Top Channel/ Po vjen “fundi”? Netanyahu shpërndan kabinetin e luftës!
17/06/2024 15:06

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu vendosi të shpërndajë kabinetin e tij të luftës me gjashtë anëtarë, vendim ky që merret pas dorëheqjes së gjeneralit Benny Gantz. Gantz iu bashkua qeverisë së unitetit të kryeministrit Netanyahu në tetor, në fillim të luftës dhe ishte ai që insistoi në krijimin e këtij kabineti. Në mungesë të tij, Netanyahu zgjodhi ta shpërndajë të gjithë grupin. Kryeministri izraelit tani do t’i duhet të konsultohet për luftën në Gazë me një grup të vogël ministrash, përfshirë ministrin e Mbrojtjes, Yoav Gallant dhe ministrin për Çështje Strategjike, Ron Dermer, që ka qenë në kabinetin e luftës. Ai ishte përballur me kërkesa të shumta të partnerëve nacionalistë-fetarë të koalicionit të tij, përfshirë prej ministrit të Financave, Bezalel Smotric dhe ministrit për Siguri Kombëtare, Itamar Ben-Gvir, që të përfshihen në kabinetin e luftës, por një hap i tillë është konsideruar si shtysë për rritje të tensioneve me partnerët ndërkombëtarë, përfshirë Shtetet e Bashkuara. Të dielën, ushtria izraelite njoftoi se do të fillonte një "pauzë taktike" 11-orëshe të bombardimeve të saj ndaj militantëve të Hamasit në Gazën jugore, për të lejuar dërgimin e ndihmave humanitare për palestinezët e uritur dhe sot, duket se pauza ka vazhduar, pavarësisht disa luftimeve sporadike, sipas agjenicë së lajmeve France-Presse. Izraeli thotë se pauza në ofensivën e tij në Gazën jugore do të vazhdojë në të ardhmen e afërt dhe do të lejojë kamionët e ndihmave të arrijnë në vendkalimin Kerem Shalom të kontrolluar nga Izraeli, hyrja kryesore për ndihmat. Më pas kamionët mund të udhëtojnë në mënyrë të sigurt në një autostradë aty pranë për të shpërndarë ushqime dhe furnizime mjekësore në pjesë të tjera të Gazës.

Top Channel/ Biden iku, kush e zëvendëson?/ Kamala Harris dhe disa guvernatorë mund të hynë në garë
21/07 23:03
Top Channel/ Trump: Biden, presidenti më i keq/ Kandidati republikan komenton largimin nga gara
21/07 23:01
Top Channel/ Terhiqet nga gara Joe Biden/ Presidenti amerikan nuk do të jetë pjesë e zgjedhjeve
21/07 22:57
Top News/ Tërhiqet nga gara Joe Biden/ Presidenti amerikan nuk do të jetë pjesë e zgjedhjeve
21/07 21:57
Top Channel/ Atentat ndaj Mbretit Charls dhe Mbretëreshës? I dyshuari në çati alarmoi të gjithë
21/07 16:16
Top Channel/ FBI bën zbulimin shokues nga telefoni i atentatorit të Trump! Fotot e Kate Middleton…
21/07 16:10
Top News/ Erdogan pret fitoren e Trump: ’Pozitiv për industrinë tonë të mbrojtjes’
21/07 15:38
Top News/ S*ksi pas hekurave/ 2 mijë paund për të kryer marrëdhënie me gardianet
21/07 15:35
Top News/ Fabrika armësh ‘si kërpudha’… Gjermania harton strategji për modernizimin e mbrojtjes
21/07 14:40
Top News/ Kievi nën ‘rrebesh’ dronësh / Zelenski kërkon armë me rreze të gjatë veprimi
21/07 14:39
Top News/ Mijëra të bllokuar në aeroporte / Shumë fluturime anulohen, ndërprerja globale vazhdon
21/07 14:38
Top News/ Spanja i shpall luftë turistëve / Barcelona rrit taksat, protesta në të gjithë vendin
21/07 14:37
Top News/ 85 vjeç, me profesion ‘DJ’ / Stërgjyshja që po ‘shemb’ stereotipet në Poloni
21/07 14:34
Top Channel/ Prag lufte? Kërcënon presidenti i Tajvanit: Kundërshtojmë aneksimin nga Kina
21/07 13:54
Top News/ Hezbollahu është gati për luftë…Po ndryshon taktikën kundër Izraelit, bota në alarm
21/07 13:01
Top News/ Tajvani ngre ushtrinë në këmbë / Presidenti: Duhet të mbrojmë sovranitetin tonë
21/07 12:47
Top News/ ‘Apokalipsi’ kibernetik që paralizoi botën / Microsoft: Problemi preku 8.5 milionë pajisje
21/07 12:46
Top News/ MiG-ët rusë kundër B-52H amerikanë / Bombarduesit i afrohen kufirit rus, Moska në alarm
21/07 12:46
Top Channel/ Tërmeti 5.3 i shkallës Rihter godet Kretën, panik te pushuesit
21/07 12:42
Top Channel/ Armët e Napoleonit! Shiten për 1.69 mln euro dy pistoletat me të cilat do vetëlëndohej
21/07 12:35