Top Channel/ Shtohen ndërmarrjet e reja. Shumica me pronarë italianë dhe grekë, 600 u hapën vjet
12/06/2022 20:00

600 ndërmarrje të reja me kapital të huaj dhe të përbashkët u hapën vitin e kaluar në vend, duke e çuar numrin total të tyre në 6 635 subjekte, shifra më e lartë e regjistruar ndonjëherë. Pjesa më e madhe e tyre mbi 5700 subjekte janë sipërmarrje të vogla që punësojnë 1 deri në 9 persona që kanë rezultuar me rritje këtë periudhë, ndjekur nga bizneset me 10 deri në 49 punonjës që u pakësuan. Ndërsa vetëm rreth 300 biznese të huaja numërojnë mbi 50 të punësuar. Statistikat tregojnë se tregtia vazhdon të dominojë pjesën dërrmuese të aktivitetit të bizneseve të huaja që mbi gjysma mbizotërohen nga vendet e Bashkimit Europian, ndjekur nga shërbimet dhe industria.

Top Channel/ Rritet norma e interesit/ Shkon në 1.75%, hera e tretë brenda vitit
03/08 20:23
Top Channel/Shtyhen bilancet e bizneseve. Dorëzimi deri më 15 shtator si pasojë e sulmit kibernetik
02/08 15:13
Top Channel/ Euro këmbehet edhe me 112 lekë/ Niveli zyrtar në banka është në 116.6 lekë
30/07 19:44
Top Channel/ Lufta do të ngadalësojë Shqipërinë! Parashikimi: Pritet që niveli i inflacionit të ulet
30/07 19:44
Top Channel/ SHBA, bie prodhimi/ Inflacioni shkon në 9.1%, rritet rreziku i recesionit
29/07 19:46
Top Channel/ Shqiptarët 10 miliardë euro në banka. Rritën depozitat në qershor, në lekë dhe valutë
29/07 12:13
Top Channel/Turizmi, më mirë se viti më i mire!Në 6 muajt e 2022,erdhën 400 mijë më shumë se në 2019
25/07 15:17
Top News – Euro prek një tjetër rekord të ri / Sa pikë ka humbur monedha evropiane në një javë
22/07 17:31
Top Channel/ Energjia në bursë, 670 €/ Biznesi: nga rritja e çmimit të energjisë po mbyllim fabrikat
21/07 19:48
Top Channel/Çmimet e larta rritën tregtinë! Në qershor 32.2% më shumë,rritja vetëm në vlerë mallrash
18/07 19:43
Top Channel/ Pasojat e zhvlerësimit të euros ndihmon kredimarrësit, por dobëson eksportet
17/07 20:39
Top News- Dy vendime brenda 24 orëve/ Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet
15/07 18:43
Top Channel/Amnisti fiskale, me çdo kusht/ Shpallet projekti. Rama, kritika kundërshtarëve të nismës
15/07 15:08
Top Channel/Dollari vlen më shumë se euro/Rënia më e madhe e monedhës evropiane në 20 vitet e fundit
13/07 19:42
Top News – Euro kundër dollarit amerikan / Ja si janë ‘luhatur’ monedhat ndër vite
13/07 13:02
Top Channel/ Rritet dollari… dhe nafta/ Monedha amerikane shkëmbehet më 116 lekë
11/07 19:45
Top Channel/ Euro zbret në 118 lekë/ Kursi i këmbimit me lekun është gjithmonë drejt rënies
11/07 15:19
Top Channel/ Lufta shtrenjton grurin shqiptar/ Pas 30 vitesh, çmimi arrin në 50 lekë për kilogram
10/07 19:50
Top News-Rriten çmimi i naftës dhe benzinës/Bordi i Transparencës publikon shifrat e reja
08/07 20:13
Top Channel/ Inflacioni shkon në 7.4%! Janë rritur çmimet e ushqimeve, mallrave dhe shërbimeve
08/07 15:06