Top Channel/ Partia gjermane E Gjelbër aprovon marrëveshjen e koalicionit, prezanton ministrat
06/12/2021 21:33

Partia gjermane E Gjelbër ka prezantuar sot rezultatet e konsultimeve me anëtarët duke thënë se 86% mbështetën koalicioinin me Demoratët e Lirë (FDP) dhe SDP. Parlamenti i vendit pritet të zgjedhë Olaf Scholz si kancelar të ardhshëm, duke i dhënë fund 16 vjet qeverisjes së djathtë të Angela Merkel. Ruajtja e koalicionit tre-palësh do të jetë një detyrë delikate prej lidhjeve të forta me biznesit të FDP, parimeve të barazisë sociale të SPD dhe kërkesave për qëndruehsmëri mjedisore të Të Gjelbërve. Olaf Scholz pritet të zgjidhet të mërkurën kancelar. Ai udhëhoqi Social Demokratët e majtë në një fitore historike kundër bllokut koservator CDU-CSU të Merkel në zgjedhjet e shtatorit. Ai gjithashtu arriti të krijojë koalicionin me të Gjelbrit dhe Demokratët e Lirë në një kohë shumë më të shkurtër nga sa pritej. "Dua që të jetë si një fillim i ri," tha Scholz për mediat duke iu referuar nxitjes së tij për "modernizim industrial dhe përpjekje kundër ndryshimeve klimatike”. Ai prezantoi kabinetin e balancuar nga raporti gjinor, me gra në poste të rëndësishme. Qendra e majtë kthehet në pushtet në ekonominë më të madhe të Evropës me qëllim të ruajë balancat pas Brexit dhe para zgjedhjeve te rendesishme presidenciale në Francë në 2022.

Top Channel/ “Plas” sërish lufta në Siri. Shteti Islamik dhe forcat kurde në përballje të ashpër
23/01 22:22
Top Channel/Fermerët mbushin rrugët në Spanjë. Prodhimi vendas po zhduket, qeveria nuk i mbështet
23/01 21:50
Top Channel/ Autobusi merr para makinën, 5 të rinj vdesin në vend në Itali
23/01 20:51
Top Channel/ SHBA: Kujdes, Rusia po dezinformon. Deklarata shpërndahet edhe nga ambasada në Tiranë
23/01 20:50
Top Channel/ Britania zbulon “komplotin” rus. Në Ukrainë do emërohet një udhëheqës “kukull” i Moskës
23/01 20:03
Top News- Njeriu më i besuar i Putin /Kush është Sergei Lavrov, ‘ujku i vjetër’ politikës ruse
23/01 18:53
Top News – Shqiptarët e ekzekutuar në Ekuador/ Hesapet e kokainës dhe miliardat e trafikut
23/01 18:04
Top News-Vrau 77 të rinj në Oslo/Monstra” e Norvegjisë në burg luksoz
23/01 17:55
Top News- Ndryshimi i kufijve në Ballkan/Përfaqësuesi përëndimor, drafti ende në qarkullim
23/01 17:29
Top News – Vritet në Ekuador trafikanti shqiptar/ Zbulohet identiteti, ja si e ekzektuan mafiozët
23/01 17:19
Top News – Qyteti nga komunizmi në kapitalizëm!/‘Utopi e dështuar’, mes dy realiteteve e kohërave
23/01 17:16
Top News- Detyrohet të anulojë dasmën / Kryeministres së Zelandës së Re i ndodh e papritura…!
23/01 16:40
Top News- Deklarata e çuditshme e gjeneralit/Por detyrohet të japë dorëheqjen, në lojë Putin
23/01 16:12
Top News- SHBA ndalon një anije iraniane/Transportonte një mijë tonë materiale për eksplozivë
23/01 15:28
Top News – Pandemia dhe kërkesat për azil/Franca, porta ‘hyrëse’ për shqiptarët në 2021
23/01 14:25
Top Channel/ Shtrëngoi masat anti-COVID/ Kryeministrja e Zelandës së re anulon dasmën
23/01 14:14
Top Channel/ Pas shumë kohësh Stambolli mbulohet nga dëbora, qytetarët në ‘festë’
23/01 14:13
Top News – 9 muaj luftë, skenari rus në Ukrainë / Dalin detajet e planit, vërshojnë trupat ruse
23/01 14:06
Top News – Dy vjet me viktima dhe infektime/ Koronavirusi drejt një faze të re dhe kufizime
23/01 14:05
Top News – Shqiptarët e ‘Sacra Corona Unita’/Hetime në Shqipëri për trafik kokaine e heroine
23/01 12:40