Top Channel/ Pandemia gjunjëzon Francën, kapërcen 100 mijë viktima
16/04/2021 12:19

Franca u bë vendi i parë fqinj me Gjermaninë që kapërcen shifrën simbolike të 100 mijë vdekjeve nga koronavirusi. Gati 300 jetë të humbura brenda 24 orësh bënë që bilanci ta kërpcente në 100.073. deri tani, vetëm Italia dhe Britania e madhe e kishin kaluar këtë numër. Në nivel botëror, Francë bëhet vendi i tetë që prek një bilanc të tillë tragjik.“Nuk do të harrojmë asnjë fytyrë të vetme, asnjë emër të vetëm”, shkroi në Tëitter presidenti i Francës, Emmanuel Macron, duke shprehur ngushëllimet e tij për familjet dhe miqtë e viktimave. Në Francë, gati 30,000 vetë e humbën jetën në valën e parë të pandemisë, nga mesi i marsit deri në mesin e majit 2020. Por, vdekjet u shtuan ndjeshëm që prej tetorit, kur vendi u përfshi nga vala e dytë e pandemisë. Aktualisht, sipas autoriteteve, Franca është në darën e valës së tretë të Covid 19, me më shumë se 5,900 pacientë të shtruar në repartet e kujdesit intensiv. Autoritetet franceze deri më tani kanë administruar mbi 15.7 milionë vaksina. Masat janë ashpërsuar ndjeshëm në mbarë vendin, e shumica e dyqaneve janë të mbyllura dhe liria e lëvizjes së njerëzve është e kufizuar, megjithatë ato sërish konsiderohen më pak te rrepta se në të kaluarën.

Top Channel/ Bomba izraelite shkatërron ndërtesën 12-katëshe në Gaza – Pa koment
11/05 21:24
Top Channel/ Berberi në Pakistan ofron prerje flokësh me zjarr e hanxharë mishi – Pa koment
11/05 21:23
Top Channel/ Autoritetet franceze bllokojnë hyrjen në fshatin e vrasjes së dyfishtë Cervennes
11/05 21:23
Top Channel/ Protesta në Afrikën e Jugut për vdekjet e sulmeve izraelite në Palestinë – Pa koment
11/05 21:22
Top Channel/ Mijëra emigrantë kanë mbërritur në ishullin italian të Lampedusa – Pa koment
11/05 21:21
Top Channel/ Nëntë të vdekur në masakrën e shkollës në qytetin rus të Kazan – Pa koment
11/05 21:21
Top Channel/ Marina e SHBA monitoron afrimin e barkave iraniane në ngushticën e Hormuz – Pa koment
11/05 21:20
Top Channel/ Inaugurohet ura gjigante ndërkufitare mes Botswana e Zambia – Pa koment
11/05 21:19
Top News – Negociatat, ende nuk ka një datë! Zbardhet kushti i vetëm i ke për Shqipërinë
11/05 19:53
Top News – Golden Globes në krizë/ Tom Cruise kthen çmimet, NBC pezullon ceremoninë
11/05 18:35
Top News – Nuk formohet dot qeveria/ Bullgari, presidenti shpall zgjedhje te parakoheshme
11/05 18:35
Top News – Babai më pjellor në botë/ Është nga zimbabveja, ka 16 gra dhe 151 fëmijë
11/05 17:48
Top News – ‘Duke pritur Godonë’/ Rama ironizon çeljen e negociatave me BE
11/05 16:47
Top News – Presidenti, SPAK për paratë e pista/ Meta, nga konferencat…tek postimet në Facebook
11/05 16:46
Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05 16:46
Top News – Kishat gjermane sfidojnë Papën/ Bekojnë martesat e çifteve gay në shenjë proteste
11/05 16:19
Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05 16:18
Top News – Për të parën herë e vetme… / Mbretëresha Elisabetë pa bashkëshortin në parlament
11/05 16:18
Top News – ‘Rizgjohet’ Çernobili/ Çarje të reja bërthamore në reaktorin numër 4
11/05 15:57
Top News – ‘Do ta zhysim Izraelin në ferr’/ Hamasi kërcënon pas vrasjes së 9 fëmijëve në Gaza
11/05 15:57