Top Channel/ Përplaset makina Tesla, dy viktima – në timon, nuk ishte askush!
19/04/2021 18:04

Një makinë tesla është përfshirë në një aksident rrugor tragjik, ku humbën jetën dy persona, por ndërkohë, situata shkon në kufijtë e absurdes për shkak se në timonin e mjetit, nuk ishte askush! Ngjarja ndodhi në Houston të Teksasit. Makina u përplas me një pemë, e është përfshirë nga flakët, pa i lënë duket asnjë rrugëdalje personave brenda saj. flakët u ushqyen nga bateria e automjetit, dhe u arrit të fashiteshin nga zjarrfikësit vetem pas një beteje që zgjati 4 orë. Në fund, u pa se viktimat ishin pasagjerë, ndërsa në vendin e shoferit nuk kishte njeri. Rindërtimi i parë i ngjarjes tregon se makina po ecte me shpejtësi shumë të madhe, kur dicka shkoi keq. Dy personat në bord ishin njëri në vendin e parë të passagjerit, tjetri prapa, ndërsa për momentin nuk është sqaruar ende nëse vetura po lëvizte me pilot automatik. Në rastin e Teslës, ky pilot shfrytëzon sensorët dhe inteligjencën artificial për të parë rrugën e drejtuar. Deri tani, në SHBA janë regjistruar të paktën 23 aksidente të lidhura me drejtimin automatik të mjeteve.

Top News – OBSH hap dritën jeshile/ Miraton vaksinën kineze sinovac
07/05 22:08
Top News – Situatë dramatike në Indi/ OBSH: Infektime të larta nga covid në rang global
07/05 21:20
Top Channel/ Bllokimi i Trump në Facebook/ Bordi votoi për ndalimin e llogarisë së ish presidentit
07/05 20:03
Top News – Arritje teknologjike në IBM/ Krijon mikroçipin më të vogël e të fuqishëm në botë
07/05 19:33
Top News – Përleshje në Bregun perëndimor/ Ushtarët izraelitë hapin zjarr, vrasin 2 palestinezë
07/05 19:32
Top News – Kufiri ndan dhe bashkon… Binjakët suedezë, të ‘dënuar’ nga covidi
07/05 19:31
Top News – Nën 40 vjeçarët në Britani/ Mund të marrin një alternativë të Astrazeneca-s
07/05 17:47
Top Channel/ Raporti për Ballkanin: i adopton ligjet anti-korrupsion, por nuk i zbaton si duhet
07/05 17:01
Top Channel/ Mpiksjet e gjakut, moshave nën 40 vjeç u ofrohet një alternativë e AstraZeneca-s
07/05 17:00
Top News – Varianti indian në Britani/ Rritet shqetësimi, përhapet shpejt, sfidon vaksinimin
07/05 16:02
Top Channel/ Mediat gjermane, zbulim tronditës: Serbia po fsheh vdekjet nga Covid!
07/05 15:34
Top Channel/ 3 mijë doza kanabis në shtëpi, gjykatësi fal reperin: I duhen për krijimtari!
07/05 15:27
Top Channel/ Breshëri plumbash në det, rojet libiane hapin zjarr mbi tre peshkarexha italiane
07/05 15:26
Top Channel/Rusia autorizon Sputnik me një dozë, Putin: Vaksina po aq e besueshme sa Kallashnikovi!
07/05 15:26
Top Channel/ Gjermani, qeveria jep OK: Lehtësime për të vaksinuarit dhe shëruarit nga Covid-19!
07/05 15:25
Top News – Britani-Francë, ulen tensionet/ Londra tërheq luftanijet nga ishulli i Xhersit
07/05 14:28
Top News – ‘Ushtria private e Putinit’/ Wagner Group nën akuza për vrasje e përdhunime
07/05 14:12
Top News – ‘Më shumë se dyfishi…’/ Studimi, koronavirusi ka vrarë 7 milionë njerëz
07/05 14:04
Top News – Vjen ‘Sputnik V Light’/ Vetëm me një dozë, ‘efikase si një kallashnikov’
07/05 13:55
Top News – Nepali, një Indi e dytë/ Koronavirusi ‘pushton’ edhe Everestin
07/05 13:52