Top Channel/ The Guardian: Serbia, “kali i Trojës i Putinit” në Ballkan!
23/03/2022 11:55

Paqja në Ballkan është sërish e rrezikuar thotë the Guardian, e qeveritë e Bashkimit Europian, sipas të përditëshmes së njohur britanike, duhet t’i kundërvihen ekzekutivit serb sa nuk është tepër vonë. Në analizën e bërë në artikull situatës në Europë, Serbia e Aleksandër Vuçicit përshkruhet si “kali i Trojës së Putinit”. “Mbrojtja më e fortë nga Rusia do të thotë gjithashtu se kuajt e Trojës së Putinit, si Hungaria e Viktor Orbanit dhe Serbia e Aleksandar Vuçicit, duhet të kundërshtohen më me vendosmëri. Kjo ngre pikëpyetje në radhë të parë për zbatimin e detyrimeve themelore ligjore të anëtarësimit të Hungarisë në BE dhe statusin e mëtejshem të Serbisë, si vend kandidat për anëtarësim në bllokun europian,, thuhet në tekst. Aty nënvizohet ndër të tjera se Britania e Madhe duhet të afrohet më shumë me komunitetin politik europian pas BREXIT-it. Si më të rrezikuar, autorët e analizës Daniel Conn – Bendit, i cili drejton të Gjelbrit në Parlamentin Europian e Timothy Garton Ash, shohin Bosnje Hercegovinën, për të cilën thonë se meriton vëmendje të vecantë. Politikanët serbë në Beograd dhe në Banja Luka, kryeqyteti i Republikës autonome Serbe të Bosnjës, po nxisin tendenca përçarëse prej 30 vjetësh e po madje po bëjën që të duket e mundur një luftë e re mes grupeve etnike. Separatistët më të mëdhenj serbë mund të jenë të sigurt për mbështetjen aktive të regjimit të Putinit, thekson shkrimi.

Top News-Ukraina godet rusët me raketa britanike/Rusia ankohet-Ishin Storm Shadow goditën Mariupolin
27/05 21:56
Top News – Varre 4400 vjeçare në Egjipt/ Arkeologët zbulojnë punëtori mumifikimi
27/05 20:20
Top News – Fitoi 2 mld dollarë në lotari / Por paditet në gjykatë se ka vjedhur biletën
27/05 17:59
Top News – Rusia dëbon gjermanët/ Largon me qindra persona në arsim dhe kulturë
27/05 17:14
Top News- Erdoganin e zë gjumi / Presidenti po jepte një intervistë, pamjet bëhen virale
27/05 16:46
Top Channel/ Refugjatët refuzojnë ndihmën/ Kalojnë la Manshin dhe duan që të shpëtohen nga anglezët
27/05 15:47
Top News – Zgjedhjet në Turqi, Erdogani rrezikon me sirianët, që rivali zotohet t’i dëbojë
27/05 15:41
Top Channel/ Ukraina: “Gati për kundërofensivën”, Rusia “i nxjerr inatin” gjermanëve!
27/05 15:17
Top Channel/ Vuçiç jep dorëheqjen: Largohet nga kreu i partisë, do të krijojë një tjetër!
27/05 15:08
Top News – Ukraina nuk mund të gabojë / Gjithçka gati për kundërsulmin, pritet ‘OK’ nga Zelensky
27/05 14:59
Top News – 40 krokodilë shqyejnë fermerin/ Si e pësoi 72-vjeçari, gabimi fatal që i kushtoi jetën
27/05 14:20
Top Channel/ Hera e dytë më keq? Ekspertët: Kush kaloi Omicronin, pasoja për vite të tëra!
27/05 14:16
Top News – Drogë në Belgjikë e Gjermani/ Europol shkatërron familjen mafioze shqiptare
27/05 13:39
Top Channel/ Blinken fshikullon Kosovën: Veprimet tuaja, po minojnë përpjekjet tona për normalizim!
27/05 13:17
Top News – ‘Putin do sjellë ferrin në tokë’ / Kërcënimi i Medvedev-Sulm bërthamor nëse…
27/05 12:26
Top Channel/ Një ditë para balotazhit, “përplasen” Erdogan dhe Kilicdaroglu!
27/05 12:20
Top News – Tubimi, Vuçiç sfidon Perëndimin / ‘Këtu vendosin serbët, s’jemi vend ambasadorësh’
27/05 11:59
Top Channel/ Serbët mblidhen rreth Vucicit, mijëra vetë në rrugë në mbështetje të presidentit!
27/05 11:38
Top News- Kukullat e Vuçiç në Beograd/Knezeviç:Mali i Zi, ambasadoristan! Tërheq njohjen e Kosovës
27/05 11:14
Top News- Brukseli paralajmëron Serbinë/ ‘Qëndrimi ndaj Moskës ul besueshmërinë e BE’
26/05 21:42