Top Channel/ NASA do të kthehet pas në kohë; krijohet teleskopi gjigand-ndizet në 18 dhjetor!
09/09/2021 15:29

Një teleskop gjigand që mund të shohë pas në kohë do të lëshohet në orbitën e Tokës në 18 dhjetor. Nasa konfirmoi datën e momentit kur historik kur teleskopi i pagëzuar James Webb do të nisë misionin e vëzhgimit të thellë në hapësirë gjatë dekadës së ardhshme. Përmes këtij misioni epik, teleskopi do të skanojë atmosfeën e do të kthehet, sic thuhet, “në agimin e kohës”. Një bashkëpunim i Nasës dhe kompanisë hapësinore Northrop Grumman, mekanizmi 10 miliardë dollarësh u pllakos nga vonesa e dështime. Megjithatë, më në fund duket se është gati që të përshkojë kozmosin përpara Krishtlindjeve duke u dhënë shkencëtarëve mundësinë të "shikojnë në të kaluarën", sipas krijuesve të tij. Projektit iu deshën 24 vjet që të përfundonte me ndihmën e mijëra shkencëtarëve dhe inxhinierëve nga tre agjensi hapësinore: Këta ekspertë vijnë nga 24 vende në tre agjenci hapësinore - Nasa, Agjencia Kanadeze e Hapësirës dhe agjensia hapësinore europiane. Është llogaritur që duke orbituar gati 1 milion milje nga Toka, Teleskopi James Webb do të arrijë të skanojë dritën nga yjet dhe galaktikat.

Top News-Ukraina godet rusët me raketa britanike/Rusia ankohet-Ishin Storm Shadow goditën Mariupolin
27/05 21:56
Top News – Varre 4400 vjeçare në Egjipt/ Arkeologët zbulojnë punëtori mumifikimi
27/05 20:20
Top News – Fitoi 2 mld dollarë në lotari / Por paditet në gjykatë se ka vjedhur biletën
27/05 17:59
Top News – Rusia dëbon gjermanët/ Largon me qindra persona në arsim dhe kulturë
27/05 17:14
Top News- Erdoganin e zë gjumi / Presidenti po jepte një intervistë, pamjet bëhen virale
27/05 16:46
Top Channel/ Refugjatët refuzojnë ndihmën/ Kalojnë la Manshin dhe duan që të shpëtohen nga anglezët
27/05 15:47
Top News – Zgjedhjet në Turqi, Erdogani rrezikon me sirianët, që rivali zotohet t’i dëbojë
27/05 15:41
Top Channel/ Ukraina: “Gati për kundërofensivën”, Rusia “i nxjerr inatin” gjermanëve!
27/05 15:17
Top Channel/ Vuçiç jep dorëheqjen: Largohet nga kreu i partisë, do të krijojë një tjetër!
27/05 15:08
Top News – Ukraina nuk mund të gabojë / Gjithçka gati për kundërsulmin, pritet ‘OK’ nga Zelensky
27/05 14:59
Top News – 40 krokodilë shqyejnë fermerin/ Si e pësoi 72-vjeçari, gabimi fatal që i kushtoi jetën
27/05 14:20
Top Channel/ Hera e dytë më keq? Ekspertët: Kush kaloi Omicronin, pasoja për vite të tëra!
27/05 14:16
Top News – Drogë në Belgjikë e Gjermani/ Europol shkatërron familjen mafioze shqiptare
27/05 13:39
Top Channel/ Blinken fshikullon Kosovën: Veprimet tuaja, po minojnë përpjekjet tona për normalizim!
27/05 13:17
Top News – ‘Putin do sjellë ferrin në tokë’ / Kërcënimi i Medvedev-Sulm bërthamor nëse…
27/05 12:26
Top Channel/ Një ditë para balotazhit, “përplasen” Erdogan dhe Kilicdaroglu!
27/05 12:20
Top News – Tubimi, Vuçiç sfidon Perëndimin / ‘Këtu vendosin serbët, s’jemi vend ambasadorësh’
27/05 11:59
Top Channel/ Serbët mblidhen rreth Vucicit, mijëra vetë në rrugë në mbështetje të presidentit!
27/05 11:38
Top News- Kukullat e Vuçiç në Beograd/Knezeviç:Mali i Zi, ambasadoristan! Tërheq njohjen e Kosovës
27/05 11:14
Top News- Brukseli paralajmëron Serbinë/ ‘Qëndrimi ndaj Moskës ul besueshmërinë e BE’
26/05 21:42