Top Channel/ Triumf i shumë nevojshëm, partia e Merkel “shkatërron” rivalët në zgjedhjet lokale
07/06/2021 11:36

Partia e kancelares Angela Merkel, CDU fitoi qartë zgjedhjet për parlamentin e landit të Saksoni-Anhalt, të fundit para zgjedhjeve për Bundestagun gjerman në muajin shtator. Këto votime u ndoqën me interes të vecantë sepse tregojnë tendencën për zgjedhjet e mëvonshme parlamentare, dhe për momentin të paktën, e bëjnë unionin Kristian Demokrat të marrë frymë lirisht. rezultatet paraprake tregojnë se në këtë land, CDU siguroi CDU ka fituar 37,1% të votave dhe madje krahasuar me zgjedhjet e vitit 2016 ka përmirësuar ndjeshëm rezultatin (29,8%), duek mposhtur bindshëm AfD-në e ekstremit të djathtë. Alternativa per Gjermanine arriti vetëm 20,9% të votave, një rënie kjo krahasuar me rezultatin e zgjedhjeve të fundit, 24,3%.Urime për rezultatin e CDU-së në shkallë landi dhe kryeministrin e landit, Rainer Haseloff erdhën menjëherë të nga qendra e CDU në Berlin. Sekretari i Përgjithshëm, Paul Ziemiak e quajti një „rezultat sensacional”, rezultatet e partisë CDU në këtë land, pas prognozave të para. Kjo është fitore personale për kryeministrin, Rainer Haseloff, por edhe për të gjithë ekipin e Unionit, tha Ziemiak për televizionin gjerman, ZDF. Të Gjelbrit dolën me një rezultat më të dobët se pritshmëritë në sondazhe. Megjithatë, kandidatja e tyre për kancelare, Annalena Baerbock shprehet e bindur se situata në zgjedhjet e shtatorit do të jetë tërësisht tjetër.

Top Channel/ Astrazeneca e pranuar në 119 shtete, Sinovac përdoret në 30 vende
25/07 20:27
Top News-Nuk e mori seriozisht koronavirusin/Ndërron jetë amerikani që refuzoi të vaksinohej
25/07 19:59
Top News – Tajfuni godet Kinën Lindore/Vetëm pak ditë pas kaosit nga përmbytjet
25/07 18:55
Top News – Francezët vërsulën në protestë/Kundër vendimit për certifikatën e vaksinimit
25/07 18:55
Top News – ‘Joe Biden i paaftë për punë’/ Ish-mjeku i shtëpisë të bardhë deklarat të forta
25/07 17:36
Top News-Rikthehen përmbytjet në Belgjikë/ Autoritetet belge paralajmërojnë mot të keq
25/07 12:49
Top News – Serial killeri i lojërave flirtuese/Fotot provokuese të viktimave e daljet televizive
25/07 11:58
Top News-Rrëshqitje dheu në Indi/ Rritet bilanci, shkon në 136 numri i viktimave
25/07 11:04
Top News – Zjarre masive në Californi/ Digjen sipërfaqë të mëdha toke dhe shumë banesa
25/07 11:04
Top News – Varianti Delta në Australi/ Masat kufizuese, qytetarët ngrihen në protestë
25/07 11:03
Top Channel/ Shkëndija zjarri në bord, me një lëvizje fotografi shpëton avionin!
25/07 10:22
Top Channel/ Laguna në Argjentinë bëhet rozë për një arsye “të tmerrshme”!
25/07 09:22
Top Channel/ Las Vegasi “ndalon” barin: “Po na merr ujin, hiqeni”!
25/07 09:21
Top Channel/ Demonstratë në Romë kundër pasaportës së detyruar të vaksinës
24/07 21:04
Top Channel/ Përpjekje ajrore kundër zjarreve masive në Nevada, SHBA
24/07 21:04
Top Channel/ Përleshje dramatike në Paris kundër pasaportës së vaksinës
24/07 21:03
Top Channel/ Rusia dërgon 88 ton ndihma për Kubën me urdhër të Putin
24/07 21:02
Top News – Temperatura ndëshkuese… SHBA para një tjetër vale të nxehti
24/07 17:43
Top News – Miku i mirë në ditë të vështirë/ Rusia ndihmon Kubën pas protestave antiqeveritare
24/07 17:15
Top News – Rrufetë pas përvëlimit/ Shi, breshër dhe erë e fortë në Britani
24/07 17:14