Top Channel/ Pushime të lira në Evropë? Ja cili është qyteti perfekt!
09/12/2022 21:13

Omio, një website i njohur për udhëtimet, kanë shpallur destinacionin më të lirë europian për vitin 2022. Duke përfshirë 100 destinacionet më të njohura në Francë, Belgjikë, Itali, Zvicër, Hollandë dhe Spanjë, kjo e fundit rezultoi të kishte qytetin më të lirë për të vizituar dhe pa shpenzuar shumë para, Granada. Granada shquhet për kulturën e saj që është një miksim i asaj spanjolle dhe arabe, duke qenë se ka influencë të madhe për shkak të luftërave të ndodhura shumë vite më parë. Duke qenë se kultura e saj është kaq e njohur dhe njerëzit janë të interesuar për historinë e saj, vendasit kanë zhvilluar mënyra të ndryshme për t’i tërhequr ato dhe për të rritur ekonominë e vendit. Në qytet numërohen më shumë se 10 muze pa pagesë dhe organizime të 112 aktiviteteve të ndryshme çdo vit. Pa përfshirë pikat turistike, të cilat janë shumica pa pagesë, përparësi ka edhe fakti që nevojat ose shërbimet minimale gjithashtu janë shumë lirë ose gati falas. Një ndër to është fakti se ka shumë pika me “wi-fi free” ose burime ku njerëzit mund të pinë ujë të pijshëm. Transporti publik është një vlerë plus, ku krahasuar me qytetet e tjera europiane janë shumë lirë duke patur një vlerë prej 1.40 euro për biletën e autobusit dhe 1.35 euro për atë të metros. Pamjet: AFP

Top Channel/ Temperatura -10 gradë aty ku po shpëtohen jetë, gazetari: Një ferr i vërtetë!
09/02 11:07
Top Channel/ Vijon puna e pandërprerë e ekipit shqiptar të shpëtimit në Turqi
09/02 10:52
Top Channel/ Ekipi shqiptar i shpëtimit: Kthejmë solidarizimin e Turqisë për tërmetin e 26-nëntorit
09/02 10:43
Top Channel/ Pamjet, ekipi shqiptar ndihmon në nxjerrjen e trupave nën rrënoja gjatë natës
09/02 10:01
Top Channel/ Mjeku i ekipit shqiptar në Turqi: Situata e vështirë, ndihemi ekstremisht të rënduar
09/02 10:01
Top Channel/ Ekipi shqiptar ndihmon në nxjerrjen e njerëzve nga rrënojat e tërmetit në Malatay
09/02 09:45
Top Channel/ Emigrantët përfshihen nga protestat anti-qeveritare në Peru, pranë kufirit me Bolivinë
08/02 22:36
Top News – Britania dëbon 28 shqiptarë të tjerë/ Në mesin e tyre, persona të dënuar për trafik droge
08/02 22:26
Top Channel/ Feremrët protestojnë në Paris/ “Po na ndalojnë të prodhojmë ushqime cilësore”
08/02 22:08
Top News – 30 familjarë nën rrënoja!/ Rrëfimi prekës i sirianit që gërmon ditë e natë
08/02 20:53
Top Channel/ Tërmeti, 12 mijë viktima/ Rëndohet bilanci. Nën rrënoja janë ende shumë persona
08/02 20:06
Top News – ChatGTP te Bing, Microsoft revolucionon motorin e kërkimit
08/02 20:01
Top News – Turqia përballë një ‘epidemie sizmike’!/ Çfarë është ky fenomen dhe sa mund të zgjasë
08/02 20:00
Top News – Biden pas balonës spiune!/SHBA do veprojë përballë agresionit rus e kinez
08/02 19:59
Top Channel/ Fjalimi para kombit/ Biden në kongres, mesazhe optimiste
08/02 19:57
Top News – Sa njerëz ka nën rrënoja!/ Shpresat për të mbijetuarit nisin të shuhen
08/02 19:53
Top News – Erdogan sulmon kritikët-Provokues!/ ‘Nuk përgatiteshim dot për një fatkeqësi të tillë’
08/02 19:12
Top Channel/ Nën rrënoja 45 orë, fëmijës i jepet ujë me tapë shisheje për ta mbajtur gjallë
08/02 18:14
Top Channel/ Turqi, nxirret i gjallë nga rrënojët një burrë pas 48 orësh
08/02 18:09
Top Channel/ Përmirësohet foshnjës që u nxor e gjallë nga rrënojat, ajo humbi gjithë familjen
08/02 18:08