Top Channel/ SHBA bllokon `China Telecom`: “Po na spiunoni, nuk na e hidhni dot”!
27/10/2021 17:44

Komisioni Federal i Komunikimeve në Shtetet e Bashkuara i hoqi kompanisë shtetërore kineze të telekomunikacionit, China Telecom të drejtën të operojë në Shtetet e Bashkuara, duke përmendur si arsye shqetësimet e sigurisë kombëtare. Filialit të kësaj kompanie, që vepron në SHBA prej 20 vjetësh, i janë dhënë 60 ditë kohë që të ndërprësë të gjitha shërbimet e saj atje. Sipas Komisionit, kontrolli i firmës nga qeveria kineze përbën "rrezik të konsiderueshëm ndaj sigurisë kombëtare dhe rendit", pasi i jep asaj mundësi qasjeje tek komunikimet e SHBA-së dhe ndërprerje të tyre dhe rrjedhimisht i hap rrugën përdorimit të informacionit “për spiunazh dhe aktivitete të tjera të dëmshme kundër Shteteve të Bashkuara." Një zëdhënës i China Telecom, kompania më e madhe e telekomunikacionit në Kinë, e cilësoi vendimin "zhgënjyes", e tha kompania planifikon "të ndjekë të gjitha alternativat në dispozicion duke vazhduar njëkohësisht t'u shërbejë klientëve." Kjo është masa më e fundit e marrë nga qeveria amerikane për të kufizuar qasjen në teknologjinë dhe tregjet amerikane për kompanitë kineze të telekomunikacionit, përpjekjë këto të cilat filluan që gjatë administratës së ish-presidentit Donald Trump.

Top Channel/ Kapet shuma rekord $10 milionë para të thata drogash nga zyrtarët në Panama
04/12 22:26
Top Channel/ Mijëra njerëz bllokojnë autostradën në Serbi kundër planeve të minierës
04/12 22:25
Top Channel/ Drejtuesi i fabrikës linçohet nga turma pas akuzave të blasfemisë në Pakistan
04/12 22:24
Top Channel/ Rezidentët në panik prej resë masive të vullkanit në Indonezi
04/12 22:23
Top Channel/ Europa, një shtet i vetëm si SHBA! Zbulohet plani gjerman për një shtet federal
04/12 19:58
Top News- Del plani i luftës / Si do ta pushtojë Rusia-Ukrainën dhe çdo bëjë Europa?
04/12 19:21
Top News – Izolim për të pavaksinuarit/Protestuesit ’pushtojnë’ Vjenën
04/12 19:11
Top News – 35 mln dollarë për një ditë pune / Habit George Clooney: E refuzova, nuk ia vlente!
04/12 17:44
Top News- Një asteroid i rrezikshëm/Hyn në Atmosferën e Tokës, çfarë thotë NASA
04/12 17:42
Top News – Bllokohen nga stuhia e borës / Klientët dhe personeli, ‘pizhama party’ në supermarket
04/12 17:31
Top News – Kometa më e shndritshme e vitit / Leonard po i afrohet tokës, si mund ta shohim
04/12 17:18
Top News – Helikopterë Apache dhe Black Hawks / Ushtria amerikane ’zbarkon’ në Greqi
04/12 17:01
Top News – Dronë spiunë mbi Detin e Zi / Rrezikojnë avionin e pasagjerëve, ndryshon lartësi
04/12 16:58
Top News – Erdogan zemëron Putinin / Dronët turq po përdoren në Ukrainën lindore
04/12 16:55
Top Channel/Djali i Biden, plane me Serbinë për investime: dalin emailet!
04/12 15:59
Top News- Simptomat e papritura/Çfarë shkakton varianti Omicron tek të infektuarit
04/12 15:50
Top News-50 zyrtarë non grata/Çfarë po përgatit SHBA për Ballkanin në janar?!
04/12 15:29
Top Channel/ SHBA “i vë fshesën” 50 politikanëve në Ballkan, ISI: “Goditja” tani shpejt!
04/12 15:27
Top News- Rrezik lufte në Ukrainë/Konfirmohet takimi urgjent mes Biden dhe Putin
04/12 15:25
Top News – BE, mision diplomatik në Kabul / Macron konfirmon: Po punojmë për hapjen!
04/12 15:23