Top Channel/ Pekini në alarm, aeroplanmbajtësja gjigande britanike drejt Detit të Kinës Jugore!
08/07/2021 11:30

HMS Queen Elizabeth, aeroplanmbajtësja më e madhe e flotës britanike dhe anijet shoqëruese të saj, kaluan kanalin e Suezit e tashmë ndodhen në Detin e Kuq. Kalimi nëpër këtë kanal ishte pjesë e udhëtimit 28 javor të saj, i cili është dhe i pari për gjigandin britanik, që shoqërohet nga avionë të Royal Air Force si dhe F 35 amerikane. Në grupin shoqërues bëjnë pjesë edhe dy luftanije tip 45, dy frigata tip 23 dhe dy mjete detare mbështetëse, përfshirë HMS Defender dhe fregatën holandeze HNLMS Evertsen, të përfshira që të dyja së fundi në përplasje me anijet ruse në Detin e Zi. Hyrja në Detin e Kuq përbën fazën e dytë të zhvendosjes që nisi në 22 maj dhe do ta cojë aeroplanmbajtësen britanik në Oqeanin Paqësor përmes Detit të Kinës Jugore. Në 22 qershor, një skuadrilje e forcave ajrore britanike, “The Dambusters” dhe The “Ëake Island Avengers” të marinës amerikane, fluturuan në mbështetje të një operacioni kundër Isis-it, duke shënuar të parën herë që prej vitit 2010 që ndërmerren misione luftarake nga një aeroplanmbajtëse britanike. Tensionet mes Kinës dhe Shteteve të Bashkuara janë shtuar ndjeshëm së fundi. Fuqia ekonomike i jep Kinës ndikim më të madh gjeopolitik dhe nën udhëheqësin Xi Jinping është e qartë se Pekini synon të zërë vendin e Amerikës për të diktuar vizionin e saj për rendin botëror.

Top Channel/ Pfizer teston ilaçin anti-Covid: nisin testet klinike për antibiotikun!
28/09 12:21
Top Channel/ Shkatërrohet karteli i drogës në Ballkan: “Po mbysnin Europën me kokainë”!
28/09 12:17
Top News – Shpërthim në bllokun e banesave / Suedi, 25 të plagosur e mbi 100 të evakuuar
28/09 12:12
Top News – ‘Përmbyti Evropën me kokainë’ / Shkatërrohet karteli nga Ballkani, kapen 2.6 ton
28/09 12:11
Top News – Vrau mësuesen 36 vjeçare / Britani, shqiptari Koçi Selamaj del para gjykatës
28/09 11:50
Top Channel/ Biden merr dozën e tretë: “Të vaksinohen sa më shumë njerëz”!
28/09 11:46
Top Channel/ Kriza e karburanteve, Britania dërgon ushtrinë-Scholz: Ja Brexit-i juaj!
28/09 11:40
Top Channel/ “Porta e Zeusit”, arkeologët e gjejnë në Turqi!
28/09 11:29
Top Channel/Dëshmia e emigrantit:“Forcat greke më lanë të vdisja më goditën e më hodhën në ujë?
28/09 11:17
Top Channel/ Kremlini kërcënon Nato-n: Mos guxoni të afroheni, do shkelni “vijat e kuqe” të Putin!
28/09 11:04
Top Channel/ Rritën çmimet, Turqia kontroll pesë supermarketeve të mëdha!
28/09 11:03
Top News – Kriza e karburantit në Britani / Johnson angazhon ushtrinë për furnizimet
28/09 10:58
Top News – Koreja e Veriut ‘qëllon’ sërish / Kim teston raketën, jugu prezanton nëndetësen e re
28/09 10:50
Top News – Pilulat kundër koronavirusit / Pfizer fillon testimin në shkallë të gjerë
28/09 10:47
Top News – ‘Varreza e trenave’… / Lokomotivat franceze rikthehen në jetë
27/09 23:36
Top News – Tmerr në avionin me 175 pasagjerë / Bie pikiatë për qindra metra, goditet nga rrufeja
27/09 22:59
Top News – Tanket serbe në kufi / Ja pamjet…tensionet të larta në Kosovën e veriut
27/09 22:49
Top News – Treni doli nga binarët… / Hetuesit në skenën e aksidentit vdekjeprurës
27/09 22:49
Top News – Biden merr dozën përforcuese / Bën apel për më shumë vaksinime
27/09 22:48
Top News – Më e mira në botë… / Vera argjentinase, e para për të tretin vit radhazi
27/09 22:48