Top Channel/ Mali Kilimanxharo, një nga akullnajat e çmuara të kontinentit Afrikan
19/10/2021 20:33

Në pamje shihet mali më i latë të Afrikës, Kilimanxharo dhe një prej akullnajave me të cmuara të kontinentit. Një raport i fundit i OKB thotë se rreth 100 milionë njerëz të varfër në Afrikë kërcënohen nga efektet e shkrirjes së akullnajave të përhershme. Megjithse tepër të vogla për t’u konsideruar si burime të konsiderueshme uji, kontinenti afrikan zotëron akullnaja në malin Kenia, malet Renzori në Uganda, dhe malin Kilimanxharo në Tanzani. Ato kanë gjithashtu vlera turistike e shkencore, që sipas autoriteteve kërcënohen nga ndryshimet klimatike. Më të varfërit e kontinentit jetojnë me më pak se 1.90 dollarë në ditë, por kjo mund të ulet me tre përqind deri në vitin 2050. Kilimanjaro është një vullkan i fjetur në Tanzani me tre kone vullkanike: Kibo, Mawenzi dhe Shira. Ai është mali më i lartë në Afrikë dhe mali më i lartë i veçuar në botë, me 5,895 metra lartësi mbi nivelin e detit dhe 4,900 metra mbi bazën e pllajës së tij.

Top News-Biden, strategji e re për pandeminë/Doza përforcuese për të gjithë amerikanët
02/12 23:20
Top Channel/ Bishti i gjetur i dinosaurit mahnit komunitetin shkencor në Kili
02/12 21:52
Top Channel/ Presidenti i Afrikës së Jugut dënon masat e pandemisë si ‘aparteid shëndetësor’
02/12 21:42
Top Channel/ Papa Françesku nxit dialog për të shëruar ‘ndarjen e tmerrshme’ teksa viziton Qipron
02/12 21:42
Top Channel/ Ushtria e Ugandës hyn në RD Kongo për të luftuar rebelët ADF
02/12 21:38
Top Channel/ Omikron në Britani, para Afrikës/ U zbulua në Skoci më 20 nëntor
02/12 19:33
Top News-Prag lufte në Evropë…!/SHBA do vendosë raketa me rreze të mesme në kontinent
02/12 19:28
Top News-Paralajmërimi amerikan për Moskën/Blinken dhe Lavrov, asnjë dakordësi për Ukrainën
02/12 19:28
Top Channel/ Shkencëtarët zbulojnë arsyen: Përse krijohen mpiksje gjaku nga vaksina!
02/12 15:52
Top Channel/ “Omicron” zbulohet edhe në Greqi. Shkencëtarët: Mund të mbyllë pandeminë
02/12 15:23
Top News- Të dyshuar për spiunazh/ Shërbimi sekret rus arreston 3 ukrainas
02/12 15:09
Top Channel/”Nuk e shkrepa këmbëzën”, aktori flet për herë të parë: Nuk e di si doli plumbi!
02/12 14:36
Top Channel/Bjellorusia, armë atomike nga Moska: NATO, gati bombat bërthamore nga baza në Gjermani!
02/12 14:16
Top News-Qyteza që po çudit të gjithë botën!/Itali, e vaksinuar 100 për qind me të dy dozat
02/12 13:34
Top Channel/KE “shuplakë” Kinës për Ballkanin, jep 300 miliardë euro për rajonin!
02/12 13:32
Top News – Shqiptarët e bandës së lulishteve/ Dy të arrestuar në Itali, ‘sekser’ një maroken
02/12 13:26
Top Channel/Ç`po përgatitet në Ballkan; Britania nxjerr “artilerinë”e rëndë për rajonin!
02/12 12:15
Top Channel/ Shefi i Pfizer: Vaksinimi anti-Covid, do të bëhet i përvitshëm!
02/12 11:44
Top Channel/ “Omicron, një dhuratë Krishtlindjesh”, shkencëtarët: Mund të mbyllë pandeminë!
02/12 11:41
Top Channel/ Vuçiç, “i tmerruar nga të vetët”- “Asgjë pa u konsultuar me popullin”!
02/12 11:22