Top Channel/ Tërmeti, “Po na lënë të vdesim” banorët ankohen se janë braktisur nga institucionet
07/02/2023 22:40

Tërmeti shkatërrimtar në Turqi tronditi banorët të cilët janë të zemëruar për mënyrën se si po menaxhohet situate. "Ne po na lënë të vdesim", ulëriti një grua, ndërsa banorët po gërmonin nën rrënoja me duar. Banorët e Antakias nuk janë vetëm të dëshpëruar, për vuajtjet që përjetojnë por edhe për mënyrën se si po vijon gjëendja e jashtëzakonshme. Ata ndihen të braktisur dhe të zhgënjyer nga qeveria e tyre. Persona të cilët kanë shkuar për të ndihmuar kryer punë vullnetare në zonat e prekura, kanë deklaruar se ekipet e urgjencës në Hatay nuk jan mjaftueshëm të organizuar. Ekipet e shpëtimit ndodhen në zonat e prekura, aty ku vijojnë kërkimet në mijëra banesa për të gjetur sa më shumë të mbijetuar. Bilanci i vdekjeve mbetet ende tragjik për Turqinë dhe Sirinë, aty ku numri ka arritur mbi 5 mijë, ndërsa mijëra të tjerë janë në spital. Hatay ka një popullsi të madhe refugjatësh dhe afërsia e saj me Sirinë ka bërë që shumë të ikin përtej kufirit për të kërkuar strehim. Pamjet: AFP

Top Channel/ Ukraina kërkon të nisë ofensivën, BE bie dakord: 2 miliardë dollarë municione
20/03 22:57
Top News – Rritja e moshës së pensionit/ Macron i mbijeton mocionit, por nuk ndalen protestat
20/03 22:41
Top News – Putinit i dridhen këmbët përballë Xi/ Presidenti nuk i fsheh dot problemet shëndetësore
20/03 21:08
Top News – Putin pret Xi Jinping në Moskë/ ‘Rusia dhe Kina kanë qëllime të ngjashme’
20/03 20:23
Top News – ‘Asnjë armëpushim që vjen nga Kina’ / Këshilla e SHBA për Ukrainën
20/03 19:11
Top News – 104 miliardë dollarë dëme nga tërmeti/ Erdogan- Lufta e vërtetë e Turqisë fillon tani
20/03 19:10
Top News– ‘Paguajnë, por po dështove të vrasin’ / Rrëfimi i killerit ekuadorian për bandat shqiptare
20/03 18:55
Top News – A do arrestohej Putin në Serbi!/ Vuçiç përgjigjet pas urdhrit të Gjykatës së Hagës
20/03 18:05
Top News – Shqipëria renditet në vendin e 83-të / Kush janë vendet më të lumtura në Botë!
20/03 18:03
Top News – SHBA-Serbia do njohë simbolet e Kosovës/ Escobar shpjegon paktin e arritur në Ohër
20/03 17:52
Top News – Pjata letre dhe dush i shpejtë…/Jeta pa ujë në Arizona, të gjithë me sytë nga qielli
20/03 16:43
Top News – Kremlini ‘i shpall’ luftë SHBA / Asnjë zyrtar nuk mund të përdorë më iPhone
20/03 16:01
Top News – Putin apo sozia e tij?/Kush vizitoi Ukranën dhe ku është presidenti
20/03 15:47
Top Channel/ Blerja e Credit Suisse, nis “tërmeti” në tregje: Bien aksionet e bankave europiane!
20/03 15:47
Top News – Krimineli që kthehet në skenën e krimit! Putin në qytetin ukrainas, reagime të ashpra
20/03 15:45
Top News – ‘Do të jemi të pavdekshëm!’, pas 7 vitesh…/ Parashikimi i shkencëtarit që s’gabon kurrë
20/03 15:34
Top Channel/ Krerët e UÇK-së në Hagë, përfundon konferenca: Gjykimi në 3 prill!
20/03 15:25
Top Channel/ Vendet më të lumtura të 2023-shit, del lista: Si renditet Shqipëria!
20/03 15:23
Top Channel/ “Të ndihmojmë të ardhurit”: Kuzhinieri i famshëm hap shkolla për refugjatët!
20/03 15:10
Top Channel/ Borrell “në dërrasë të zezë”: Njofton ministrat e BE-së mbi rezultatet e Ohrit!
20/03 15:03