Top Channel/ Roja bregdetare shpëton emigrantët në Egje, Greqia fajëson Turqinë për të mbyturit
26/10/2021 21:50

Roja bregdetare greke ka publikuar pamje dramatike të shpëtimit të një gomoneje me emigrantë në brigjet e ishullit Kios pranë Turqisë. Athina fajësonte Turqinë për mbytjen me heret te katër të miturve të barkës, duke thënë se Ankaraja duhet të ndalojë trafikantët që nxjerrin njerëzit në det. Zyrtarët thanë se mes 22 të shpëtuarve ishin 14 burra, shtatë gra dhe një tjetër fëmijë. "Tragjikisht megjithë përpjekjet e rojës bregdetare greke, katër të mitur nga tre deri në 14 vjeç janë konfirmuar të vdekur”, tha ministri grek i emigracionit Notis Mitaraci. "Autoritetet turke duhet të bëjnë më shumë përpjekje për të parandaluar shfrytëzimin e emigrantëve nga bandat kriminale”, shtoi ai. Roja bregdetare tha se barka ishte nisur nga Turqia mes erërave të forta detare dhe asnjë prej emigrantëve nuk u ishte dhënë jelek shpëtimi nga trafikantët. Ata shtonin se megjithë kushtet e rënda të lundrimit barka ishte e tejmbushur çka solli dhe çarjen e pjesës së poshtme të saj. "Të shpëtuarit janë në shëndet të mirë dhe po marrin kujdesje në portin e Kios”, shtuan ata.

Top Channel/ Presidenti Lukashenko viziton emigrantët në kufi, zotohet t’u ‘plotësojë dëshirat’
26/11 22:09
Top Channel/ Peshkatarët francezë bllokojnë portin e Kale mes konfliktit post-Brexit
26/11 22:08
Top Channel/ Zelenski thotë se ka zbuluar ‘grusht-shteti’ të lidhur me Rusinë më 1-2 dhjetor
26/11 22:07
Top Channel/ Konfirmohen të vdekur të gjithë 41 të bllokuarit në minierën në Rusi
26/11 22:07
Top News-Viktima e fundit, një fëmijë…!/U gjet në rrënojat e autobusit të aksidentit
26/11 20:44
Top Channel/ Covid i ri goditi edhe bursat. Virologët amerikanë po diskutojnë për masat e reja
26/11 19:59
Top News-Shqiptari me 8 kg heroinë në makinë / Nga Zvicra në Itali, kapet nga karabinierët
26/11 19:17
Top News-Zbulohet misteri i të mbijetuarit../Emri i arabit në listë, nuk kishte lidhje me tragjedinë
26/11 18:18
Top Channel/ Varianti i ri, BE ndalon udhëtimet: “Duhet frenuar përhapja”!
26/11 17:49
Top News- Një variant edhe më i tmerrshëm/Mbërrin në Evropë rasti i parë Covid-Hiv Aids
26/11 17:05
Top News-Vrasësi i veshur si pastrues rrugësh/Ekzekutoi shqiptarin për larje hesapesh me 2 grupeve
26/11 16:42
Top Channel/ Abazoviç, kryeministër i Malit të Zi- minoritetet: Ne jemi pro!
26/11 15:28
Top News- Grusht shteti në Ukrainë/Si u parandalua dhe a u orkestrua nga Moska!
26/11 15:18
Top Channel/ Gjendet trupi i 45-të, është një fëmijë- tragjedia s`ka fund!
26/11 15:08
Top News- A ka shpresë për negociatat /SHBA dhe BE po i bëjnë presion të fortë Bullgarisë
26/11 15:04
Top Channel/ Egjipti hap “Rrugën e Zotave”; 3.000 vjet histori në 3.000 kilometra!
26/11 15:02
Top Channel/ CIA paralajmëron Rusinë: “Lojra me ne? Tani prisni pasojat”!
26/11 14:27
Top Channel/Shpërthejnë protesta kundër Erdoganit, Turqia në prag katastrofe!
26/11 14:26
Top News – Këmbejnë fëmijët me një dele / Uria fundos Afganistanin, të miturit shiten për bukë
26/11 14:00
Top News – Varianti afrikanojugor mbjell frikë / Evropa në panik, mblidhet OBSH me urgjencë
26/11 13:54