Top Channel/ NASA lëshon anijen Lucy për eksplorimin e asteroidëve ‘trojanë’ të Jupiterit
16/10/2021 20:23

NASA ka lëshuar sot anijen kozmike të quajtur called Lucy në një mision 12-vjeçar për eksplorimin e asteroidëve “trojanë” të planetit Jupiter. Raketa me sondën u lëshua sot nga kozmodromi i Cape Canaveral, me të cilën NASA shpreson të mbledhë informacione mbi origjinen e sistemit diellor. ‘Lucy’ mban emrin e një fosili të lashtë të kohës para-njerëzore dhe bëhet anija e parë me energji diellore që lundron në një largësi kaq të madhe nga dielli. Zyrtarët thanë se anija do të studiojë nga afër tetë asteroidët pranë planetit Jupiter dhe më pas do të rikthehet për të fluturur përsëri pranë tokës. "Secili nga asteroidët është një mostër e virgjër me të dhëna të shumta të fillesës së sistemit diellor," tha Thomas Zurbuchen, administrator i misionit të NASA. Takimi i parë i Lucy me objektivët e saj pritet të ndodhë në 2025 me asteroidin Donald-johanson mes Marsit e Jupiterit. Ndërsa në vitet 2027 deri në 2033, anija do të ‘takojë’ shtatë asteroidët e tjerë “trojanë” rreth gjigantit të gaztë. Më i madhi prej tyre është me diametër 95 kilometra. Lucy do të fluturojë rreth 400 kilometra pranë tyre dhe me anë të instrumetave të saj do të studiojë gjeologjinë e tyre, masën, dendësinë dhe volumet.

Top News-Biden, strategji e re për pandeminë/Doza përforcuese për të gjithë amerikanët
02/12 23:20
Top Channel/ Bishti i gjetur i dinosaurit mahnit komunitetin shkencor në Kili
02/12 21:52
Top Channel/ Presidenti i Afrikës së Jugut dënon masat e pandemisë si ‘aparteid shëndetësor’
02/12 21:42
Top Channel/ Papa Françesku nxit dialog për të shëruar ‘ndarjen e tmerrshme’ teksa viziton Qipron
02/12 21:42
Top Channel/ Ushtria e Ugandës hyn në RD Kongo për të luftuar rebelët ADF
02/12 21:38
Top Channel/ Omikron në Britani, para Afrikës/ U zbulua në Skoci më 20 nëntor
02/12 19:33
Top News-Prag lufte në Evropë…!/SHBA do vendosë raketa me rreze të mesme në kontinent
02/12 19:28
Top News-Paralajmërimi amerikan për Moskën/Blinken dhe Lavrov, asnjë dakordësi për Ukrainën
02/12 19:28
Top Channel/ Shkencëtarët zbulojnë arsyen: Përse krijohen mpiksje gjaku nga vaksina!
02/12 15:52
Top Channel/ “Omicron” zbulohet edhe në Greqi. Shkencëtarët: Mund të mbyllë pandeminë
02/12 15:23
Top News- Të dyshuar për spiunazh/ Shërbimi sekret rus arreston 3 ukrainas
02/12 15:09
Top Channel/”Nuk e shkrepa këmbëzën”, aktori flet për herë të parë: Nuk e di si doli plumbi!
02/12 14:36
Top Channel/Bjellorusia, armë atomike nga Moska: NATO, gati bombat bërthamore nga baza në Gjermani!
02/12 14:16
Top News-Qyteza që po çudit të gjithë botën!/Itali, e vaksinuar 100 për qind me të dy dozat
02/12 13:34
Top Channel/KE “shuplakë” Kinës për Ballkanin, jep 300 miliardë euro për rajonin!
02/12 13:32
Top News – Shqiptarët e bandës së lulishteve/ Dy të arrestuar në Itali, ‘sekser’ një maroken
02/12 13:26
Top Channel/Ç`po përgatitet në Ballkan; Britania nxjerr “artilerinë”e rëndë për rajonin!
02/12 12:15
Top Channel/ Shefi i Pfizer: Vaksinimi anti-Covid, do të bëhet i përvitshëm!
02/12 11:44
Top Channel/ “Omicron, një dhuratë Krishtlindjesh”, shkencëtarët: Mund të mbyllë pandeminë!
02/12 11:41
Top Channel/ Vuçiç, “i tmerruar nga të vetët”- “Asgjë pa u konsultuar me popullin”!
02/12 11:22