Top Channel/ Rezidentët në panik prej resë masive të vullkanit në Indonezi
04/12/2021 22:23

Një vullkan që ka shpërthyer sot në ishullin indonezian të Java, raportohet se ka errësuar diellin prej resë masive të hirit të lëshuar. Pamjet e publikuara tregonin njerëzit që jetojnë në rrëzë të vullkanit Semeru 3,700-metër i lartë, te cilët vraponin në panik prej tymit të zi që binte nga mali . Reja e hirit ishte ngritur 15,000 metra lart në ajër, duke sjellë paralajmërime për linjat ajrore që kalojnë në afërsi. Mediat vendase thonin se në zonën e shpërthimit hiri kishte bllokuar dritën e diellit. Një viktimë raportohej nga mediat vendase, teksa grupet e shpëtimit ishin nisur drejt njerëzve që kishin nevojë për ndihmë. Semeru është një vullkan aktiv në lindje të provincës Java. Ai ka regjistruar më shumë se 50 shpërthime prej vitit 1818, më i fundit në janar të ketij viti. Indonezia ndodhet në pjesën e njohur si “Unaza e zjarrit”, që është harku i pllakave tektonike të oqeanit Paqësor. Arqipelagu ka një popullsi prej 270 milionë njerëzish.

Top Channel/ Rusia publikon imazhet e lëshimit të raketës balistike Kalibr nga deti i Japonisë
20/01 23:02
Top Channel/ 29 viktima nga shtypja prej panikut gjatë lutjes kristiane në Liberi
20/01 23:02
Top Channel/ CIA: Shumica e rasteve të Sindromës së Havanës nuk janë shkaktuar nga fuqi të huaja
20/01 23:01
Top Channel/ Luftanijet ruse e kineze mbërrijnë në Iran për manovra të përbashkëta detare
20/01 23:00
Top News-Shqiptari merret peng në mes të Francës/Ja detajet e ngjarjes, 4 persona të implikuar
20/01 22:39
Top News-U vra dhe u muros në një pus në Itali/Dëshmia e të penduarit për vrasjen e Astrit Lamaj
20/01 21:25
Top News-I pari vend në BE për vaksinim të detyruar/Ja vendimi ekstrem për të parandaluar pandeminë
20/01 21:18
Top News- Ushtria ruse mes dëborës/Satelitët zbulojnë çpo ndodh në kufijtë e Ukrainës
20/01 20:58
Top News- BE kërcënon Rusinë me sanksione /Von Der Leyen premton mbrojtjen e Ukrainës nga pushtimi
20/01 19:15
Top News- Deputetë në shërbimin sekret rus/Kush janë zyrtarët, SHBA vendos sanksione
20/01 19:01
Top Channel/ Rezistenca nga ilaçet po rritet, miliona vdekje nëpër botë!
20/01 18:29
Top News- Biden, pas një viti në detyrë/Çfarë arriti dhe ku dështoi presidenti amerikan
20/01 18:08
Top News – Berlusconi, 67 mijë euro shqiptares/ Skandali del në media, si u zbulua transferta
20/01 17:57
Top Channel/Del videoja e sulmit amerikan me dronë: U vranë 10 civilë, publikohet filmimi dramatik
20/01 17:10
Top Channel/ “Serbia do dërgojë trupat në Kosovë”, gjenerali serb paralajmëron ndërhyrje në veri!
20/01 17:00
Top News- Rusia sjell trupat në Mesdhe…!/Putin provokon me stërvitje të mëdha ushtarake
20/01 16:32
Top Channel/ “Mbuloi katër raste abuzimesh me të mitur”, skandali përfshin ish Papën Benedikt
20/01 16:11
Top Channel/ Shkrijnë akujt mes Sofjes e Shkupit? Hidhet hapi i parë drejt kompromisit
20/01 16:11
Top Channel/ Anglia heq masat anti covid/ Maskat, certifikatat e vaksinimit s’janë më të detyrueshme
20/01 15:45
Top News-Mijëra kilometra me çantë kokaine/Dy shqiptarë dhe 3 britanikë, 40 vjet në burg
20/01 15:40