Top Channel/ Pilotin e çojnë te burgu i grave, për arsye sigurie pas vrasjes së gruas
22/06/2021 22:43

Babis Anagostopoluos është dërguar në burgun e grave në Koridhalosë për arsye sigurie. Vendimi për 33-vjeçarin erdhi pas rënies dakord të hetuesit dhe prokurorit të çështjes, pas deponimit prej gati 5 orësh që ka dhënë autori i vrasjes së gruas së tij ,20-vjeçares Caroline. Përsëri me masa të rrepta sigurie, nën fokusin e kamerave të mediave vendase dhe të huaja ,ai është shoqëruar mëngjesin e së martës në zyrën e hetuesit, ndërkohë që të pranishëm para gjykatës thërrisnin “monster” dhe “të kalbesh në burg”. Edhe pse është përpjekur të provojë se çdo gjë ndodhi në një moment dobësie shpirtërore, se historia e gënjeshtërt që thuri për 37 ditë duke u hedhur fajin “hajdutëve gjeorgjianë apo shqiptarë”, u bë që të përfitonte kohë për të menduar se çfarë do bënte me vajzën e tij, ai ka dëgjuar masën e paraburgimit deri në zhvillimin e gjyqit. “Shkatërrova jetën time, shkatërrova jetën e familjes sime,” thuhet se ka deklaruar 33 vjeçari që ka mbytur në gjumë gruan e tij në prani të foshnjës 11 muajshe. Ndërkohë në media, qarqet juridike dhe politike ka rifilluar debati për ashpërsimin e ligjeve për krimet e rënda, pasi për rastin në fjalë nëse njihen masa lehtesuese, vrasësi mund të dënohet nga 6-9 vjet ,ndërsa burgimi i perjetshëm do ta mbajë atë pas hekurave deri në 16-18 vjet, sipas legjislacionit grek. Pjesë e kritikës nga shtypi i majtë është fakti se policia ka marrë për analizë telefonin e tij vetëm 20 ditë pas krimit. Gjithashtu “Gazeta e Redaktorëve” publikon deklaratat e një gjeorgjiani në një televizion të huaj , i cili pohon se pas arrestimit të tij në kufi me Turqinë, është rrahur nga policia, i është bërë presion të pranojë vrasjen në fjalë, ndërsa mbahet ende në burg. Në artikull bëhet fjalë edhe për reagimin e komunitetit shqiptar, ndërsa shumë juristë dhe gazetarë dënojnë taktikën e policisë greke që ka lëshuar informacione duke fajësuar të huajt për krimin në fjalë në mënyrë që të manipulonte vetë vrasësin, por edhe mediat që përçojnë këto informacione. Njëkohësisht prokuroria ka filluar një hetim për të gjetur se si ditari i Caroline që ishte në duart e policisë ju dha disa gazetarëve të cilët më pas publikuan pjesë të tij në kundërshtim me parimet e deontologjisë gazetareske.

Top Channel/ Brezi i rrezikuar koralor i Australisë nuk merr mbrojtjen e UNESCO
23/07 22:37
Top Channel/ Zonja e parë Jill Biden vjen të takojë perandorin japonez Naruhito
23/07 22:36
Top Channel/ 10 vjet nga vdekja e kantautores britanike Amy Winehouse
23/07 22:36
Top News – Erdogan flet me vështirësi/ Dalin pamjet, dyshime për kancer dhe epileps
23/07 22:32
Top News – ‘Skanohet’ planeti Mars/ Shkencëtarët kan tani të dhëna të sakta
23/07 22:26
Top News – Shembet ura në Siberi/ Bllokohet hekurudha më e gjatë në botë
23/07 22:25
Top News – Tragjedi pranë ishullit grek/ Mbytet anija me emigrantët afër Kretës
23/07 22:23
Top News – Shpejtësia i bën gropën shqiptarit/ Kapet në makinë me 2 mln euro kokainë dhe një rumune
23/07 20:38
Top News – Italia sërish nën kufizime/ Qeveria merr masa të reja pas rritjes së infektimeve
23/07 20:36
Top Channel/ Infektohen edhe të vaksinuarit/ SHBA, autoritetet paralajmërojnë për Delta-n
23/07 20:32
Top Channel/Shfaqet variant ri në Angli/Vaksinat Pfizer & AstraZeneca të afta kundër variantit delta
23/07 19:30
Top News – ‘Delta më i ashpër se Covid-19’/ Drejtoresha amerikane ngre alarmin, kërkon vaksinim
23/07 18:02
Top Channel/ Hamburg, shpërthen revolta në aeroport-16 makina policie për të qetësuar shqiptarët!
23/07 15:52
Top Channel/ U mbrojt 9 muaj nga Covid, e përplas kamioni ditën që del nga shtëpia
23/07 15:36
Top Channel/ U lye me baltë gjatë përmbytjeve, pushohet nga puna gazetarja gjermane!
23/07 15:18
Top Channel/ Nisin Lojrat Olimpike të Tokios, ceremoni madhështore me stadiumin bosh!
23/07 15:05
Top Channel/ Tornadoja e rërës ndjek arbitrin në fushë, komentatori s`i beson syve!
23/07 14:48
Top Channel/ Furgoni bie nga 6 metra lartësi, dëshmitarët: “Shoferi po e lëvizte kokën cuditshëm”!
23/07 14:03
Top News-Të shtëna pranë Shtëpisë së Bardhë/ Plagosen 2 persona, alarmohen klientët e restorantit
23/07 13:59
Top Channel/ Një javë luftë me ariun, policia shpëton burrin e sfilitur!
23/07 13:57