Top Channel/ Shpëtoi nga talebanët, vdes në Poloni- vogëlushi afgan helmohet me kërpudha!
03/09/2021 14:45

Tragjedia ishte e shkruar për një djalë pesë vjecar nga Afganistani, i cili arriti të largohej në kohë nga Kabuli së bashku me familjen e tij, por ndërroi jetë pikërisht në vendin ku duhej të ndihej në sigurtë, në Poloni. Fëmija kishte ngrënë së bashku me vëllain e tij pak më të madh disa kërpudha helmuese. Mjekët nuk arritën dot ta shpëtonin 5 vjecarin, ndërsa fëmija tjetër po lufton në spital me vdekjen. Ai i është bërë një transplant i suksesshëm mëlcie, por nga helmimi iu dëmtua dhe truri e kjo është pjesa më e vështirë, që po e vë tani jetën e tij në rrezik. Të njëjtat kërpudha i kishte konsumuar dhe motra 17 vjecare e femijëve, por gjendja e saj është e stabilizuar. Familja i mblodhi kërpudhat në një pyll jo shumë larg qendrës së refugjatëve Podkova Lesna, pranë Varshavës, pa e ditur që ai lloj në fakt ishte ndër më helmueset në botë. I ati i djalit kishte punuar për britanikët dhe Londra i kërkoi Polonisë t’i evakuonte ata nga Afganistani.

Top Channel/ Çifti indian lundron me tenxhere për në dasëm pas përmbytjeve
18/10 20:44
Top Channel/ Luftime të ashpra mes rebelëve në Jemen dhe koalicionit të Arabisë Saudite
18/10 20:43
Top Channel/Vdes Colin Powell, sekretari “i ndershëm” amerikan i shtetit, mediat:” E vrau Covid”!
18/10 18:49
Top News- Biden ‘kapet mat’ / Kritikon qytetarët, vetë presidenti nuk mban maskë
18/10 17:07
Top News- Covid 19 i merr jetën ish-sekretarit/Colin Powell, vizitë zyrtare dhe në Tiranë
18/10 16:08
Top News- Ish-ministrja e jashtme/Dora Bakojanis diagnostikohet me kancer
18/10 16:03
Top Channel/ Edhe NATO-ja “kundër” Kinës, Stoltenberg: “ Një rrezik për sigurinë tonë”!
18/10 15:42
Top Channel/ Kina kërcënon SHBA dhe Kanadanë: “Po bënë ndonjë lëvizje luftanijet tuaja, do reagojmë”
18/10 15:42
Top Channel/ “Mos ndani informacione me Malin e Zi”, Escobar paralajmëron NATO-n!
18/10 15:19
Top News- Protesta masive në Milano/Italianët kundër certifikatës së vaksinimit
18/10 14:36
Top News-BE disktuon për Ballkanin/Të shqetësuar për tensionet në Kosovë
18/10 14:20
Top Channel/ Bombardues gjermanë e izraelitë, “show force” mbi Jeruzalem:E para herë që nga Lufta I
18/10 14:02
Top News-‘Nuk i zëmë besë’/SHBA urdhër NATO të mos ndajë informacione me Malin e Zi
18/10 13:15
Top Channel/Borell “llogari” para vendeve anëtare: “Çfarë diskutove me Blinken për Kosovën”!
18/10 13:02
Top News- Lukashenko godet Parisin/Bjellorusia dëbon papritur ambasadorin francez
18/10 12:38
Top Channel/ “Vdekje shumë e çuditëshme”, mediat e huaja- pikëpyetje mbi misterin e katër rusëve
18/10 12:24
Top Channel/ “Ndalni torturën në kufi”, polakët vërshojnë nëpër rrugë në mbështetje të emigrantëve!
18/10 11:43
Top Channel/ SHBA zhbllokon ngërcin me Turqinë, i jep OK-in flotës së F16-tave
18/10 11:22
Top Channel/ BE “nuk ndihmon dot” të vetët: “Përgatituni për më shumë varfëri energjetike”!
18/10 11:09
Top Channel/Arma kineze që po tmerron SHBA: godet kudo në botë dhe shkatërron mbrojtjen amerikane
18/10 11:02