Top Channel/ Marina ruse shpëton anijen nga sulmi i piratëve në Gjirin e Guinesë
27/10/2021 22:16

Në pamjet e publikuara nga minsitria ruse e mbrojtjes shihen marinsat e luftanijes Admiral Kulakov që shpëtonin një anije transportuese me flamur të Panamasë nga piratët në Gjirin e Guinesë. Njerëz të armatosur u ngjitën në bordin e anijes MSC Lucia më 25 tetor dhe ekuipazhi lëshoi sinjalin e emergjencës. Ushtria ruse tha se ekuipazhi ishte fshehur në dhomat e motorëve ndërsa në pamje shihen forcat ruse që inspektojnë transportuesen. Një helikopter i luftanijes ruse u afrua te anija e sulmuar dhe menjëherë pengmarrësit u larguan drejt bregut në barkat e shpejta. Marina tha se luftanija anti-nëndetëse Admiral Kulakov po patrullonte ujërat e Gijrit të Guinesë kur mori sinjalin e alarmit nga MSC Lucia, e cila lundronte drejt Kamerunit. Një helikopter ushtarak me një njësi marinsash u ngrit nga luftanija dhe fluturoi drejt transportuese. Sapo helikopteri u afrua, piratët u larguan nga anija dhe u nisën me të gjithë shpejtësinë drejt brigjeve. Ushtria tha se piratët ishin të armatosur dhe kishin tentuar të merrnin peng transportuesen. Më pas një grup oficerësh anti-terror të Admiral Kulakov u ngjitën në bordin e Lucia, liruan ekuipazhin dhe inspektuan mjetin. Kur u konfirmua se nuk kishte më piratë në bord luftanija Admiral Kulakov shoqëroi transportuesen deri në destinacionin e saj. "Incidenti u zgjidh dhe të gjithë anëtarët e ekuipazhit ishin të sigurt e të palënduar”, thuhej në deklaratën e ushtrisë ruse. Autoritetet thanë se Gjiri i Guinesë vazhdon të mbetet i rrezikshëm për mjetet detare, me rreth 32% të incidenteve të rajonit.

Top News-Biden, strategji e re për pandeminë/Doza përforcuese për të gjithë amerikanët
02/12 23:20
Top Channel/ Bishti i gjetur i dinosaurit mahnit komunitetin shkencor në Kili
02/12 21:52
Top Channel/ Presidenti i Afrikës së Jugut dënon masat e pandemisë si ‘aparteid shëndetësor’
02/12 21:42
Top Channel/ Papa Françesku nxit dialog për të shëruar ‘ndarjen e tmerrshme’ teksa viziton Qipron
02/12 21:42
Top Channel/ Ushtria e Ugandës hyn në RD Kongo për të luftuar rebelët ADF
02/12 21:38
Top Channel/ Omikron në Britani, para Afrikës/ U zbulua në Skoci më 20 nëntor
02/12 19:33
Top News-Prag lufte në Evropë…!/SHBA do vendosë raketa me rreze të mesme në kontinent
02/12 19:28
Top News-Paralajmërimi amerikan për Moskën/Blinken dhe Lavrov, asnjë dakordësi për Ukrainën
02/12 19:28
Top Channel/ Shkencëtarët zbulojnë arsyen: Përse krijohen mpiksje gjaku nga vaksina!
02/12 15:52
Top Channel/ “Omicron” zbulohet edhe në Greqi. Shkencëtarët: Mund të mbyllë pandeminë
02/12 15:23
Top News- Të dyshuar për spiunazh/ Shërbimi sekret rus arreston 3 ukrainas
02/12 15:09
Top Channel/”Nuk e shkrepa këmbëzën”, aktori flet për herë të parë: Nuk e di si doli plumbi!
02/12 14:36
Top Channel/Bjellorusia, armë atomike nga Moska: NATO, gati bombat bërthamore nga baza në Gjermani!
02/12 14:16
Top News-Qyteza që po çudit të gjithë botën!/Itali, e vaksinuar 100 për qind me të dy dozat
02/12 13:34
Top Channel/KE “shuplakë” Kinës për Ballkanin, jep 300 miliardë euro për rajonin!
02/12 13:32
Top News – Shqiptarët e bandës së lulishteve/ Dy të arrestuar në Itali, ‘sekser’ një maroken
02/12 13:26
Top Channel/Ç`po përgatitet në Ballkan; Britania nxjerr “artilerinë”e rëndë për rajonin!
02/12 12:15
Top Channel/ Shefi i Pfizer: Vaksinimi anti-Covid, do të bëhet i përvitshëm!
02/12 11:44
Top Channel/ “Omicron, një dhuratë Krishtlindjesh”, shkencëtarët: Mund të mbyllë pandeminë!
02/12 11:41
Top Channel/ Vuçiç, “i tmerruar nga të vetët”- “Asgjë pa u konsultuar me popullin”!
02/12 11:22