Top Channel/”Shtrëngohet laku” ndaj Izraelit, vendet e BE-së: Të njihet shteti i Palestinës!
21/05/2024 12:18

Pas votimit të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara këtë muaj për të drejta të zgjeruara për palestinezët në OKB, ata ndodhen tani përparaë një hapi tjetër të rëndësishëm diplomatic: Pesë vende europiane janë gati të njohin zyrtarisht Palestinën si shtet sovran, jo thjesht në shenjë solidariteti me popullsinë civile në Rripin e Gazës, por edhe për faktin që një hap i tillë konsiderohet si pozicionim në favor të zgjidhjes me dy shtete në konfliktin e Lindjes së Mesme, të cilën qeveria e Benjamin Netanyahut e refuzon. Edhe pse shumë vende nuk e mohojnë të drejtën e Izraelit për t`u mbrojtur pas sulmit terrorist të hamasit në 7 tetor, fushata e tij shpaguese ushtarake në Rripin e Gazës që ka marrë jetët e mbi 35 mijë civilëve e ka shkaktuar një katastrofë humanitare ne enklavë, është pasuar nga një valë indinjate duke rritur ndjeshëm presionin ndaj shtetit hebre në mbarë botën. Spanja dhe Irlanda javë në krye të përpjekjeve në BE për të ushtruar trysni të mëtejshme mbi Izraelin që të njohë Palestinën. Gjermania refuzon, por kryeministri spanjoll Pedro Sanchez është duke punuar për krijimin e një koalicioni shtetesh që e përkrahin këtë ide. Spanja ka lidhje të ngushta me shumë vende arabe, edhe Turqinë. Pjesërisht këto lidhje kanë mbetur që nga koha e diktaturës së Francisko Francos. Irlanda po kështu është shfaqur si mbështetëse e fortë e palestinezëve që në ditët e para të luftës në Rripin e Gazës, e po mbështetje për të cuar përpara projektin e njohjes së Palestinës ofrojnë edhe Sllovenia, Malta e Norvegjia.

Top News/ SHBA ‘në alarm’/ Koreja e Veriut paralajmëron luftë të re botërore
24/06 17:42
Top Channel/ Dy kandidatët më të moshuar president në SHBA, çfarë pritet nga debati Biden-Trump?
24/06 15:34
Top Channel/ BE “godet” sërish Rusinë: Paketë e re sanksionesh, në shënjestër gazi!
24/06 15:10
Top News/ BE ndëshkon sërish Rusinë/ Në shënjestër energjia, financa dhe tregtia e Moskës
24/06 14:54
Top Channel/ Zjarr në fabrikën e baterive, 22 të vdekur në Kore të Jugut- Shpërthyen gjatë paketimit
24/06 14:49
Top News/ Telashe shtesë për Boeing. Prokurorët amerikanë këshillojnë ndjekje penale
24/06 14:28
Top Channel/ 83% e viktimave ishin të paautorizuar për të kryer Haxhin! 1,301 të vdekur në Arabi
24/06 14:10
Top Channel/ Rriten rastet e kancerit në organet gjenitale në Brazil! Sa i prekur është Shqipëria
24/06 14:08
Top News/ ‘Lufta nuk ka mbaruar’/ Netanyahu: Nuk ka marrëveshje të plotë armëpushimi
24/06 13:53
Top News/ Mbi 20 të vdekur, disa të plagosur. Shpërthen fabrika e baterive në Korenë e Jugut
24/06 12:44
Top News/ Franca në prag trazirash/ Zgjedhjet e parakohshme, rrezik për përplasje sociale
24/06 12:44
Top News/ Lufta për makinat elektrike. BE-Kinë nisin bisedimet, Pekini kërkon heqjen e tarifave
24/06 12:27
Top Channel/ Sulm i trefishtë në Rusi, vritet prifti e disa policë: Goditet kisha dhe sinagoga!
24/06 12:24
Top News/ Mbi 1300 viktima në Haxh. Temperaturat e larta gjatë pelegrinazhit të shenjtë
24/06 12:09
Top News/ Vriten 15 policë e disa qytetarë. Masakër në Rusi, sulmohen kisha e sinagoga
24/06 11:50
Top Channel/ Netanyahu nuk pranon armëpushim të plotë: Jo ujdi që i jep fund luftës në Gaza!
24/06 11:32
Top Channel/ Franca në rrezik për dhunë, jepet alarmi: Trazira civile për shkak të zgjedhjeve
24/06 11:31
Top News/ ‘SHBA përgjegjëse për sulmet e Ukrainës’, Moska reagon për armët
24/06 11:28
Top News/ Gjysma e fëmijëve shqiptarë të kequshqyer/ Raporti i Unicef, lëmë pas vetëm Taxhikistanin
24/06 11:22
Top Channel/ Gjermani, edhe CSU “kundër”: Ukrainasit e papunë, të kthehen mbrapsht!
24/06 11:15