Top Channel/ Peshkatarët francezë bllokojnë terminalin e mallrave në tunelin drejt Anglisë
27/11/2021 20:38

"Kjo do të sjellë pak presion ndaj Evropës", thonin sot peshkatarët francezë që protestojnë për marrëveshjen post-Brexit te ujërave të peshkimit me Britaninë. Përveç trazirave në trafikun detar ata sot bllokuan dhe hyrjen e Eurotunnel me Anglinë në Kale, si pjesë e protestës së peshkatarëve. "Unë jam nga të privilegjuarit që morën liçencën e tyre herët, por kolegët e mi nuk do të vdesin dhe ne nuk do t’i braktisim” tha peshkatari Dominique Ramet, nga Boulogne. Kreu i shoqatës së peshkatarëve francezë Gerard Romiti tha se trafiku detar dhe tuneli me Anglinë do të bllokohet për disa orë në portet e Saint-Malo, Ouistram e Calais. Francezët kërkojnë shtim të numrit të liçencave për peshkatarët në ujërat britanike dhe kërcënojnë për një luftë tregtare. "Ne nuk duam lëmoshë, duam liçencat tona, Britania duhet të zbatojë marrëveshjen post-Brexit. Shumë peshkatarë nuk dinë ç’do të bëhet me ta," tha kreu i shoqatës së peshkatarëve. Sipas marrëveshjes se vitit te kaluar mes Britanisë e BE, mjetet evropiane të peshkimit duhet të aplikojnë për liçenca të reja. Por Parisi thotë se dhjetra peshkatarë francezë u janë refuzuar liçencat për peshkim në ujërat e pasura britnaike, edhe pse kjo kontestohet nga Londra. Franca ka akuzuar gjithashtu autoritetet në ishullin e vetëqeverisur Xhersey në mes të ngushticës, se po merr mbrojtje nga Britaia për të ndaluar peshkatarët.

Top News- NASA alarm për vullkanin në Tonga/Më i fuqishëm se shpërthimi i bombës aë Hiroshimës
24/01 20:12
Top News- I njohur në serialin ‘Ertugrul’/Aktori i njohur turk ndërron jetë në spital
24/01 19:08
Top News-Kufijtë e Ukrainës, të paprekshëm/Gjermania kërcënon Rusinë me kosto të larta
24/01 18:58
Top News-Gjermani, masakër në universitet/4 të plagosur në auditor, autori vret veten
24/01 18:51
Top News – ‘El Padrinot’ shqiptarë në Ekuador/ Si janë organizuar bandat në trafik kokaine
24/01 18:45
Top News- Bora paralizon Turqinë/Pezullohen fluturimet në aeroportin e Stambollit
24/01 17:39
Top News- Shtetrrethim, 1100 policë pas vrasjes/ Ekzekutimi i Ergys Dashit, furtunë në polici
24/01 17:01
Top News- Metro, bodrume dhe parkingje…!/Ku do strehohen ukrainasit nëse sulmon Rusia
24/01 16:41
Top News- Diplomatët shqiptarë në Ukrainë/Ekskluzive, a do largohen nga fronti i luftës!
24/01 16:23
Top Channel/ Kaos trafiku nga bora në Turqi, makinat përplasen me njëra-tjetrën-disa viktima!
24/01 15:46
Top Channel/UFO duke fluturuar mbi Antarktikë, zbulohen nga Goggle Earth!
24/01 15:43
Top Channel/Bechtel hyn të ndërtojë autostradën gjigande në Mal të Zi,reagime të ashpra në Podgoricë
24/01 15:38
Top Channel/ Kina nis dhjetëra bombardues, Tajvani në alarm: Rikthehet hija e luftes!
24/01 15:32
Top Channel/ Gjallë në rrotën e avionit pas 11 orësh udhëtim- ekspertët: “Gati e pamundur”!
24/01 15:31
Top Channel/ NATO nis trupat në lindje të Europës, fillojnë përgatitjet për konflikt!
24/01 15:23
Top News – Nato, trupa shtesë në Evropën lindore/Stoltenberg: Të forcojmë mbrojtjen, Rusia kërcënon!
24/01 15:22
Top Channel/Protestat e dhunshme ndaj masave anti-Covid, mësyhet zyra e Joseph Borell!
24/01 15:20
Top Channel/ “Do shpërthejë lufta”, Danimarka nis bombarduesit në Ukrainë, Anglia tërheq diplomatët
24/01 15:19
Top News – Sulm me raketa balistike / Kishin në shënjestër Abu Dabin, shkatërrohen në ajër
24/01 15:17
Top News – 39 bombardues kinezë drejt Tajvanit/Tensione në tjetër front, SHBA stërvitje me Japoninë
24/01 14:49