Top Channel/ Pakt me talebanët, trupat amerikane ikin nga Afganistani në 11 shtator
14/04/2021 14:46

Presidenti amerikan Joe Biden njoftoi se SHBA do t`i tërheqë trupat nga Afganistani në 11 shtator të këtij viti, duke zgjedhur kështu një datë simbolike për lëvizjen e madhe, 20 vjetorin e sulmeve terroriste në Nju Jork dhe Uashington. Lajmin e dhanë fillimisht agjensia e lajmeve Reuters dhe gazeta Ëashington Postm që cituan burime të brendshme megjithatë Biden pritet t`i bëjë dhe vetë shumë shpejt publike planet e tij. paraardhësi i vet, Donald Trump kishte rënë fillimisht dakort me militantët talebanë për tu tërhequr në 1 maj. Por trupat amerikane tani do të qëndrojnë në vend përtej datës së negociuar dhe milicia terroriste kishte kërcënuar t`i sulmonte nëse nuk tërhiqen nga vendi ashtu sic është rënë dakort. Biden është nën presionin të vendosë shpejt largimin e ushtarëve amerikanë, pasi nga kjo varet vendosja e trupave të tjera ndërkombëtare në Afganistan. Ishte operacioni ushtarak ndërkombëtar atje në vitin 2001 që çoi në përmbysjen e regjimit të talebanëve, të cilët refuzuan të ekstradonin shefin e Al Kaedës, Osama bin Laden. Në këmbim të premtimit të Trumpit për të tërhequr trupat deri në maj, talebanët nisën bisedime të drejtpërdrejta paqeje me qeverinë në Kabul, të cilat kanë vazhduar në Emiratin e Gjirit të Katarit që nga shtatori, por deri tani nuk kanë pasur ndonjë përparim të dukshëm.

Top News – Një marrëveshje me Iranin/ SHBA nuk e përjashton mundësinë
06/05 21:34
Top Channel/ Adoleshenti palestinez i vrarë nga ushtria në Bregun Perëndimor, varroset në Nablus
06/05 21:18
Top Channel/ Banorët në Guatemala në rituale lutjeje për fundin e aktivitetit të vullkanit Pacaya
06/05 21:17
Top Channel/ Peshkarexhat franceze bllokojnë ishullin Jersey në protestë ndaj Anglisë për peshkimin
06/05 21:15
Top Channel/ Presidenti Macron shënon 200-vjetorin e vdekjes së Napoleonit në ‘Les Invalides’
06/05 21:14
Top Channel/ Gruaja lind nëntë bebe të shëndetshme në spitalin në Marok – Pa koment
06/05 21:13
Top Channel/Protesta të dhunshme në Bogota, në ditën e tetë të trazirave të rënda sociale në Kolumbi
06/05 21:12
Top Channel/ “Made in China” , rruga e re kineze e Mëndafshit pëson të çara!
06/05 16:45
Top Channel/ Ndodh në Japoni: me fondet anti Covid ndërtojnë statujë kallamari!
06/05 15:31
Top News – Po vijnë ‘The Blitzers’…/ Beteja për superyjet e radhës së k-POP-it
06/05 15:27
Top News – Rusi, një Barbie në hapësirë/ Gati misioni. një balerinë e një aktore në ekuipazh
06/05 14:57
Top News – Zjarr dhe zemërim në Kolumbi/ Protestuesit duan të djegin të gjallë policët
06/05 14:48
Top News – Me ndihmat për koronavirusin/ Bashkia ndërton statujën gjigande të oktapodit…
06/05 14:39
Top Channel/ Kur hyjnë në lojë gjermanët, “tërmet” në bizneset e “Ndranghetës”
06/05 14:24
Top Channel/ Plas skandali në Indonezi-testet e Covid në aeroport, me tamponë të përdorur!
06/05 13:40
Top News – ‘Dhëmb për dhëmb’/ SHBA do ti përgjigjet akteve agresive të rusisë
06/05 13:23
Top News – Ndihmë për Kosovën/ Kroacia i dhuron 10 mijë vaksina anti covid
06/05 13:22
Top News – Starship’ ia del mbanë/ Prototipi i ri i Spacex përfundon provën me sukses
06/05 13:22
Top News – Twitter apel përdoruesve/ ’Tregohuni të sjellshëm e mendohuni dy herë’
06/05 13:22
Top Channel/ Shteti amerikan vendim drastik, rikthen skuadrat e pushkatimit dhe karrigen elektrike
06/05 12:58