Top Channel/ Qendra e re artit në Moskë, ‘lustron’ imazhin kulturor të Rusisë
03/12/2021 21:42

Përballë Kremlinit, një impjant energjitik një-shekullor është transformuar nga një industrialist në një tempull të artit kontemporan rus. Qendra artistike GES-2 në brigjet e lumit Moskva, është dizenjuar nga arkitekti italian Renzo Piano dhe premton të shfaqë emrat më të mëdhenj ndërkombëtarë ashtu si dhe yjet e rinj të Rusisë. Përveç kënaqjes së amatorëve të artit, qendra kërkon gjithashtu të lustrojë imazhin kulturor të Rusisë, thonë vizitorët e rrjetit AFP. Qendra hapet më një ekzibicion të artistit islandez Ragnar Kjartansson, i cili rikrijon episodet e telenovelës amerikane të viteve 1980 "Santa Barbara", e cila ndiqej shumë në Rusi. Por hapja vjen në fund të nje viti kur qeveria e Vladimir Putin akuzohet për një fushatë gjithnjë e më represive ndaj disidencës. "Putin dhe administrata e tij duan të ndalojnë politikën, duke zhvilluar artin dhe biznesin”, thotë koleksionisti kritik i qeverisë Marat Gelman. GES-2 është financuar nga një prej njerëzve më të pasur në Rusi, Leonid Mikelson, themelues dhe pronar u grupit energjitik Novatek. Kosto e qendrës së re futuristike nuk është publikuar por llogaritet në qindra miliona dollarë. Revista Forbes së fundmi ka llogaritur pasurinë e Mikelson në 22 miliardë euro.

Top News-Kur Vladimir Putin e donte NATO…!/Si u afrua Perëndimi me Rusinë pas Luftës së Kosovës
19/01 16:54
Top News- Pas vendosjes së trupave ruse në kufi/Vendi i BE në alarm për situatën në Europën Lindore
19/01 16:35
Top News-Vrasës me pagesë dhe trafikantë/12 Kriminelët e kërkuar në Britani fshihen në Spanjë
19/01 14:58
Top News – Ukraina-Pushtimi rus i afërt! / Moska ka përfunduar grumbullimin e trupave në kufi
19/01 14:45
Top News – Fton Rusinë në rrugën paqësore… / ’Diplomacia lëvizëse’ e Blinken, pas Kievit në Berlin
19/01 14:38
Top News – Sa 500 bomba bërthamore…! / NASA përllogarit fuqinë e vullkanit në Tonga
19/01 14:37
Top News – Turqi, qielli bëhet i kuq / Shpërthim në gazsjellës, çmimet e naftës në qiell
19/01 14:26
Top News-OKB, ofertë pune për ish kancelaren /Merkel do kryesojë komitetin e pronave publike globale
19/01 14:19
Top News – Atentatet e dështuara në mes të Romës/ Në shënjestër shqiptari i shesheve të kokainës
19/01 12:59
Top News – Bie borë në Sahara…! / Fenomeni i rrallë në shkretëtirë, dunat zbardhen
19/01 12:50
Top News – Ermali nga Berati me nofkën ‘UFO’/ Lufta mes dy shqiptarëve për territorin e drogës
19/01 12:46
Top News – Pandemia nuk është as afër fundit! / OBSH me paralajmërim rrënqethës, deri kur kështu…
19/01 12:23
Top Channel/ Ilaçi Paxlovid i Pfizer, efektiv kundër Omicron, kalon testet me sukses
19/01 12:03
Top News – ‘Partygate’ ose rënia e Johnsonit / Kryeministrit britanik i ‘dridhet toka nën këmbë’
19/01 11:51
Top News – Trump dhe fëmijët në gjykatë… / Kërkohet dëshmia pas ‘të dhënave’ për mashtrime
19/01 11:46
Top News – Armë bërthamore ruse në Bjellorusi! / Ukraina nën rrethim, nisin manovrat ushtarake
19/01 11:43
Top News – Nëse Rusia pushton Ukrainën…! / Gjermania, gati të sakrifikojë Nord Stream 2
19/01 11:35
Top News – ‘Bota në prag të luftës’… / Gjermania refuzon sërish dërgimin e armëve në Ukrainë
19/01 11:33
Top News – Mbi 100 mijë raste të reja në ditë / Gjermania ‘thyen rekordin’, Omicron bëhet i frikshëm
19/01 11:32
Top Channel/ “Moska mund të sulmojë në çdo moment”. Blinken mbërrin në Kiev
19/01 11:22