Top Channel/Rusia godet Serbinë: Gazi, tre herë më i shtrenjtë-Vuçiç niset drejt Moskës!
25/11/2021 16:20

Aleksandar Vucic u takua me shefin e Kremlinit, Vladimir Putin, dhe nuk kishte sesi mungonte as në këtë rast vlerësimi i presidentit serb për aleatin e fuqishëm. “ Cdo takim me presidentin e Federatës ruse, Vladimir Putin, ka rëndësi të jashtëzakonshme për shtetin tonë”, shkroi Vucic në Instagram, krahas një videoje ku shihej duke u përshëndetur me Putinin. Më herët, ai qe shprehur se në qendër të diskutimit do të ishin temat kryesore politike, bashkëpunimit tregtar dhe cmimi i gazit. Vucic u shpreh se do t`i lutej presidentit rus për çmim më të arsyeshëm të gazit, që në Serbi aktualisht paguhet 270 dollarë për 1 mijë metra kub. “E kam shqetësim të madh dhe përgjëgjesi të madhe, nuk e di nëse do të ketë mirëkuptim dhe do të miratojë çmim më të arsyeshëm të gazit”, ishte komenti i tij para takimit. Serbia varët tërësisht nga gazi rus. Marrëveshja e saj me "Gazprom" përfundon në fund të këtij viti e po zhvillohen negociata për marrëveshje të re. Presidenti serb që në 15 tetor kishte pohuar për radio-televizionin publik se pala ruse propozoi një çmim tre herë më të shtrenjtë krahasuar me atë aktual. Para udhëtimit në Rusi, Vuçic kishte deklaruar se ‘takimi me Putinin është shumë i rëndësishëm për Serbinë, dhe sqaroi se do të flasin për situatën në rajon, Kosovën dhe çfarë po ndodh në Ballkanin Perëndimor.

Top News – Zemërimi ‘zjen’ në Evropë / Protestuesit nëpër rrugë kundër rregullave të Covidit
06/12 15:00
Top News – Drogë në parlamentin britanik / Gjenden gjurmë kokainë në 11 zyra në Westminster
06/12 14:52
Top News – Tajvani ‘pushtohet’ nga bretkosat / Janë gjigande dhe shumë toksike, vullnetarët në punë
06/12 14:51
Top News – Shpenzime rekord në mbrojtje / BE shpenzoi 200 miliardë dollarë në 2020-ën
06/12 14:49
Top News – Plagoset rivali i Macron / Shpërthejnë përleshjet në takimin elektoral
06/12 14:47
Top News – Diell, det dhe ushtarë! / Dhuna e karteleve, Roja Kombëtare në plazhet e Meksikës
06/12 14:44
Top News – Rusia nis tanke në Taxhikistan / Përforcime në bazë, mbrojtja raketore në gatishmëri
06/12 14:34
Top News-E rrallë, hëna errëson diellin…/ Eklipsi i plotë diellor zhyt Antarktidën në terr
06/12 14:25
Top Channel/ Torturoi dhe vrau 6 vjeçarin: njerka, burgim të përjetshëm- sulmohet në qeli!
06/12 13:43
Top News – BE në konkurencë me Kinën / ’Global gateway’, plani gjigand infrastrukturor i Evropës
06/12 12:23
Top News – Omicron, më i lehtë se Delta / Shkencëtarët amerikanë shuajnë frikën: Është më ngjitës
06/12 12:16
Top News – Shuhet miku i Kosovës / Ish-senatori Bob Dole, hero lufte dhe politikan i rrallë
06/12 12:14
Top News – Më vdekjeprurëse se Covidi / Krijuesja e vaksinës paralajmëron për pandeminë e radhës
06/12 12:13
Top Channel/”Më shau nënën”, detaje të reja nga vrasja në Greqi- fëmijët në dhomën ngjitur!
06/12 12:08
Top Channel/ Avion spiun amerikan mbi Detin e Zi, rusët hapin zjarr në kufi me Ukrainën
06/12 12:07
Top News – Të varrosur për së gjalli… / Hiri vullkanik deri në çati, kërkohen të zhdukurit
06/12 12:06
Top Channel/Testet e shpejta të koronavirusit, DW: Një në pesë, dështon!
06/12 12:05
Top Channel/Avionët francezë nuk i zëvëndesojnë F 35 e SHBA; Emiratet të prera me Parisin
06/12 12:04
Top News – Lante orën ‘Rolex’ me shampanjë/ Londër, si u kap nga policia ‘kapo i drogës’
06/12 11:55
Top Channel/ Fauci e konfirmon: Omicron, më i lehtë- kujdes Deltën!
06/12 11:42