Top Channel/Raporti:“Vetëm 2% e pasurisë së Elon Musk, do t`i jepte fund urisë nëpër botë”!
27/10/2021 15:52

Një grup i vogël individësh super të kamur mund të ndihmojë t`i jepet fund urisë nëpër botë, dhe për këtë nuk do të duhet të shpenzojnë vecse një fraksion të pasurisë së tyre thotë drejtori i Programit Botëror të Ushqimit në OKB. “Miliarderët duhet ta hedhin këtë hap tani dhe mjafton që dhurimi të bëhet një herë të vetme”, u shpreh David Beasley në një intervistë për Becky Anderson. Ai përmendi dy emra në vecanti: Jeff Bezos dhe Elon Musk. "6 miliardë dollarë mjaftojnë për të ndihmuar 42 milionë njerëz që rrezikojnë sot të vdesin urie. Nuk është e komplikuar," u shpreh ai. Shefi ekzekutiv i Tesla-s, Musk llogaritet të ketë një pasuri prej afro 289 miliardë dollarë, sipas Bloomberg. Kjo do të thotë se ajo qe kerkohet, është një dhurim prej vetëm 2% të pasurisë së miliarderit. Vlera neto e pasanikëve amerikanë pothuajse është dyfishuar që nga fillimi i pandemisë, duke mbërritur në 5.04 trilion dollarë në muajin tetor. Një "stuhi e përsosur" krizash përfshirë ndryshimet klimatike dhe pandeminë nënkupton se shumë kombe "po trokasin në derën e urisë", tha Beasley. Sipas një raporti të publikuar nga OKB të hënën, rreziku i urisë i kanoset aktualisht gjysmës së popullsisë së Afganistanit apo 22.8 milionë personave.

Top Channel/SHBA “tradhëtohet” nga aleati: telefonët e DASH hakerohen nga pajisja izraelite
04/12 11:42
Top News- Mediet amerikane japin alarmin, 175 mijë trupa ruse mund të pushtojnë Ukrainën
04/12 11:34
Top News- Covid 19 infektojnë edhe kafshët, rezultojnë pozitivë 2 hipopoptamë
04/12 11:30
Top Chanel/OBSH: Omicron në 38 vende, asnjë i vdekur, Basseti- koronavirusi po dobësohet!
04/12 11:26
Top Channel/ Shkon me krah silikoni që të bëjë vaksinën, kapet mat dentisti!
04/12 11:20
Top Channel/” Sulm me 100 bataljone e 175 mijë trupa”; agjentët e SHBA zbulojnë detajet e planit rus
04/12 10:46
Top Channel/Bie vala e Covid në Kosovë, si e shpjegon gazeta austriake Kurier!
04/12 10:44
Top Channel/ Alec Baldwin thotë se ‘nuk ndjehet fajtor’ për vrasjen e kinematografes në sheshxhirim
03/12 21:43
Top Channel/ Orkat ngarkohen në kamionë për çmontimin e impjantit të kontestuar të detarëve
03/12 21:43
Top Channel/ Qendra e re artit në Moskë, ‘lustron’ imazhin kulturor të Rusisë
03/12 21:42
Top Channel/ Dalin në ankand xhevahirët e gruas së Napoleon Bonepartit në Londër
03/12 21:41
Top News- Tensionet arrijnë kulmin / Biden paralajmëron Putin të mos pushtojë Ukrainën
03/12 20:18
Top Channel/ SHBA, Omikron zbulohet në 5 shtete, një pjesë e mirë kanë qenë persona të vaksinuar
03/12 20:02
Top News- Radhë për bukë në Turqi/Qytetarët në panik, shkëmbejnë kursimet me flori
03/12 19:26
Top News- Pa viza apo lejëqendrim…! / Vendi evropian ku mund të emigrojnë të gjithë
03/12 19:18
Top News-Zvicra, me masa të ashpra / Vendi në alarm nga varianti Omicron i Covid
03/12 19:08
Top News-Të panjohur për mutacionin e ri/Laboratori në Britani merr në studim Omicron
03/12 19:07
Top News-Hekurudhë në mes të shkretëtirës/7 shtete do financojnë 250 miliardë dollarë
03/12 19:04
Top News- Misteri, nga erdhi Omicron…!/Origjina e variantit më të rrezikshëm të Covid
03/12 18:30
Top News- Mister në Spanjë/Qindra zogj të ngordhur bien nga qielli
03/12 18:12