Top Channel/ Polonia akuzon BE për ‘shantazh’ ndaj të drejtave kombëtare
19/10/2021 20:33

Kryeministri i Polinisë, Mateus Moraviecki ka akuzuar sot Bashkimin Evropian për ‘shantazh’ gjatë një debati të nxehur me kryetaren e KE Ursula von der Leyen. Përplasja në Parlamentin Evropian erdhi pasi një gjykatë në Poloni ka refuzuar disa pjesë të ligjit themelor të BE. Zonja von der Leyen tha se do të veprojë për të parandaluar që Polonia të hedhë dyshime mbi vlerat e BE. Në reagimin e tij Moraëiecki refuzoi atë që quante "gjuhë kërcënuese" dhe akuzonte BE për tejkalim të kompetencave të veta. Qeveria e djathtë polake ka pasur shpesh kontradikta me unionin për çështje si të drejtat e grupeve LGBT dhe pavarësia gjyqësore. Debati i fundit vjen pas vendimit të paprecedentë të Gjykatës Kushtetuese të Polonisë që refuzoi parime themelore të Ligjit të BE mbi legjislacionet kombëtare të vendeve anëtare. Çështja e ngritur nga kryeministri polak, është e para e një vendi anëtar ku hidhen dyshime mbi traktatet e BE nga një gjykatë kushtetuese kombëtare. Sot Von der Leyen tha në Parlamentin Evropian se Komisioni Evropian, që është trupi ekzekutiv i BE, do të “vlerësojë me kujdes gjykimin”. Ajo shtoi: "Ky vendim hedh dyshime mbi themelet e Bashkimit Evropian dhe është një sfidë direkte ndaj unitetit të rendit ligjor evropian”.

Top News-Biden, strategji e re për pandeminë/Doza përforcuese për të gjithë amerikanët
02/12 23:20
Top Channel/ Bishti i gjetur i dinosaurit mahnit komunitetin shkencor në Kili
02/12 21:52
Top Channel/ Presidenti i Afrikës së Jugut dënon masat e pandemisë si ‘aparteid shëndetësor’
02/12 21:42
Top Channel/ Papa Françesku nxit dialog për të shëruar ‘ndarjen e tmerrshme’ teksa viziton Qipron
02/12 21:42
Top Channel/ Ushtria e Ugandës hyn në RD Kongo për të luftuar rebelët ADF
02/12 21:38
Top Channel/ Omikron në Britani, para Afrikës/ U zbulua në Skoci më 20 nëntor
02/12 19:33
Top News-Prag lufte në Evropë…!/SHBA do vendosë raketa me rreze të mesme në kontinent
02/12 19:28
Top News-Paralajmërimi amerikan për Moskën/Blinken dhe Lavrov, asnjë dakordësi për Ukrainën
02/12 19:28
Top Channel/ Shkencëtarët zbulojnë arsyen: Përse krijohen mpiksje gjaku nga vaksina!
02/12 15:52
Top Channel/ “Omicron” zbulohet edhe në Greqi. Shkencëtarët: Mund të mbyllë pandeminë
02/12 15:23
Top News- Të dyshuar për spiunazh/ Shërbimi sekret rus arreston 3 ukrainas
02/12 15:09
Top Channel/”Nuk e shkrepa këmbëzën”, aktori flet për herë të parë: Nuk e di si doli plumbi!
02/12 14:36
Top Channel/Bjellorusia, armë atomike nga Moska: NATO, gati bombat bërthamore nga baza në Gjermani!
02/12 14:16
Top News-Qyteza që po çudit të gjithë botën!/Itali, e vaksinuar 100 për qind me të dy dozat
02/12 13:34
Top Channel/KE “shuplakë” Kinës për Ballkanin, jep 300 miliardë euro për rajonin!
02/12 13:32
Top News – Shqiptarët e bandës së lulishteve/ Dy të arrestuar në Itali, ‘sekser’ një maroken
02/12 13:26
Top Channel/Ç`po përgatitet në Ballkan; Britania nxjerr “artilerinë”e rëndë për rajonin!
02/12 12:15
Top Channel/ Shefi i Pfizer: Vaksinimi anti-Covid, do të bëhet i përvitshëm!
02/12 11:44
Top Channel/ “Omicron, një dhuratë Krishtlindjesh”, shkencëtarët: Mund të mbyllë pandeminë!
02/12 11:41
Top Channel/ Vuçiç, “i tmerruar nga të vetët”- “Asgjë pa u konsultuar me popullin”!
02/12 11:22