Top Channel/ Policia qëllon me gaz lotsjellës, pompa uji ndaj protestuesve të varfërisë në Kili
19/10/2021 20:31

Policia në Kili përdorte sot gaz lotsjellës dhe pompa uji me presion kundër protestuesve ndaj shtypjes, varfërisë e pabarazisë, në kryeqytetin Santiago. Protesta është një vazhdim i kryengritjeve civile të vitit 2019, të cilat sollën ndryshimin e kushtetutës së vendit. Mijëra proitestues përdorën mes të tjerave koktejle molotiv kundër qeverisë së presidentit të djathtë Sebastian Pinera, e akuzuar për reagime brutale ndaj disidencës. Në bulevardin kryesor në Santiago, dyqanet e bizneset ishin mbyllur herët me qepena të ulura pas paraljmërimeve për dhunë. Mediat raportonin për dhjetra të palgosur. "Asgjë nuk ka ndryshuar por njerëzit janë më të ndërgjegjshëm," tha për rrjetin AFP studentja 22 vjecare Valentina Sagrado. Ashtu si në vitin 2019, shumica e protestuesve ishin të rinj dhe brohorisnin slogane anti-qeveritare teksa marshonin drejt Plaza Italia, epiqendra e lëvizjes së dy viteve më parë. Disa protestues të maskuar i vunë zjarrin marrierave të policisë, raportonte nga vendi AFP, teksa autoritetet lëshonin gaz lotsjellës dhe ujë me presion. Pamjet: AFP

Top News-Biden, strategji e re për pandeminë/Doza përforcuese për të gjithë amerikanët
02/12 23:20
Top Channel/ Bishti i gjetur i dinosaurit mahnit komunitetin shkencor në Kili
02/12 21:52
Top Channel/ Presidenti i Afrikës së Jugut dënon masat e pandemisë si ‘aparteid shëndetësor’
02/12 21:42
Top Channel/ Papa Françesku nxit dialog për të shëruar ‘ndarjen e tmerrshme’ teksa viziton Qipron
02/12 21:42
Top Channel/ Ushtria e Ugandës hyn në RD Kongo për të luftuar rebelët ADF
02/12 21:38
Top Channel/ Omikron në Britani, para Afrikës/ U zbulua në Skoci më 20 nëntor
02/12 19:33
Top News-Prag lufte në Evropë…!/SHBA do vendosë raketa me rreze të mesme në kontinent
02/12 19:28
Top News-Paralajmërimi amerikan për Moskën/Blinken dhe Lavrov, asnjë dakordësi për Ukrainën
02/12 19:28
Top Channel/ Shkencëtarët zbulojnë arsyen: Përse krijohen mpiksje gjaku nga vaksina!
02/12 15:52
Top Channel/ “Omicron” zbulohet edhe në Greqi. Shkencëtarët: Mund të mbyllë pandeminë
02/12 15:23
Top News- Të dyshuar për spiunazh/ Shërbimi sekret rus arreston 3 ukrainas
02/12 15:09
Top Channel/”Nuk e shkrepa këmbëzën”, aktori flet për herë të parë: Nuk e di si doli plumbi!
02/12 14:36
Top Channel/Bjellorusia, armë atomike nga Moska: NATO, gati bombat bërthamore nga baza në Gjermani!
02/12 14:16
Top News-Qyteza që po çudit të gjithë botën!/Itali, e vaksinuar 100 për qind me të dy dozat
02/12 13:34
Top Channel/KE “shuplakë” Kinës për Ballkanin, jep 300 miliardë euro për rajonin!
02/12 13:32
Top News – Shqiptarët e bandës së lulishteve/ Dy të arrestuar në Itali, ‘sekser’ një maroken
02/12 13:26
Top Channel/Ç`po përgatitet në Ballkan; Britania nxjerr “artilerinë”e rëndë për rajonin!
02/12 12:15
Top Channel/ Shefi i Pfizer: Vaksinimi anti-Covid, do të bëhet i përvitshëm!
02/12 11:44
Top Channel/ “Omicron, një dhuratë Krishtlindjesh”, shkencëtarët: Mund të mbyllë pandeminë!
02/12 11:41
Top Channel/ Vuçiç, “i tmerruar nga të vetët”- “Asgjë pa u konsultuar me popullin”!
02/12 11:22