Top Channel/ Shpallja “non grata” nga SHBA për Berishën, ambasadori gjerman Zingraf: Nuk kam koment!
24/05/2021 13:18

Ambasadori gjerman Peter Zingraf, ka folur nga Maliqi lidhur me çeljen e negociatave për Shqipërinë, duke thënë se projekti në kuadër të Javës së Europës çojnë në arritjen e standardeve të nevojshme. Ndër të tjera shtoi se shpreson që të nisin sa më shpejt bisedimet për anëtarësim. “Jemi këtu në kuadër të javës së Europës dhe po vizitojmë projekte të suksesshme. Ky projekt u çel para 3.5 vitesh, Ky projekt u kushtohet qytetarëve por edhe në mbrojtje të mjedisit. Ne do të vazhdojmë të angazhohemi në këtë kontekst. Ky projekt ka edhe një efekt argëtues sepse duhet që në mendjen e njerëzve të kuptojnë që projektet e tilla shërbejnë. Unë shpresoj që bisedimet për anëtarësim të nisin sa më shpejt. Ky projekt dhe projekte të tilla çojnë në arritjen e standardeve të nevojshme. Vetë ekspertët gjykojnë se për sa i përket përshtatjes së standardeve të një vendi me ato të Bashkimit Europian, 2/3 e punës do të duhet që të realizohet në nivel lokal dhe vetëm 1/3 në nivel qendror,” u shpreh ambasadori gjerman në Shqipëri, duke nxitur investimet rajonale.

Top News-E tradhëtoi fytyra para policisë italiane/Shqiptari kapet me 20 kg kokainë në bagazh
01/10 22:52
Top News-E mitura rrëzohet nga kati i katërt i banesës/Sarandë, 13-vjeçarja me dëmtime në kokë
01/10 22:49
Top News-Miratohet udhëzimi për primaret/Në zgjedhje edhe simpatizantët që s’janë anëtarë
01/10 21:09
Top Channel/ Bujqësia, 146 milionë €/Programi IPARD III do financojë fermerët, bashkitë dhe shoqatat
01/10 20:03
Top News-Para me shumicë në pikat kufitare/Sekuestrohen nga policia, ja pistat e hetimeve
01/10 19:56
Top Channel/Hetim në Austri, Itali e San Marino/SPAK nisë letërporosi për dosjen hetimore ndaj Metës
01/10 19:36
Top Channel/ Kullë e re në Tiranë/ “Mbushet gropa e Hajdin Sejdisë”, shpallet projekti fitues
01/10 19:24
Top Channel/ Dita botërore e kafesë/ 1 tetori, dita ndërkombtares e pijes më të përdorur në botë
01/10 18:52
Top Channel/ Dita botërore e kafesë/ 1 tetori është shpallur dita ndërkombtares e pijes më të përdorur në botë
01/10 18:51
Top Channel/ Bie nga kati i katërt 13-vjeçarja në Sarandë, transportohet drejt Traumës në Tiranë
01/10 18:06
Top Channel/ Kreu i KOKSH vlerësohet në Olimpia, merr çmimin Laurel nga Komiteti Olimpik Europian
01/10 15:44
Top News-Kapet shtetasi rus në Shqipëri!/Ishte shpallur në kërkim nga Gjermania për trafik droge
01/10 15:38
Top Channel/ …por shirat nuk mjaftojne, sinoptikanët: Në tetor duhen edhe dy episode me rreshje
01/10 15:09
Top Channel/ Mbanin dhjetëra kilogramë kanabis në makinë dhe banesë, arrestohen katër persona
01/10 14:47
Top News-Një ditë në rrugën që ‘merr jetë’ njerëzish/Aksi Fushë Krujë-Lezhë, aty ku jetohet me frikë
01/10 13:38
Top News-6 orët e takimit me Hashim Thaçin në burg/Behgjet Pacolli në Hagë me një ‘ushtri’ shqiptare
01/10 13:36
Top Channel/ Sheshi “Skënderbej”. Debate për të vendosur edhe shtatore të Ismail Qemalit
01/10 12:37
Top Channel/ Durrës, arrestohet shtetasi rus i shumëkërkuar nga drejtësia gjermane për trafik droge
01/10 12:29
Top Channel/Lind “policia” e dritave, do fikin dritat në institucione. Rama: Masat shtyhen në nëntor
01/10 12:09
Top Channel/ Do shkëmbenin pakon me një kilogramë kokainë, arrestohen dy bashkëpunëtorët
01/10 11:45