të dytën ditë
03/10 19:10
Top Channel/ Sulmi me bombë në Ankara, dhjetëra persona në pranga! Do kalojnë filtrat e drejtësisë
03/10 17:51
Top Channel/ “Dritë në studimin e elektroneve”, tre shkencëtarë fitojnë Nobelin e Fizikës!
03/10 17:47
Top Channel/ Tërmeti “shkund” Napolin, njerëzit tmerrohen: Do të shpërthejë vullkani!
03/10 17:46
Top News – Vizat hiqen nga 1 janari/ Rregullat e afatet për shtetasit e Kosovës
03/10 17:27
Top News – Biznesi i qirave ditore / Ligji i ri, subjektet duhet të regjistrohen në QKB
03/10 17:25
Top News – Nobeli i fizikës ndahet në tresh / Vlerësohen shkencëtarët atomikë, eksploruan elektronet
03/10 15:32
Top Channel/ Serbia arreston Radoiçiçin, 48 orë paraburgim: Ende pa kërkesë ekstradimi!
03/10 15:20
Top News – Masakër në qendrën tregtare / Njerëzit vrapojnë të tmerruar, tre viktima në sulm
03/10 15:15
Top News – Leopard 2 ‘debuton’ në fushëbetejë / Zjarr e flakë kundër rusëve, udhëheqin në front
03/10 15:14
Top Channel/ 4000 shtëpi nën ujë, shkencëtaret tajlandezë: Shkak ndryshimet klimatike
03/10 14:56
Top Channel/ 31 të arrestuar për drogë në Itali, bashkëpunonin me grupet mafioze
03/10 14:29
Top News – Ndalohet fentanili në Sinaloa / Djemtë e El Chapos ‘bllokojnë’ prodhimin dhe shitjen
03/10 13:36